1 sene önce
1 sene önce

Ünlü futbolcuların kramponlarını, 2 metrekarelik dükkanında tamir ediyor

Trabzon’da 46 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 60 yaşındaki Ali Yıldız, 2 metrekarelik dükkanında Hami Mandıralı, Sergen Yalçın, Şota Arveladze, Onur Kıvrak, Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Uğurcan Çakır gibi eski ve yeni futbolcuların aralarında olduğu sporcuların kramponlarınıetti. Mesleğini sürdüren ve ünü dünyaya yayılan Yıldız’adışından daiçin krampon gönderiliyor. İşini severek yaptığını belirten Yıldız, “Bana ‘Krampon Profesörü, dükkanı büyütsen’ diyorlar. 2 metrekarelik dükkanım bana 100 metrekare gibi geliyor” dedi.

Ortahisar ilçesi Tabakhane Köprüsü girişindeki tarihi binanın altında, kayanın oyulması ile yapılan 2 metrekarelik dükkanda, Ali Yıldız, 14 yaşında baba mesleği ayakkabı tamirciliğine başladı. Yıldız, çıraklık döneminin ardından kısa sürede kendi iş yerini açtı. 46 yıldır sürdürdüğü mesleğinde kentte ‘Krampon Profesörü’ diye tanınan Yıldız, özellikle spor ayakkabı ve krampon tamiri yapıyor. ‘Krampon Hastanesi’ adını verdiği tamirhanede Yıldız, 46 yılda Hami Mandıralı, Sergen Yalçın, Şota ve Arçil Arveladze kardeşler ile Burak Yılmaz, Onur Kıvrak, Yusuf Yazıcı ve Uğurcan Çakır gibi eski ve yeni futbolcuların aralarında olduğu sporcuların kramponlarınıetti. Trabzonspor başta olmak üzere bölgedeki çeşitli liglerde mücadele eden futbol takımlarında top koşturan futbolcuların kramponlarını daeden Yıldız’ın ünü dünyaya yayıldı. Yıldız,dışından gönderilen kramponların tamirini de yapmaya başladı. Amatör ve pek çok profesyonel futbolcu, özellikle yenikramponlarını, Yıldız’a verip, küçük dükkanda yerözel kalıp makinesinde de genişlettiriyor.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 Bin Sosyal Konut Projesine yapılan başvuru sayısını açıkladı

“BANA ‘KRAMPON PROFESÖRÜ’ DİYORLAR”

İşini çok sevdiğini ve kendisine ‘Krampon Profesörü’ lakabının takıldığını anlatan Ali Yıldız, “1974’ten 1980 yılına kadar sürekli ayakkabıediyordum. Şimdi ise sadece krampon tamiri yapıyorum. Bana ‘Krampon Profesörü’ diyorlar. Önce sırasıyla ‘Kral, Efsane ve Profesör’ dediler. Daha sonra ‘Ordinaryüs’ dediler. Çoğu kişi ordinaryüsün ne olduğunu bilmiyor. ‘Ayakkabı Profesörü olarak kalayım’ dedim. Dükkanımın fotoğraflarını görenler, ‘Profesör dükkanın çok küçük, büyütsen’ diyorlar. Ama 2 metrekarelik dükkanım bana 100 metrekare gibi geliyor. Şehir dışındaniçin sürekli krampon geliyor” dedi.

“İŞİMİ DÖRT DÖRTLÜK VE TEMİZ YAPTIM”

İlkokulu bitirdikten sonra kendi dükkanını açtığını anlatan Yıldız, “İşimi dört dörtlük veyaparım. Onun için beni tercih ediyorlar. Sergen Yalçın’a bile krampon tamiri yaptım. Krampon tamiri yapmadığım sporcu yok. Trabzonspor’da 1980 yılından beri oynayan bütün futbolcuların kramponlarının tamirini yaptım. Kramponlar eskidiğiayağa daha rahat olduğu içinettiriyorlar” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  120 bin seviyesini aşan Borsa İstanbul, adım adım tarihi zirveye koşuyor

“MENAJER OLDUĞUMU DÜŞÜNÜP ARIYORLAR”

Yurt dışından kendisini arayan futbolcuların olduğunu da söyleyen Ali Yıldız, “Futbolcularla ve kulüp başkanlarıyla çekildiğim fotoğraflarımı sosyal medya hesabıma yüklüyorum. Sayfamı görenler beni başkan, yönetici ya da menajer zannediyor. Özellikledışından bu fotoğrafları görenler beni önemli biri ya da menajer olduğumu düşünerek arıyorlar. Bana ‘Türkiye’de futbol oynamak istiyorum, işimi halledebilir misin?’ diyorlar. Ben de dükkanımda fotoğraf çekilerek krampon tamircisi olduğumu gösteren fotoğraf yolluyorum” dedi.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.