1 sene önce
1 sene önce

Yılbaşı öncesi kuru yemişe yüzde 80-90 oranında zam geldi

Yılbaşı eğlencelerinin vazgeçilmezi kuru yemişte fiyatlar kontrolden çıktı. Başta yer fıstığı ve Antep fıstığı olmak üzere birçok kuru yemişte devletin sessiz kalması, stokçuların da aşırı kâr hırsı yüzünden fiyatlar yüzde 80-90’lara varan oranlarda zamlandı.

STOKÇULAR DAHA FAZLA PARA KAZANIYOR

Tüm Kuru yemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman, halkın kuru yemişi çok pahalı tüketmek zorunda kaldığını, devletin küçük bir müdahalede bulunması halinde fiyatların normal seviyesine düşeceğini söyledi. Sözcü‘de yerhabere göre, Karaman, kuru yemişi çiftçiden ucuz fiyata satın alıp piyasaya vermeyerek fiyatları yükselten stokçuların bankalardan 10 kat dahapara kazandıklarını bildirdi.

Başkan Karaman, özellikle yılbaşı öncesinde kuru yemiş piyasasında yaşanan aşırıartışlarını değerlendirirken, kuruyemişte dolara bağlı normal birartışı olduğunu, ancak bazı ürünlerdeki aşırıartışının stokçuların aşırı kâr hırsından kaynaklandığını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Yaşlıları, başarılı çocukları ve hiç tıraş olmamış köy öğrencilerini ücretsiz tıraş ediyor

Karaman, yer fıstığı fiyatlarının normal olması gerekenden yüzde 80-90 daha zamlı fiyatlarla satıldığını, bunun dasebebinin ürünü piyasaya vermeyerek depolarda saklayan stokçular olduğunu söyledi.

REKOLTE KAYBI YAŞANMADI

Karaman, bu yıl yer fıstığında herhangi bir üretim düşüşü olmadığı halde stokçuların yüksek gümrük duvarlarını fırsat bilip ürünü depolara kaldırdığını bu yüzden fıstık fiyatlarının 32 liraya tırmandığını anlatırken, gümrük duvarlarının 3 aylığına sıfırlanması halinde stokçuların oyununun bozulacağını ve bir anda piyasaya yeterli fıstık sürüleceği için fiyatların normale döneceğini bildirdi. Karaman, Antep fıstığında ise üretimin yetersizliği ve stokçuların bu ürünleri erkenden depolara kaldırmaları yüzünden fiyatlarda yüzde 90’lara varan artışlar olduğunu belirtti. Antep fıstığındayasağı olduğuna işaret eden Karaman, yasağın kaldırılıp ithalata 3 ay geçiciverilmesi halinde iç piyasanın ihtiyacı olanmiktarın yakalanacağını, böylece fiyatların düşeceğini kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Kuyumcu esnafı dilenciliği bitirecek bir çözüm buldu

EK VERGİLER ETKİLİ OLUYOR

TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman, bu iki ürünün dışında badem,ve kaju gibi kuru yemiş ürünlerinde ise ABD’ye misilleme olarak uygulanan yüzde 10 oranındaki ekvergisinden kaynaklanan yüksek fiyatların oluştuğunu belirtti. Ek vergiler nedeniyle bu ürünlerde kaçakçılığın da başladığını anlatan Karaman, ABD’ye uygulananverginin bu üç ürün için kaldırılması talebinde bulundu.

Haber Videosu

: Yılbaşı öncesi kuru yemişe yüzde 80-90 oranında zam geldi

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.