1 sene önce
1 sene önce

Yeni yılda resmi ilanların fiyat tarifesi değişti

Resmi ilanların bir santimetrekaresininsütundaki yayım ücreti KDV hariç 17 lira olarak ücretlendirilecek. Söz konusu resmibedeli, günlük fiili satış ortalaması 50 binden az olmayan gazeteler için KDV hariç 47 liradan hesaplanacak.

ÜCRETLER DEĞİŞTİ

Resmifiyat tarifesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, resmi ilanların yayım ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden bir santimetrelik ölçümle elde edilen sütun-santim birimialınarak hesaplanacak.

İlan metinlerinin dizgisinde “arial” yazı karakteri ve günlük fiili satış ortalaması 50 binden az olmayan gazetelerde yayımlanacak resmimetinlerinin yazı karakterinin 9 punto olması gerekecek. İlan metninin, 5 santimetrelik kısmında en az 14 satır yazı bulunacak vesütun genişliği 32 milimetre olacak.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin Libya ile imzaladığı tarihi anlaşma Mecliste oylanacak

RESMİ İLANLARIN BAŞLIKLARI

Günlük fiili satış ortalaması 50 binden az gazetelerde yayımlanacak resmimetinlerinin yazı karakterleri ise 10 punto olacak. İlan metninin 5 santimetrelik kısımda en az 12 satır yazı bulunacak,sütun genişliğinin 37 milimetre olması gerekecek. Diğer taraftan bir sütunu geçen resmi ilanlarda sütun aralarındaki boşluklar, 3 milimetre üzerinden hesaplanmaya devam edilecek.

Resmi ilanların başlıklarımetinleriyle orantılı olacak ancakmetni, başlık200 sütun-santim üzerindeki resmi ilanların başlıkları 24 puntoyu, 100 ila 200 sütun-santim arasındakiler 20 puntoyu, 50 ila 100 sütun-santim arasındakiler 16 puntoyu, 50 sütun-santimin altındakiler ise 14 puntoyu geçemeyecek.

Anılan remi ilanların yayım öncesindeki dizgiişlemleri,başlığı ilemetni arası 3 milimetre,çerçeve kalınlığı 0,5 milimetre, metin ile çerçeve arasındaki boşluklar da 3 milimetre olacak. Kelimeler arasında birboşluğu bırakılacak.

Sıradaki Haberi Oku  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 19 bin TLyi bulan maaşla personel arıyor

Daha büyük puntolu harflerle veya daha dar sütuna dizilen ilanlar ile satır aralarında gereğindenboşluk bırakılan ilanlarda, bu açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplama yapılacak.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.