Ekonomi

Yerli otomobil için verilen sipariş 120 bini geçti

Türkiye’nin uzun yıllar özlemini çektiği ilk yerli veotomobil, 27 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla tanıtıldı.

İlk müşterisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu yerli otomobil, tanıtımın üstünden daha dört gün geçmiş olmasına rağmen çok sayıda sipariş aldı.

BELEDİYELER, KULÜPLER, ŞİRKETLER…

Yerli otomobile talip olduklarını duyuranlar arasında yerli otomobile karşı çıkan CHP’nin elindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi de bulunuyor.

Tanıtımı yapılmadan önce dahi bir çok siparişyerli otomobilden taksiciler 20 binin üzerinde bir sipariş vereceklerini açıklamasının ardından Devlet Malzeme Ofisi, 30 binsipariş vereceğini açıkladı.

Daha tanıtıldığı ilk günlerde Türk halkından büyük beğeni toplayan otomobile özel şirketler, sivilkuruluşları,kurumları, spor kulüpleri ve tüketiciler de talip oldu. Verilen siparişler ileyerli otomobile talep şimdiden 120 bini aştı.

Sıradaki Haberi Oku  Meclise 8,6 milyon liraya 8inci lokanta yapılacak

JANDARMA VE POLİSE 50 BİN ARAÇ

Yerli otomobile en güçlü desteklerden biri ise İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakan Süleyman Soylu dave polis teşkilatları için 50 bin araçlık bir portföy planladıklarını söyledi. Soylu, ayrıca zırhlı araç için de taleplerinin olacağını belirtmişti.

Süper Lig ekibi Yeni Malatyaspor Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz Cuma günü tanıtımı yapılan yerli otomobilden 15alacağını açıklarken, DAP Yapı da 200şirket aracını yerli otomobille değiştireceğini duyurdu.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katıldığı Gebze’de törenle tanıtıldı. Erdoğan, yerli otomobilden ilk ön siparişi verdi, üretimin Bursa Gemlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arazisinde yapılacağını açıkladı, “Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçekleşmesine şahit oluyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Ucuz ekmek sattığı için davalık olan esnaf, hukuk mücadelesini kazandı! Yeni yılda da ekmeği zamsız satacak

2022’DE YOLLARDA

Yerli aracın SUV ve Sedan modelleri, Gebze’deki TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) merkezinde törenle kamoyuna tanıtıldı. Fabrika yapımının 2020’de bitmesi, ardından yerli otomobilin üretimine başlanması planlanıyor. Yerli otomobilin ilk serisinin üretiminin de 2022’de tamamlanması hedefleniyor.

YÜZDE YÜZ ELEKTRİKLİ

Yerlielektrikli motorla çalışacak. Otomobilin bu nedenle sessiz çalışması ve emisyon salmaması bekleniyor.