slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Yıllarca para ödedi, Tapu Müdürlüğünde evinin üçüncü bir şahsa satıldığını öğrendi!

Isparta‘da yıllardırödediği kooperatiften 14 numaralı daire kurada çıkan vatandaş, evini üzerine almak için gittiği tapu müdürlüğünde hayatının şokunu yaşadı. Hayatı boyunca yaptığı birikimi, üye olduğu kooperatife ödeyerek daire sahibi olmayı ümit eden Mehmet Çetin, tapu müdürlüğünde dairesinin yönetim kurulu tarafından üçüncü bir şahsa satıldığını öğrendi. Kooperatif yetkililerinin sürekli kendisini oyalamasıyla gerçeğin tapu müdürlüğünde ortaya çıktığını anlatan Çetin, izni dışında başkasına satıldıktan sonra üzerine bir de 600 bin lira tutarında ipotek konulan dairesini alabilmek için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Mağdur Çetin, bununlakooperatif yönetiminin satıştan 7-8 ay sonra buranın darp, cebir ve hile ile başkaları tarafından sattırıldığına yönelik şikayet yapıldığını öğrendiklerini söyledi. Avukatıyla adliyenin yolunu tutan Çetin, üye olduğu kooperatifteki yöneticilerin, hiçbir bilgisi olmadan burayı satmaları ve bu konuda ihmali bulunanların da ortaya çıkarılarak cezasını çekmesini istedi.

“KONTROL ALTINA ALINSIN”

Çetin, bununla ilgili ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından hukuk mücadelesine devam ederken, aynı binada 2 dairesi bulunan mağdurlardan Bayram Kutlu ise bu tür durumlaraetti.

Kutlu, “Eline malayı ve keserimüteahhit olarak ortaya çıkıyor. Bunlar biraltına alınsın. Kimsin, nesin, neyin var, servetinmı, bu binayı bitirebilecek misin kimse bilmiyor. Bu, şu anda çok kötü bir durumda. Buradaki herkes, hep mağdur” dedi.

“BENİM TAPUM VERİLMEDİ”

Yaşadığı mağduriyeti anlatan Mehmet Çetin, “Ben şimdiye kadarki birikimlerimle bir kooperatiften daire almak istedim. Bu kooperatife 2015 yılında üye olarak katıldım. O günden bugüne kadar bütün ödemelerimi eksiksiz şekilde tamamladım. Tapuların dağıtılmaya başladığı süreç içerisinde benim tapum verilmedi. Tapu müdürlüğüne gidip tapumu sorduğumda, benim tapumun olması gereken dairemin bir başkası adına tescil edildiğini öğrendim. Yönetim kuruluna gidip sorduğum ve tapunun bana verilmesi gerektiğini söyledim. Onlar da bana, kendilerinin mafyalar tarafından tehdit edildiğini ve tapuyu da üçüncü kişilere vermek zorunda kaldıklarını söylediler. Ben de hukuki süreci başlattım, mağdurum” dedi.

“BU DURUMU DA TAPUYA GİDİNCE ÖĞRENDİM”

Şok eden gerçeği, tapu müdürlüğünde öğrendiğinieden Mehmet Çetin, “Ben, bu konuda çok mağdur edildim. Bu durumu da tapuya gidince öğrendim. Buhakkında hiçbir suçum, günahım yokken mağdur edildim. Bu konuda şikayetçiyim. Bu şikayetimi de zatenmercilere bildirdim. Bu konudaki suçluların tespiti ve birönce cezalarını çekmelerini istiyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Benim, burada hiçbir suçum, günahım yokken,kurul kararı olmaksızın nasıl bu şekilde bir şey olduğuna aklım, fikrim ermedi. Tapunun da, nasıl bu şekilde bir işlem yaptığını da bilemiyorum. Bu şekilde bir işlemin yapılmaması gerektiğini de hukukçumuz anlattı” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  QNB Finansbank, 27 şubesini birden kapatıyor

“KUR’ADA BANA ÇIKAN DAİRENİN BAŞKASINA SATILDIĞINI ÖĞRENDİM”

“Ben, 2015 yılından itibaren 216 bin lira civarındaödedim, Noter kura çekilişi yapıldığında, buradaki 14 numaralı daire bana çıkmıştı” diyerek sözlerini sürdüren Çetin, “Tapu’ya gittiğimde, 14 numaralı dairenin başka şahıslara gittiğini öğrendim. Yaklaşık 8-9 ay önce bugerçekleşmişben niçin yönetim kurulunun bu kadar süre beklediğini ve benimlesuç duyurusunda bulunduğunu bilmiyorum” şeklinde konuştu.

‘KUR’AYA SOKULMAYAN 2 DÜKKAN DA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA SATILDI’ İDDİASI

Kooperatifte yapılan binanın alt kısmında bulunan 2 dükkanın dakurulda herhangi bir karar alınmamasına rağmen farklı kişilere satıldığını öğrendiklerini anlatan Çetin, “Genel Kurul’da böyle bir karar almamıza rağmen, hatta kura çekimlerinde de dükkanı bunaetmedikleri için CİMER’e şikayette bulunmuştum. Şukadar herhangi bir sonuç gelmedioradan da bir sonuç gelmesini bekliyorum. Bu 2 dükkan için hem kura çekilişi yapılmadı, hem de daha sonra yaptığım araştırmalarda da kooperatif yönetimi bu dükkanları kendi üzerilerine alıp, bu dükkanların da üçüncü kişilere satıldığını öğrendim” ifadelerini kullandı.

“MUHAKKAK BİR HUKUKÇUYA DANIŞIN”

Ev hayaliyle yıllarca taksit ödeyip, bekledikten sonra böyle bir durumla karşılaşılmaması için diğer insanlara da tavsiyelerde bulunan Çetin ayrıca şunları söyledi; “Kooperatiften daire alırken veya kooperatife üye olurken, muhakkak bir hukukçuylaedilmesini buradan herkese tavsiye ediyorum.”

“KARŞILAŞILAN MANZARA İNSANIN İÇİNİ ACITAN CİNSTEN”

Mehmet Çetin’in Avukatı Muhammed Ali Kaya ise yaşanan mağduriyeti şöyle özetledi; “Müvekkil bize başvurduktan sonra biz tapuyla ilgili araştırmamızı yaptık. Yaptığımız araştırmada, tapunun kooperatif veya müvekkil adına değil, başka üçüncü bir kişinin adına olduğunu tespit ettik. Konunun derinine indiğimiz zaman, olayla ilgili bambaşka mağduriyetlerin olduğunu gördük. Müvekkilim zaten işin hukuki olmayan kısımlarını anlattı. Burada kooperatif üyesi olan müvekkilimin, kooperatif sayesinde buradan bir daire alma niyeti var. Bir vatandaşın, ömrü hayatında çalışıp elde edebileceği 1 veya 2 dairedir. Birçok vatandaş için bu geçerli. İnsanlar, tüm birikimini bunun için harcamakta. Müvekkil, tapu dairesine gittiğinde karşılaştığı manzara, gerçekten insanın içini acıtan cinsten.”

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul Havalimanına dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380 indi

“Konu araştırıldığında, kooperatif yönetiminin, birkurul kararı olmadan kendilerine daire satma yetkisi verdiklerini ve ‘Hükmü Şahsiyet Belgesi’ ilekooperatife ait bir daireyi, kat karşılığı sözleşmede kooperatifin olması gereken arkadaki 2iş yerini de üçüncü kişilere sattığını gördük” diyerek açıklamalarını sürdüren Avukat Muhammed Ali Kaya, “Kooperatiften bir yer satın aldığınız zaman, şahısların muhakkak kikurullara katılması gerekir. Genel Kurul’dan bir yetki alınmadan, kooperatif yetkilileri ve yönetim kurullarının, bu daireyi üçüncü kişilere satma yetkisi bulunmamakta. Bu dairelerin üçüncü şahsa satıldıktan sonra olayın daha da vahamet içeren kısmını gördük. Üçüncü şahıs, satışı vekaletname ile satın alıyor. Ardından, vekaletname ile satın aldığı müvekkile ait bu tapu ve dairenin üzerine yaklaşık 600 bin liralık bir ipotek koyuyor. İpotekli olan bir dairenin, artık hukuki olarakdönüşü çok mümkün değil. Bunun yerine yapmamız gereken işlem, burada haksız fiili, yani dolandırıcılık eylemini gerçekleştiren kişilere karşı tazminat başvurusu yapmak. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak, şahıslar hakkında, ‘Resmi Blegede Sahtecilik’, ‘Özel Belgede Sahtecilik’ ve ‘Nitelikli Dolandırıcılık’, kooperatif yönetiminden kaynaklı cezai müeyyideleri uygulanmakta. Biz de bunu uyguladık. Şuitibariyle, savcılıkla müşterek bir şekilde dosyamız devam etmekte” dedi.

“2 TANE İŞ YERİNİN DE YÖNETİCİLERE DEVREDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK”

Avukat Kaya açıklamalarında ayrıca şu görüşlerde bulundu; “Biz, konuyu savcılığa ilettik. Buradan sonra şahıslarla hiçbir şekilde, herhangi bir kontak kurulamıyor. Savcılık aşamasında, şahıslardan, yönetim kurulu üyelerinden veya başka herhangi birisi, başkaları tarafından darp – cebir, tehdit yoluyla bu daireleri sattığına yönelik suç duyurusu olduğunu öğrendik. Ancak, bu olayı incelerken çokbir durumla daha karşılaştık. Sözleşme gereği kat karşılığı kooperatife düşmesi gereken 2iş yeri, bir anda kooperatif yönetim kurulu üyeleri veya başkanına, kendilerine devredildiğini, devirden sonra da üçüncü kişilere satıldığı öğrendik. Burada, ihmalin boyutları bambaşka seviyeye çıktı. Zaten, konuyla ilgili bilgileri zaten savcılığa ilettik,bir şekilde dosyayı takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sıradaki Haberi Oku  Denizli Kayak Merkezi yatırımcıları bekliyor

“HUKUKÇUNUZA VE AVUKATINIZA DANIŞIN” TAVSİYESİ

İnsanların bu denli hayatlarını yakından ilgilendiren işlemler yapacakları zaman, konuyu hukukçulara danışması gerektiğine dikkat çeken Kaya, “Son olarak bu denli büyük bir işlem yaparken, hayatınızı ilgilendiren bir meselede, özellikle tapu alımı – satımı, kooperatif üyeliği, gibi işlemlerde, muhakkak ki hukukçunuza ve avukatınıza danışmanız gerekir. Yoksa, bu denli mağduriyetlerin yaşanması, hayatta herkarşımıza çıkan meselelerdendir. Bu mağduriyetlerin önlenmesi için muhakkak ki avukatınıza danışın” dedi.

“ELİNE MALAYI VE KESERİ ALAN MÜTEAHHİT OLARAK ORTAYA ÇIKIYOR”

Aynı binada kendisinin de 2 dairesinin bulunduğunu ve birçok mağduriyet yaşandığını aktaran Bayram Kutlu ise, “Burada 2dairem var. Kayınbiraderlerimletoplam 6 dairemiz var. Burası yapılırken, bize inşaatın bitmesi gereken bir süre verildi. Zaten o süre içerisinde bitirmediler, üzerinden bir buçukgeçti. Arıyoruz, müteahhit bulunmuyor, telefonlaraverilmiyor. Başka telefonlarla aradığımız zaman,haftaya ‘İskanı aldık, bitiyor, şu – bu’ diyerek, sürekli yalanla bizi dolandırıyorlar. Eline malayı ve keseri alan, müteahhit olarak ortaya çıkıyor. Bunlar, biraltına alınsın. Kimsin, nesin, neyin var, servetinmı, bu binayı bitirebilecek misin kimse bilmiyor. Bu, şu anda çok kötü bir durumda. Buradaki herkes, hep mağdur. Bakıyoruz, çoğu yerde müteahhit, inşaata başlamış, yarısı yapmış bitirmiş, gerisi olduğu gibi duruyor. İnşaat bitmiyor. Yıllar sonra bitiyor. Bize, ‘Kira bedeli öde’ diyorsun, ‘Ben ödeyemeyeceğim’ diyorlar. O zaman, bu müteahhidim diye niye ortaya çıkıyor? Bizimağdur ediyorlar? Bu, gerçektenaltına alınması lazım. Buradaki insanlar hep mağdur. Bir sürü inşaat var, ruhsatını ve iskanını alamıyorlar. Bunlara bir el atılması lazım” dedi.

“ADAMIN PARASIYLA EV YAPIYORLAR, ADAMIN DAİRESİNİ SATIYORLAR”

Kutlu ayrıca, Çetin’in yaşadığı mağduriyete de değinerek, “Bu binada, bir arkadaşın evini satmışlar. Yazık, bu insan buraya bir sürüyatırdı. Günah değil mi ya, o insan nasılkazandı. O adamda olanmüteahhitte yok. Adamın parasıylayapıyorlar, adamın dairesini satıyorlar.

Şu anda bu dükkanlar satılmış, haberimiz yok. Bu dükkanları kime sattı? Kimdi? Buranın parasını nereye harcadılar? Yani bu, çok rezalet bir şey. Sürekli, insanları mağdur ediyorlar. Bunların biraltına alınması lazım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri