1 sene önce
1 sene önce

Ev Sahibi Olmak

 

Ev sahibi olmak birçok kişinin hayalidir. Son yıllarda ülke ekonomisinde yaşanan sorunlar bu hayali gerçekleştirmeyi isteyenlerin de önüne bazı engeller çıkardı. Ancak yine de ev hayali kuranların hedeflerine ulaşması mümkün, bunun için takip edilmesi belli koşullar mevcut. Ev sahibi olmanın koşulları, tasarrufta bulunmak, uygun fiyatlı evlere öncelik vermek, banka kredilerini değerlendirmek ve detaylı araştırma yapmaktır.

Tasarrufta Bulunmak

Aldığınız maaş ihtiyaçlarına ucu ucuna yetiyor olabilir. Ancak bazı zorunlu olmayan ihtiyaçlardan kısarak ev sahibi olmak için tasarrufta bulunabilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki yolu izlemeniz tavsiye edilir:

  • Evin temel giderlerini bir deftere yazmak,
  • Zorunlu olmayan ürünleri satın almayı bir süre durdurmak,
  • Market ve mağazaların indirim dönemlerini takip etmek
Sıradaki Haberi Oku  İstanbul'un Dekorasyon Ustası

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edildiğinde yavaş yavaş ev parası biriktirmeye başlanacaktır.

Uygun Fiyatlı Evlere Öncelik Vermek

Ev alırken herkes büyük, ferah ve modern dizayn edilmiş evler ister. Ancak takdir edilir ki ev sahibi olmak bazen sanıldığından zordur. Bununla başa çıkmanın ilk yolu bütçeye uygun evlere öncelik vermektir. İlk etapta küçük ve ekonomik bir av almak bütçesi kısıtlı olan kişilere önerilebilir. Sonrasında, küçük olan ev kiraya verilerek yeni bir ev satın alınabilir. Böylece adım adım istenen eve ulaşmak mümkün olabilir.

Banka Kredilerini Değerlendirmek

Birikiminiz yeterli gelmediyse yahut artık kirada oturmak istemiyor ve kısa sürede ev sahibi olmak istiyorsunuz. Bunun için uygun kredi veren bankaları araştırmanız önerilir. Birçok banka artık 0.99 faiz oranıyla ev kredisi veriyor. Bununla ilgili ilgili bankaların internet sitelerine ya da şubelerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Mimari Projelendirme Hizmetleri

Detaylı Araştırma Yapmak

Ev sahibi olmak kuşkusuz uzun ve yorucu bir süreçtir. Bu süreçte doğru evi bulmak da zor olabiliyor. Bunun için emlakçılar, internet siteleri üzerinden araştırma yapılabilir veya bizzat semtleri gezerek ilanları takip edebilirsiniz. İş yoğunluğunuz semtleri gezmeye elvermiyorsa, internet üzerinden ev ilanlarını bütçenize, işinize yakınlığına vs. göre filtreleyebilir, istediğiniz evleri görebilirsiniz. Birçok internet sitesi artık videolu anlatımla evin odalarını gösteriyor. Bunlar ev arama sürecinde yardımcı olan unsurlardır.

https://www.tasarruf.com.tr/tasarruf-planlari/bireysel-tasarruf-plani/

https://www.tasarruf.com.tr/

https://www.tasarruf.com.tr/evde-batarya-tasarrufu-yaparak-ev-sahibi-olabilir-misiniz-kredisiz-ev/

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.