Ekonomi

Yerli otomobilin konsolunda dikkat çeken uçak detayı!

Aralık ayınınhaftası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde görücüye çıkan yerli otomobilolarak ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES’de mobilite şirketlerinin temsilcilerine tanıtıldı. Yola çıkış tarihi 2022 olarak belirlenen SUV ve sedan şeklindeki iki model tüm kesimler tarafından tam not aldı. Araç tanıtıma çıkar çıkmaz içeriden ve dışarıdan çok sayıda ön sipariş alarak satışa çıkmadan kendini de ispatlamış oldu.

Herkesin beğenisini kazanan yerliiç tasarımında orta konsol dikkat çekti. Uçak detayının yer aldığı konsol,helikopterin de tasarımını gerçekleştiren Türk mühendisler tarafından tasarlananuçaklarındaki gaz kolunaşekilde dizayn edildi. Konsol, piyasadaki hiçbir araçta bulunmayan bir stile sahip.

TEMELİ BU YIL ATILACAK

Gebze’deki lansman sonrası aracın üretileceği fabrikanın kurulacağıde açıklandı. 5 bine yakın kişinin doğrudan çalışacağı 20 bin kişiye ise dolaylı olarak iş imkanı sunacak olan fabrika otomotivin başkenti olarak daedilen Bursa’nın Gemlik ilçesindeki askeri arazi üzerine kurulacak. 1 milyon m² alana kurulacak fabrikanın temellerinin ise önümüzdeki aylarda atılması bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Yerli arabadan en net görüntü geldi! Elektrik güç ünitesi görücüye çıktı

400 BEYGİR, 500 KM MENZİL, 30 DAKİKADA ŞARJ

Doğuştan elektrikli ilk veSUV model olarak daedilen yerli15içinde 5 model olarak yollarda yerini alacak. İlk 2 senede SUV’la başlayıp, akabinde 2 yıl içinde C segment sedanın üretimine başlanacak olan yerli otomobilin ismi ise bu yıl ortasına kadar açıklanmış olacak.

200ve 400 beygirlik iki alternatifle sahaya inecek olan yerli500 kilometre menzil ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında dolum avantajı ile rekabeti de kızıştıracak.

Otomobil, 200güç ile 7,6 saniye, 400güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

YÜRÜYEN BİLGİSAYAR OLACAK

3.otonom ile kurgulanan ve geliştirilecek yazılım ile entegrasyon sonrasında 4. seviyeye çıkarılarak kendi kendine gidebilme yeteneğine de sahip olacak yerliher anlamda akıllı bir araç olacak. Artırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisinin yanı sıra zamanla yapılacak entegrasyonlarla evden ofise kadar tüm alanlar ve eşyalar araç içerisinden de yönetilebilecek.

Segmentinde en uzun aks mesafesi olmasından kaynaklı en geniş iç hacme ve en yüksek performansa sahip olacak olan otomobilin teknik özelliklerinin yanı sıra iç dizaynı da büyük ses getirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Hızlı ve Güvenli Paykwik Satın Al

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram

ÇOKLU DİJİTAL PANELLER

Fütüristik bir tasarımla geleceğe yönelik tamamen dijital zeminde tasarlanan iç mekanı değerlendiren Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, aracı ön panelinin 2’si 3’lü olmak üzere 3 dijital ekranla ayrıldığını bunlardan ilkinin sürücü gösterge paneli olduğunu, ikincisinin ise bilgilendirme ekranı,ekranın ise yolcu için oluşturulmuş bir ekran olduğunu belirtti.

3 RENKLİ SÜRÜŞ MODU

Aracın 3 sürüş modu olacağını ve bunların ise ‘Power’, ‘Eco’ ve ‘Eco Pro’ şeklinde adlandırılabileceğini de belirten Bayram, mod geçişlerinde ise aracın iç mekan aydınlatmasının değişebileceğini, bunun ise dahagücün sarfedildiği ‘Power’ modunda kırmızı, ‘Eco’ modunda ise turkuaz renk şeklinde olabileceğini kaydetti.

TESLA’DAKİ GİBİ NEREDEYSE DÜĞME YOK!

Aracın kokpitinde Tesla Model 3’deki gibi neredeyse hiç mekanik düğme olmadığına da dikkat çeken Bayram, sadece kapı kolları içerisinde bir iki düğme bulunduğunu kaydetti.

Ana gövdede alt tarafta 10 inçlik bir ekran bulunduğunu ve bu ekranın infotainment (bilgi-eglence) ile iklimlendirme ekranı olduğunu dile getiren Bayram,aynaların ise içeriden destekli görüntüleme teknolojisine sahip olduğunu söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Tanıtımına saatler kala yerli otomobilin iç görüntüsü paylaşıldı

Bayram, aracın otonom olarak dizayn edilmesinden kaynaklı gelecekte aynalara ihtiyacı da kalmayacağını vurguladı.

VİTES KONSOLUNDA UÇAK DETAYI

Aracın iç dizaynının paylaşılmasıylaherkesin merak ettiği kısım ise orta konsol olmuştu.

Bu kısmı değerlendirerek vites konumlanmasını çok güzel bulduğunu söyleyen Bayram, ergonomik bir tasarımın çıkarıldığı alanda uçaklarda kullanılan gaz kolunabir kol sisteminin kullanıldığını vurgulayıp tasarımın perde arkası için ise Türk mühendisleri işaret etti.

Söz konusu alanı Türkiye’nin helikopterini de tasarlayan Türk mühendislerin tasarladığınıeden Bayram araca bu anlamda havacılıkla ilgili bir detayın da bırakılmış olduğunu kaydetti.

Kol sisteminde vites durumunu ayarlama imkanı veren dijitalle desteklenmiş mekanik kol olduğunu kaydeden Bayram, ayrıca iki USB girişi, kayar saklama kabı, modları ayarlamaya yarayan joistik ve elektronik park freni bulunduğunu dile getirdi. (Yeni Şafak)

Haber Videosu

: Yerli otomobilin konsolunda dikkat çeken uçak detayı!