Ekonomi

Yerli otomobilin teknikerleri Sivasta yetişiyor

Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motor Bölümünde bir süredir yürütülen çalışmalar, yerli otomobilin tanıtılmasının ardından ortaya atılan, “Bu otomobillerin bakım ve tamirini kim yapacak?” sorusunaniteliğinde oldu. Türkiye’detamircilerinin yerli otomobilin sahip olduğu teknolojiye hazır olmadığı iddia edilse de bu okulda yürütülen çalışmalar iddiaları çürütecek türden.

OTOMOBİLLER YÜRÜYEN BİLGİSAYARLARA DÖNÜŞTÜ

Okul Motorlu Araçlar Teknolojisi Alan Şefi Cevdet Çitfçi, gelişen teknoloji ile otomobillerin yürüyen bilgisayarlara dönüştüğünü belirterek, “Bu laboratuvarımızda 8 öğrencimize özel bir eğitim veriyoruz. Uzmanlık alanı olarakelektro mekaniğini seçmiş bulunuyoruz. Bu alanda araçlarınyakıt enjeksiyon sistemleri, mekanik sistemleri üzerinde eğitimler vermekteyiz. Bizim burada verdiğimiz eğitim sadece saf bir mekanik eğitim değil. Artık teknolojinin değişmesi ileotomobiller yürüyen birer bilgisayara dönüştü. Bu nedenle öğrencilerimizeelektrik ve elektronik eğitimi veriyoruz. Elektrik sensörleri nasıl çalışır, bu araçlar nasıl kumanda edilir, sinyal sistemlerinin işleyişi nasıldır. Bu tarz eğitimleri de öğrencilerimize vermekteyiz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  2019 yılında yabancılar Türkiyeden 45 bin 483 konut satın aldı

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL EĞİTİMİ VERİLİYOR

Çiftçi, okullarında elektrikli otomobiller üzerine uygulamalı eğitim verdiklerini belirterek, “Bir elektriklisadece elektrik sistemlerinden oluşmuyor. Bununlabir çok mekanik aksamı da içeriyor. Dış aksamların bildiğimiz normal otomobillerden çok da farkı yoktur. Vermiş olduğumuzelektromekanik eğitimi, bu elektrikli otomobillerin alt yapısını oluşturan eğitimlerdir. Biz burada öğrencilerimize elektrikli otomobillerin yazılımlarının nasıl çalıştığını, sensör sistemlerinin nasıl çalıştığını anlatıyoruz” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER DE EĞİTİM GÖRECEK

Hazırladıkları bir proje kapsamında ilk etapta motor bölümü öğretmenlerine de elektrikli otomobiller üzerinde eğitim verilmesini hedeflerini kaydeden Çiftçi, “Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaya koyduğunu 2023 eğitim vizyonu kapmasında da yenimüfredatların geliştirilmesi ile bu çalışmalar bize hedef gösterilmişti. ORAN Kalkınma Ajansı, Mesleğim Geleceğim hibe programını hayata geçirdi. Bizdekaynaklarının etkin ve verimli biçimde kullanılması noktasında, bu hibe programını fırsat bilerek bir proje hazırladık. Yerli veotomobilimizin hazırlanmadan biz bu projemizi hazırladık. Şu anda değerlendirilmesini bekliyoruz. Bu projemiz kapsamında öğretmenlerimizin de elektrikli otomobiller konusunda eğitim almasını sağlayacağız. Eğitimöğretmenlerimiz diğer motor öğretmenlerimize de aldıkları bilgileri aktaracak. Normal motorlu araçlar üzerinde eğitimtüm öğrencilerimizin, elektrikli araçlarında nasıledileceği, bakımlarının nasıl yapılacağı noktasında hiçbir eğitim eksikliği kalkmayacak” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Güvenilir Kripto Para İşlemleri