1 sene önce
1 sene önce

Yasa Meclisten geçerse ev hanımları borçlanarak emekli olabilecek

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman,hanımları için TBMM’ye sunulan teklifin yasalaşması halinde,hanımlarının “çalışmasa dahi borçlanarak emekli” olabileceğini belirtti.

Duman, “Ülkemiz genelinde milyonlarcahanımı çalışmadıkları için emekli olamıyor” diye anımsattı ve ekledi:

“2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7.200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekiyor. Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayanhanımları ise emeklilik gibi çok önemli bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar. 06.01.2020 tarih 2/2492no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilenteklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayanhanımlarının emekli olabilecekler.”

EMEKLİLİK İÇİN NE KADAR ÖDENECEK?

Eğerteklifi 2020 yılında yasalaşırsa 1995 yılı ve öncesinden bu yana evli kalan aynı zamanda 1970 yılı ve öncesinde doğanhanımlarının borçlanarakemekli olabileceğine dikkat çeken Duman, yasalarımıza göredışında gurbetçi olarak ikamet eden Türk vatandaşı her kadının borçlanma yapmasınavarken, ülkemizde yaşayan kadınların da bu düzenlemeyi uzun zamandır beklediğini belirtti ve şu bilgileri verdi:

Sıradaki Haberi Oku  Ankara-İstanbul arası seyahat 4 saate düşecek

“Günümüz koşullarında kadınların hizmet olarak borçlanabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlki analık borçlanması olarak en2160 gündür diğeri isedışında çalışılan yada ikamet edilen sürelerdir. Yılbaşından itibaren asgari ücrete gelen zamlabu borçlanmaların tutarları da değişmiştir. 2020 yılı itibariyledışı borçlanmasının günlük asgari tutarı 44.14 lira, diğerlerinde ise 31.39 liradır.

Yasanın kabul edilmesi halindehanımlığı borçlanmasıdışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışması olmayanhanımlarında 7.200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin lira ödenmesi gerekecek. Farklı bir yöntemlehanımlığı borçlanması için daha makul bir tutar belirlenirse faydalanabilecek kişi sayısı çok dahaolacaktır.”

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.