1 sene önce
1 sene önce

Yerli otomobil özellikleriyle araba piyasasının en iyilerine rakip oldu

60 yıllık bekleyişeveren Türkiye‘nin otomobili sonunda tanıtıldı. Gerek elektrik gerek de şık görünümüyle piyasaları kasıp kavuran yerli araba, şimdidenpiyasasına hızlı giriş yaptı.

PİYASALARI KASIP KAVURDU

Özellikleri ve şık görünümüyle büyükçeken yerli otomobil, dünya basını tarafından da manşetlere taşındı. Türkiye’nin yerlihamlesinin Tesla’yı korkutabileceğinin altı çizilirken Almanya da elektrikliyatırımını Türkiye’nin hamlesinden sonra öne çekti.

TÜRKİYE’NİN ARABASI EN İYİLERİ RAKİP SEÇTİ

Türkiye gazetesinin haberine göre; yerlidillerden düşmezken dünyanın önde gelen firmaların araçlarıyla kıyaslama yapıldı. Doğuştan elektrikli yapısı ile bir çok markayı daha başlangıçta geride bırakan TOGG otomobillerinin, tasarım veanlamında karşısında durduğu rakipler ise oldukça iddialı.

Örnek vermek gerekirse Amerikan Tesla’nın Model X adını verdiği SUV modeli, İngiliz markası Jaguar’ın tamamen elektrikli I-PACE’i ve tabi ki Mercedes’in yeni tanıttığı EQC 400 modeli. Ülkemizde yatırım hazırlıklarına bir türlü resmi açıklama getiremeyen VW’de ise Audi markası altında piyasaya sunduğu e-tron 55 Quattro modeli teknik özellikleri bakımından Türkiye’nin otomobili ile karşı karşıya geliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Tatilin ardından dolar haftaya nasıl başladı? İşte son durum

Öte yandan VW tarafında yakın zamanda tanıtımı yapılması beklenen ve ID.4 ismini aracın yerli otoya teknik özellikler ve boyutları ile rakip olması muhtemel görünüyor.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Gebze’de törenle tanıtıldı. Erdoğan, yerli otomobilden ilk ön siparişi verdi, üretimin Bursa Gemlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arazisinde yapılacağını açıkladı, “Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçekleşmesine şahit oluyoruz” dedi.

2022’DE YOLLARDA

Yerli aracın SUV ve Sedan modelleri, Gebze’deki TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) merkezinde törenle kamoyuna tanıtıldı. Fabrika yapımının 2020’de bitmesi, ardından yerli otomobilin üretimine başlanması planlanıyor. Yerli otomobilin ilk serisinin üretiminin de 2022’de tamamlanması hedefleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Yılın son gününde dolar ne kadar? İşte son durum

YÜZDE YÜZ ELEKTRİKLİ

Yerlielektrikli motorla çalışacak. Otomobilin bu nedenle sessiz çalışması ve emisyon salmaması bekleniyor.

Akıllıözelliği olacağı için sürekli olarak internete bağlı olacak. Kokpitte iki ucun arasında boydan boya LED ekran olacak. Yol durumu da hedef noktaya ulaşma seçenekleri de bu ekranda yer alacak. Kapı içlerindeki hoparlörler sayesinde müzik sisteminin de geliştirildiği belirtiliyor.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.