1 sene önce
1 sene önce

Yargıtaydan milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren emsal niteliğinde fazla mesai kararı!

Özel bir şirkette çalışan işçi, kapı önüne konulunca soluğu İş Mahkemesi’nde aldı. Davacı işçi, kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım işçilik alacaklarının tahsilini talep etti. Davalı şirket sahibi, işten çıkarılan işçinin herhangi bir alacağının bulunmadığını öne sürdü. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar verdi. Kararı davalı şirket avukatı temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi. Mahkemenin hüküm altına aldığımesaiye dair kararın yasal olmadığına dikkat çeken Yargıtay 22. Hukuk Dairesi,mesai yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispatla yükümlü olduğuna hükmetti.

BORDRO SAHTELİĞİ İPTAL EDİLENE KADAR KESİN DELİL NİTELİĞİNDE

İşçinin imzasını taşıyan bordro sahteliği ispat edilinceye kadar kesinniteliğinde olduğunun vurgulandığı Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:

Sıradaki Haberi Oku  Araç sahiplerine kötü haber! Motorine büyük zam geliyor

“Bir başka anlatımla bordronun sahteliği ileri sürülüp ispatlanmadıkça, imzalı bordroda görünenmesai alacağının ödendiği varsayılır. Fazla mesainin ispatı konusunda iş yeri kayıtları, özellikle iş yerine giriş çıkışı gösteren belgeler, iş yeri iç yazışmalarıniteliğindedir. Ancak,çalışma vetatil çalışmasının bu tür yazılı belgelerle ispatlanamaması durumunda tarafların dinletmiş oldukları şahit beyanları ile sonuca gidilmesi gerekir. Bunun dışında herkesçe bilinenbazı vakıalar da bu noktada göz önüne alınabilir. İşçinin fiilen yaptığı işin niteliği ve yoğunluğuna göre demesaisi olup olmadığı araştırılmalıdır.Fazla mesai çalışmasının yazılıya da şahitle ispatıdahilindedir.”

YÜKSEK MAHKEME KARARIN BOZULMASINA KARAR VERDİ

Mahkemece alınan bilirkişi raporunda, davacı tanıklarının ifadelerine göre hesaplama yapıldığının vurgulandığı kararda; “Yapılan bu hesaplama ile davacının iddialarının aşıldığı anlaşılmakla Mahkemece,mesai alacağı için davacı iddiasıyla bağlı kalınarak emsal dosyadaki gibi hesaplama yapılmalıdır. Eksik inceleme ile yazılı şekilde verilen karar hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın, bozulmasınabirliği ile karar verilmiştir.” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  Kimlikleri yenileme süresi yıl sonunda bitiyor mu? Beklenen açıklama geldi

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.