1 sene önce
1 sene önce

Vanlı mantar üreticisi, yaptığı karışımla yeşil küf hastalığına son verdi

Van Mantar Teknik Elemanı İhsan Kanmış, birkaç ilaçtan elde ettiği karışımla, mantarlarda oluşan yeşil küf hastalığını sona erdirdiğini söyledi. Kanmış, mantar üretiminde aşırıveya saman içindeki topraktan dolayı yeşil küf oluştuğunuederek, şimdiye kadar buna çare olan bir ilacın üretilmediğini söyledi. Yeşil küfün mantarazararlar verdiğinieden Kanmış, “Yeşil küf oluşması halinde torbanın komple atılması söyleniyor. Bu dabir mantar kaybına yola açıyor. Ben de buna çözüm bulmak içinyanılma yöntemiyle bir karışım elde ettim. Karışımdan elde ettiğim o ilacı yeşil küf olan alana sıktığımda, yarım saat veya bir saat sonra o bölgede kararmalar oluşur. Yani yeşil küf yakıyor. Böylece yeşil küf torbanın diğer bölgelerinevermiyor” dedi.

“YEŞİL KÜF SORUNUNU ÇÖZDÜM”

Mantar üretiminde kahverengi küf için ilaçların olduğunu ancak yeşil küf ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir ilaçla karşılaşmadığını dile getiren Kanmış, “İlk çalıştığım zamanlarda depoda yeşil küfle karşılaştım. Birkaç ilacı belli aşamalardan geçirdikten sonra denedim ve başarılı oldum. O bölgede kararma oluştu,deponun diğer kısımlarında herhangi bir küf oluşumu veya yayılma olmadı. Verimimizi de almış olduk. Halbuki bunu tohum firmaları veya ilaç firmalarına sorduğumuzda, torbada yeşil küf oluştuğu’çıkarın atın’ diyorlar. Ben ise elde ettiğim bu karışımla yeşil küf sorununu çözdüm” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Rekabet Kurumundan Google açıklaması: Yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmeli

“BİR İLAÇ FİRMASIYLA BERABER ÇALIŞMAK İSTERİM”

Bir ilaç firmasıyla çalışmak istediğini de sözlerine ekleyen Kanmış, “İlaçla ilgili birkaç kişiyle görüştüm ancak şukadar öyle bir talep olmadı. Talep olması halinde bir ilaç firmasıylaçalışmak isterim” diye konuştu.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.