Ekonomi

Vanda ele geçirilen 80 kilogram trüf mantarı, 27 bin 100 liraya satıldı

Van‘da ele geçirilen 80 kilogram trüf mantarı, Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenen 4’üncü ihale sonunda 27 bin 100 liraya satıldı.

Geçen Aralık ayında Van’da dünyanın en pahalı mantarı olarak bilinen yaklaşık 80 kilogram trüf mantarına ‘5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ kapsamında el konuldu. Ticaret Bakanlığı, trüf mantarlarını ‘bekletilmeyecek eşya’ olarak ‘www.eihale.gov.tr’ adresi üzerinden satışa çıkardı. Van Gümrük Müdürlüğü, piyasada kilogram fiyatı 2 bin euro olan trüf mantarlarının satışabedelini 1 milyon 10 bin lira olarak belirledi. E-ihale sitesine üye olan gerçek ve tüzel kişilerin katılabildiği ihale için Halkbank ve Ziraat Bankası hesaplarına 100 bin lira teminat yatırma şartı getirildi.

İLK 3 İHALEDE ALICI ÇIKMADI

23 Aralık’ta yapılan 1 gün süreli ilk online ihalede açık artırma 505 bin liradan başlatıldı. Van Tasfiye İşletme Müdürlüğü’ndesaklama koşullarında muhafaza edilen ve Tarım Bakanlığı’ndan tüketimeolduğuna dair analiz raporları bulunan mantarlara ilk ihale sonunda alıcı çıkmadı. 25 Aralık’ta yapılan ikinci ihalede satışabedeli 1 milyon 10 bin liradan 505 bin liraya düşürüldü. Açık artırmanın 252 bin liradan başladığı ikinci online ihale ve ardından yapılanı 3’üncü ihalede de alıcı çıkmadı.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücrete yapılan zam sonrası kıdem tazminatına da yüzde 15 zam yapıldı

4’ÜNCÜ İHALEDE SATILDI

3 Ocak’ta düzenlenen 4’üncü ihalede trüf mantarlarının satışabedeli 18 bin lira olarak belirlenirken, açık artırma 9 bin liradan başladı. Dün sona eren ihalede 80 kilo trüf mantarı 27 bin 100 lira bedel ile Bursa’dan bir alıcıya satıldı. Diğer yandan Van’da kaçak yakalanan 10 kilo trüf mantarı dae-ihale ile satışa sunuldu. İkincitrüf mantarı üçüncü ihaleyle yapılan açık artırma sonucunda 6 bin 750 lira bedel ile İstanbul’dan bir alıcıya satıldı.

Ürünlerin ihale bedelinin, ihale sona erdikten sonra 2 iş günü içerisinde ödenmesi gerekiyor. Trüf mantarları, yeraltından çıkarıldığı içinsaklama koşullarında uzun süre muhafaza edilebiliyor. Ticaret Bakanlığı taze meyve sebze, bakliyat gibi gıda ürünlerini bekletilmeyecek eşya olarak e-ihale sistemi üzerinden satışa sunuyor. Bekletilmeyecek eşya ihaleleri araç ve eşya ihalelerine göre daha kısa sürüyor. Bekletilmeyecek eşyalar 1 gün ilanda, ilanı takip eden 1 iş günü ise teklife açık halde bulunuyor.

Sıradaki Haberi Oku  Milli Piyangonun büyük ikramiye çekilişi 20.00-21.00 saatleri arasında yapılacak

Haber Videosu

: Van’da ele geçirilen 80 kilogram trüf mantarı, 27 bin 100 liraya satıldı