1 sene önce
1 sene önce

Vodafone her iki eşe de 16 hafta doğum izni verecek

Vodafone Grubu, 4 yıl önce tüm dünyada her seviyeden kadın çalışanına yönelik başlattığı global doğum izni politikasının kapsamını genişletti. Yeniolan çalışanlarına çocuklarıyla daha çokgeçirme imkanı sunarak destek olmayı hedefleyen şirket,gösterdiği ülkelerde tüm çalışanlarına 16 hafta tam ücretliizni verecek. Eşi doğum yapan veya evlat edinerekolan çalışanlar, ilk 18 ay içinde, istedikleri bir tarih aralığında, 16 haftaya kadar ücretlikullanabilecek. Bu hak, toplu olarak kullanılabileceği gibi, maksimum 4 blok halinde de planlanabilecek. Şirket çalışanları ayrıca, işe döndükleri tarihten sonraki ilk 6 ayda haftada 4 gün çalışıp tam ücretini alabilecek.

İLK KEZ VODAFONE TÜRKİYE HAYATA GEÇİRECEK

Vodafone Grubu, Nisan 2020 itibarıyla devreye alınacak yeniizni uygulamasını, Mart 2021 sonu itibarıyla da Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve ABD’yi kapsayan 24 Vodafone ülkesinde, cinsiyet, cinsel yönelim ya da hizmet süresietmeksizin, doğum yapmamış tüm ebeveynlere sunacak. Grubun yeni uygulaması, ilkVodafone Türkiye tarafından hayata geçirilecek. Vodafone Türkiye,izni uygulamasını 1 Ocak 2020 itibarıyla başlatacak.

Sıradaki Haberi Oku  Balina kusmuğu operasyonu! Değeri tamı tamına 2,5 milyon TL

“CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ DESTEKLEMESİ AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ BİR ADIM”

Yeni uygulamayı değerlendiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram, şunları söyledi:

“Şirket olarak, daha iyi biriçin insanları birbirine bağlamayı hedefliyor ve bu yolculukta herkesi kapsamak istiyoruz. Şirketimizin çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konularındaki taahhüdünün bir sonucu olarak geliştirilen yeni küreselizni politikası da bu anlamda çok önem verdiğimiz bir uygulama. Ebeveyn olan her çalışanımıza, alacağı iznin mali durumu ya da kariyeri üzerindeki etkisini düşünmeden çocuğuyla daha çokgeçirme imkanı sağlayacağız. Bu uygulama, özellikle her iki eşe de eşit destek sunulması yönünde yasal bir yükümlülüğün olmadığı ya da çok kısıtlı olduğu ülkelerde binlerce çalışanımızın hayatında önemli bir değişiklik oluşturacak. Bu uygulamamız, cinsiyet eşitliğini desteklemesi açısından da çok kıymetli bir adım. Tüm yeni ebeveynlere eşit davranmak, iş yerinde cinsiyet eşitliğine yönelik farklı algılarla mücadele etmeyi ve kariyerlerineveren kadınların yıllardır deneyimlediği potansiyel dezavantajı ortadan kaldırmayı mümkün kılıyor. Çalışan bağlılığını ve verimliliğini artıran bu tür uygulamaların dünyada ve Türkiye’de daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Kızı için yumurta üretmeye başladı, 8 yılda 10 bin tavuklu çiftlik kurdu

İLK UYGULAMA 2015’TE YAPILMIŞTI

Şirket, Mart 2015’te küresel doğum izni politikasını duyurmuş vegösterdiği ülkelerde kadın çalışanlara en az 16 hafta tam ücretli doğum izni ve işe dönüş tarihinden sonraki 6 ayda haftada 30 saat tam ücretle çalışma hakkı tanımıştı. 2025 yılına kadar kadınlar için dünyanın en iyi işverenlerinden biri olmayı hedefleyen Vodafone, binlerce kadının kariyer gelişimine destek olarak ekonomik hayata katılmasını teşvik ediyor. Şirket, bu tarihe kadar, gelişmekte olan pazarlarda 50 milyon kadına özel ürün ve servislerle mobil erişim sağlayarak, sağlık, finansal dahiliyet, güvenlik gibi alanlarda hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Şirket ayrıca, 2017 yılında ReConnect küresel işe alım programını tanıttı. Bu programla, ailevi nedenlerle uzun yıllar iş hayatındankaldıktan sonraçalışmak isteyen kadınlara destek olunması hedefleniyor. Vodafone Türkiye’de bugüne kadar 25 çalışan bu programdan yararlandı.

Sıradaki Haberi Oku  Balık ve yumurtada KDV indirimi gerçekleşti

Haber Videosu

: Vodafone her iki eşe de 16 hafta doğum izni verecek

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.