1 sene önce
1 sene önce

Yeşilçam filmlerinden etkilenerek fotoğraf dükkanı açan adam, turistlerin gözdesi oldu

Çorum’un İskilip ilçesinde fotoğrafçılık yapan Ömer Erdoğan (40), sinema filmlerinde gördüğü fotoğrafçı dükkânlarından esinlenerek 1960’lı ve 1970’li yılları yansıtan bir fotoğrafçı dükkanı kurmaya karar verdi. Önce bir dükkan kiralayan Erdoğan, daha sonra o dönemde fotoğrafçı dükkanlarında yereski eşyaları toplamaya başladı. Komşularınınettiği fotoğraf makinesi ile hayalini gerçekleştirmek için ilk adımı atan Erdoğan, yaklaşık 6 ay önce “Foturafçı” dükkanını hizmete açtı.

DÜKKANDA ESKİ PLAKLAR VE DERGİLER DE TEŞHİR EDİLİYOR

Adeta mini bir müzeyi andıran andıran dükkanda eski plaklar, kasetler, dergiler, gramofon, ecza dolabı gibi eşyalar teşhir ediliyor. İş yerini açarken yöresel birolan “foturafçı” ismini kullandığını dile getiren Erdoğan, “Genelde Anadolu’da fotoğrafı imladaki gibi değil yöresel veya törpüleyerek kalın birile kullanılır. Fotoğrafçı bazı yerlerde foturafçı, bazı yerlerde fotohrafcı diye kullanılır” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğanın bacasına filtre takmayan santralin sahibiyle yaptığı görüşme gün yüzüne çıktı

“KOMŞUM 1917 YILINA AİT MAKİNE HEDİYE ETTİ”

Böyle bir iş yeri açma hayalinin 5 yıl öncesine dayandığını dile getiren Erdoğan, “Mesleğim de fotoğrafçılık. 5 yıl önce filmlerden esinlendim. 1960’lı ve 1970’li yıllara ait fotoğrafçı dükkânının halini kafamda canlandırdım ve bunu yapmaya karar verdim. Bunun için kiralık dükkan aradım, eski eşyalar biriktirdim. Benim bu düşüncemi duyan bir komşum kendisinde bulunan 1917 yılına ait bir fotoğraf makinesietti. Sonrasında burayı kiraladım” dedi.

“BAŞARILI OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”

İş yerinin 1960 ve 1970’li yıllara ait bir fotoğrafçı dükkanının imitasyonu olduğunu anlatan Erdoğan, “O dönem bir fotoğrafçı sadece fotoğrafçılık yapmazmış. Arzuhalcilik yaparmış, sigara satarmış, plak satarmış. Biz o dönemi buraya yansıtmaya çalıştık. Başarılı olduğumu da düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlık Bakanlığından 81 ile çok acele yazı: Anestezi ilacının kullanımını durdurun

“HİÇBİR ŞEY SATILIK DEĞİL”

İş yerinin camında o döneme ait neler varsa dükkanında da onların bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Satılık veya teşhir edilmesi gereken ürünlerin tamamı burada. Camekanda sigara var. 70’li yıllara ait kasetler, plaklar, pullar, eski çerçeveler, aile fotoğrafları var. Yan tarafta fotoğraf çekme alanı var. Orayı henüz düzenlemedim. İçeride de burada teşhir ettiğimiz malzemelerin devamı var. İçerisi bir fotoğrafçı dükkanı gibi değil. O dönemde bir iş yerine girildiğinde içerisi stoklanmış ürünlerden ziyade dükkanlarda bir kısım yaşam alanı varmış. İçerisi de bir nebze öyle. 1963 yılına ait bir pikap var. 200’e yakın plak var. Eski dergiler var. Eski bir ecza dolabı, sandık var. Tel dolabı var. Eski bir televizyon var, masa var. Duvar halısı var. Burayı görenlerkarşılıyor, beğeniyorlar. İçerideki malzemeleri satın almak istiyorlar. Burada satılık bir şey yok. Burası tamamen bir imitasyon gibi. Biz eskiyi burada teşhir etmeye çalışıyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Doğa Kolejinin İTÜ Vakfına devri için imzalar atıldı

TURİSTLER İLGİ GÖSTERİYOR

İlçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin burada fotoğraf çekinmeden gitmediğini söyleyen Erdoğan, “Burayla ilgili farklı bir şeyler yapsam mı diye de düşünüyorum. Ancak şuan benim ticari bir kaygım yok. Burası benim bir hobi alanım. Fotoğrafçı dükkanım benim müzem” diye konuştu.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.