Ekonomi

Yeni Zigana Tünelinin üçte ikisi tamamlandı

Tamamlandığında Avrupa ve Türkiye‘nin en uzunu, dünyanın ise 2. en uzunyolu tüneli olacak Yeni Zigana Tünelinde çalışmaların üçte ikisi tamamlandı. Yılın her mevsiminde sürücülerin korkulu rüyası olan Zigana dağı, tünelin tamamlanmasıyla bypass olacak.

Yurt içiyolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunması hedeflenen Yeni Zigana tüneli uluslararası yol ağında önemli bir arter olan ve yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyan Trabzon-Gümüşhane-Erzurumyolu üzerinde yapılıyor. 17 Mart 2017 tarihinde dönemin Başkanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve bölge insanının rüya projelerinden birisi olan Yeni Zigana tünelinde çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor.

Her bir tüpü 14,5 kilometre olmak üzere Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy’den başlayıp Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünde sonlanan çift tüp proje ile Zigana dağının kar, sis ve heyelan gibi olumsuzlukları sona erecek. Yapılan çalışmalarla kazı ve destekleme imalatı olarak yüzde 65’e tekabül eden 18,64 kilometrelik kısım tamamlanırken, kaplama beton imalatında da 12,57 kilometrelik kısım tamamlandı.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya: Türkiye ile yeni bir S-400 kontratı imzalamak istiyoruz

“KISA ZAMANDA TAMAMLANMASI İÇİN HERKES ÇABA SARF EDİYOR”

Doğu Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu ile buluşturacak dev projede 24 saat çalışmalar devam ederken, ayrıca Türkiye’de ilkuygulanan havalandırma ve servis şaft tünelleri çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

Beraberinde Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Torul Kaymakamı Ömer Said Karakaş’leyapılan çalışmaları yerinde denetleyen Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Proje Müdürü Tarık Eyüpoğlu ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Taşbilek, Yeni Zigana tünelinin üçte 2’lik kısmının tamamlandığını belirterek, “Yüzde 65’in üzerindeki kısmı tünel delme noktasında geçtik. İçeride çalışmalar sürüyor. Bu önemli bir çalışma. Bu nedenle emeği geçenler başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı bakanımıza, değerli karayollarımüdürümüze, Cengiz inşaata ve işçisinden mühendisine bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlimizin kalkınmasına her yönden çok büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır. İnşallah önümüzdeki dönem itibariyle tamamlandığında sonuçlarını ve güzelliklerini hepgöreceğiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda kısa zamanda tamamlanması için herkes çaba sarf ediyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Yakaladıkları 120 kiloluk yayın balığının yanına yatarak fotoğraf çektirdiler

“İLK DEFA BURADA BİR ŞAFT SİSTEMİ UYGULANIYOR”

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de “Şehrim adına bu proje için ilgililere çok teşekkür ediyorum. Toplam 29 kilometre uzunluğunda çok değerli bir projemiz. Bugün yüzde 65’inin tamamlandığını gördük. Farklı bir tünel, ilkburada bir şaft sistemi uygulanıyor. İnşallah şehrimize ve ülkemize hayırlı olur. Bu projeye destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, herkese çok teşekkür ediyor şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YENİ ZİGANA TÜNELİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Zigana dağını bypass eden Yeni Zigana Tüneli projesi Trabzon’un Maçka ilçesi Başarköy ve Dikkaya köyleri bağlantısından başlıyor Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünden çıkıyor. Her biri 14,5 kilometre uzunluğunda 2 tüpten oluşan tünelde her 900 metrede bir sığınma cepleri yer alıyor. Mevcut Zigana tünelinin 700 metre altından geçen Yeni Zigana tüneli Gümüşhane-Trabzonyolunu 8 kilometre kısaltmasının yanında karla mücadele, sis ve heyelanların bertaraf etmiş olacak. Yeni Zigana tüneli havalandırma sistemleriyolu tünellerinde Türkiye’de ilkyapılacak olan dikey şaft yapıları ile teşkil ediliyor. 3havalandırma, 2servis şaftının imalat çalışmaları da tünel inşaatıylasürdürülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Çanakkalede 19 yaşındaki Youtuber, 6 ayda 25 bin lira kazandı

Kaynak: İHA