slot siteleri bahis siteleri hacklink
2 sene önce
2 sene önce

ABD borsaları bu sabah vadelilerde hafif alıcılı seyrediyor

 

Dün daha sınırlı kayıplar yaşayan ABD borsaları bu sabah vadelilerde hafif alıcılı seyrediyor. Asya borsalarında ise artı bölgede olan endeksler daha fazla iken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,5 – %1 arasında yükselişte. Bugün öğleden sonra ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yön konusunda belirleyici olabilir. İyi bir veri Fed’den daha agresif beklentileri beraberinde getirebileceği için risk iştahında bozulma gözlenebilir. Küresel borsalarda gözlenen kısmi toparlanma ve kurdaki görüntü nedeniyle BIST100 endeksinin ise güne %0,5 civarında yükselişle başlamasını bekliyoruz. Aylık ortalamasının üzerinde kalıcılık sağlamaya çalışan endekste teknik görüntüdeki toparlanmaya bağlı olarak yükseliş isteği sürebilir.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   
ABD’de aralık ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI, Omicron varyantının etkisiyle 69,1’den 62’ye gerileyerek imalat dışı sektörün faaliyetlerinde büyümenin yavaşladığına işaret etti. Veri, imalat dışı sektörde son 3 aydaki en yavaş büyümeyi gösterdi. Alt endekslerden, üretim, yeni siparişler ve istihdamda bir miktar yavaşlama görüldü, stoklar hızlı daraldı ve fiyat baskıları ise hafif arttı. Özellikle, Omicron varyantının etkisiyle sosyal temasın fazla olduğu sektörlerde yavaşlamalar önümüzdeki dönemde devam edebilir.

Bunun yanında, ABD’de fabrika siparişleri ekim ayında aylık %1,2 artışın ardından kasımda %1,6 artışla yükselişini hızlandırdı ve sanayi üretimine ilişkin olumlu sinyal verdi. En fazla siparişleri artan grup olarak savunma dışı uçaklar (%34) öne çıktı. 

ABD’de kasım ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi açıklandı. ABD’de kasım ayında artan ithalat ile dış ticaret açığı 67,2 milyar USD’den 80,2 milyar USD’ye genişledi. İthalat aylık %4,6 artarken, bunda tatil sezonu harcamaları ile firmaların ithal mala olan talebi etken oldu. İhracat ise aylık yalnızca %0,2 arttı.

Ayrıca ABD’de 1 Ocak haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları ise 207 bin kişi oldu. Veri, kısmi artsa da tarihsel açıdan düşük seviyelerde ve bu sebeple istihdam piyasasındaki iyileşmenin devam ettiğini göstermekte. Önceki gün de ADP özel sektör istihdamı beklentilerin oldukça üstünde artarak Omicron varyantının istihdam piyasası üzerinde etkili olmadığına işaret etmişti. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları bu duruma işaret eden bir başka veri oldu. 

Avrupa tarafında ise, Almanya’da fabrika siparişleri, ekim ayında azalan dış talebin etkisiyle %5,8 düşüş kaydederek beklentilerin oldukça üzerinde gerilemesinin ardından kasım ayında %3,7 artışla kısmi toparlanma sergiledi. Kasım ayındaki fabrika siparişlerindeki toparlanmanın detaylarına bakıldığında, yurt dışından gelen yeni siparişlerde %8 artış olurken, Almanya sanayinde önemli yer tutan motorlu taşıtlarda ise %7 artış oldu. 

Bunun yanında, Almanya’da aralık ayına ilişkin öncü TÜFE verileri takip edildi. Almanya’da TÜFE aralıkta aylık %0,5 artarken, yıllık ise %5,2’den %5,3’e yükselerek Haziran 1992’den bu yana en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürdü. Yıllık bazdaki artışta, özellikle devam eden tedarik sıkıntılarının yanında, geçen yılki geçici KDV indirimlerinden kaynaklanan düşük baz etkisi temel etkenler olmaya devam etti. Aralıkta yıllık bazda yine en yüksek fiyat artışları enerji ürünlerinde (%18,3) görüldü.

Sıradaki Haberi Oku  Nevşehir Belediyesi mart meclis toplantısını yaptı

Ayrıca Euro Bölgesi’nde kasım ayına ilişkin ÜFE aylık bazda %1,8 artışla beklentileri aşarken, yıllık da yükselişini sürdürerek %21,9’dan %23,7’ye yükseldi ve böylece ÜFE yıllık bazda beklentileri aşarak rekorunu yeniledi. Aylık ve yıllık bazda yine enerji ürünleri fiyatlarındaki artışlar öne çıktı. Enerji ürünleri grubunda fiyat artışı kasımda aylık %3,5 olurken, yıllık ise %66 ile rekor seviyeye ulaştı.

Öte yandan, İngiltere’de aralık ayına ilişkin nihai hizmet PMI, 53,2’den 53,6’ya hafif yukarı revize edildi ve böylece hizmet sektörü faaliyetlerinde kısmi hızlanmaya işaret etti. Anketin detaylarına bakıldığında, istihdam güçlü seyretti, maliyet baskıları kasım ayındaki zirvesinden geriledi ve üretim artışı beklentileri bir miktar iyileşme kaydetti.
 
 Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.30’da aralık ayına ilişkin istihdam piyasası verileri açıklanacak. ABD’de kasım ayına ilişkin tarım dışı istihdam 210 bin kişi artarak 550 bin kişi olan beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Veriye bakıldığında perakende sektöründe ve kamuda istihdam düşerken, istihdama en çok katkıyı profesyonel ve iş hizmetleri sektörü vermişti. Konaklama ve eğlence sektörü istihdamı ise 23 bin kişi artarak sınırlı katkı vermişti. İşsizlik oranı ise %4,6’dan %4,2’ye gerilemişti. İş gücüne katılım oranı ise %61,8 ile salgın sonrası en yüksek seviyesindeydi. Emek arzının eksikliği ile ücretlerin artış hızındaki yükseliş eğilimi devam etmiş ve yıllık artış hızı %4,8 olmuştu. Aralıkta ise tarım dışı istihdam artışının 433 bin kişiye yükselmesi, işsizlik oranının %4,1’e gerilemesi ve ortalama saatlik kazançların ise yıllık artış hızının %4,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de TSİ 18’de San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin, TSİ 20’de Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in ve TSİ 20.15’te Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşmaları takip edilecek.

Avrupa tarafındaAlmanya’da TSİ 10’da kasım ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak.  Almanya’da sanayi üretimi ekim ayında devam eden arz darboğazları ve ham madde tedarik sorunlarına karşın toparlanarak %2,8 artış kaydetmişti. Özellikle, salgınla birlikte dalgalanma görülen motorlu kara taşıtları üretimindeki aylık %12,6 oranındaki güçlü artış sanayi üretimindeki artışta en önemli faktör olmuştu. Kasım ayında ise sanayi üretiminin aylık %1 artışla yükselişini yavaşlayarak da olsa sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde TSİ 13’te aralık ayına ilişkin nihai tüketici güveni verisi takip edilecek. Euro Bölgesi’nde aralık ayına ilişkin öncü tüketici güveni verisi yayılan Omicron varyantı vakalarına ilişkin artan endişeler ve yeni varyantın ortaya çıkması nedeniyle daha sıkı karantina kısıtlamaları endişeleriyle -6,8’den -8,3’e gerilemiş ve böylece marttan bu yana en düşük seviyeye gelmişti.

Ayrıca Euro Bölgesi’nde TSİ 13’te kasım ayına ilişkin perakende satışlar verisi açıklanacak. Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aylık bazda eylül ayında %0,4 gerilemenin ardından ekim ayında enflasyonist baskılar ve artan koronavirüs vaka sayılarına ilişkin endişelere karşın %0,2 artışla beklentilerle uyumlu olarak yükselirken, yıllık ise %1,4 artış kaydetmişti. Bunun yanında, yeni Omicron varyantının yayılmasıyla ilgili endişeler nedeniyle tüketicilerin daha temkinli olmaları bekleniyor. Bu kapsamda, kasım ayında perakende satışların aylık %0,5 gerilemesi bekleniyor.

Sıradaki Haberi Oku  Kayseri bürokrasisi gazi ve depremzedelerle iftarda buluştu

Diğer yandan, Euro Bölgesi’nde TSİ 13’te aralık ayına ilişkin öncü TÜFE verileri takip edilecek. Kasım ayında TÜFE aylık %0,4 artarken, yıllık ise %4,1’den %4,9’a yükselmiş ve böylece Temmuz 1991’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Kasımda yıllık en yüksek artış %27,5 artışla yine enerji ürünleri grubunda gözlenmişti. Aralıkta ise öncü verilere göre TÜFE’nin aylık %0,3 artması ve yıllık ise %4,8’e hafif gerilemesi bekleniyor.

Yurt içi tarafta ise, aralık ayı Hazine nakit dengesi verisi takip edilecek. Hazine nakit dengesi kasım ayında 30,3 milyar TL fazla vermişti. 12 aylık kümülatif nakit açığı ise 114 milyar TL’den 96,9 milyar TL’ye gerilemişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Aralık 2021-Şubat 2022 dönemi iç borçlanma stratejisinde aralık ayı iç borçlanma hedefi 10 milyar TL olarak açıklanmıştı. Hazine aralık ayında hesaplamalarımıza göre yaklaşık 14,4 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi ve hedeflenenin üstünde borçlandı. Aralık ayında anapara ödemesinin 16,3 milyar TL olduğunu varsaydığımızda Hazine’nin 1,9 milyar TL net iç borç ödemesi gerçekleştirdiğini hesaplamaktayız. Hazine aralık ayında dış borçlanmaya gitmezken, dış borç anapara ödemesinin ise 1,3 milyar TL olduğunu varsaydığımızda 1,3 milyar TL net dış borç ödemesi gerçekleştirdiğini öngörmekteyiz. Böylelikle Hazine’nin aralık ayında toplamda yaklaşık 3,2 milyar TL net borç ödemesi yaptığını hesaplıyoruz. Aralıkta Hazine’nin TCMB Analitik Bilanço’dan hareketlerine baktığımızda kasa bakiyesinin önceki aya göre 80 milyar TL’ye yakın azaldığını görmekteyiz. Bu açıdan aralık ayında nakit dengesinin belirgin açık vereceğini tahmin etmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3472/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Maksem Yapı Tic. A.Ş. ile 04.01.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 673,4mn TL + KDV’dir.

Goodyear (GOODY, Sınırlı Pozitif): Goodyear Lastikleri, Türkiye ekonomisi ve lastik pazarı gelişim potansiyeline paralel olarak; Adapazarı fabrikasında, özellikle orijinal ekipman müşterilerine sunduğu ürün portföyünün genişletilmesine yönelik olarak; İzmit fabrikasında ise kapasite artışı amacıyla; 2022-2024 yılları arasında toplamda iki fabrikada 18 milyon USD’ye varan tutarda bir yatırım yapılmasına ve bu konuda yatırım teşviğinden faydalanmak üzere çalışmaların sürdürülmesine karar verilmiştir. İzmit fabrikasında yatırımın tamamlanmasıyla birlikte adet bazında günlük %5 oranında bir kapasite artışı olması öngörülmektedir.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Pozitif): Şirket 2022 yılı beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre Holding 2022 yılında liman işletmeciliğinde gelirlerde %200-500 arasında büyüme, düzeltilmiş FAVÖK’de 15-45 kat artış ve yolcu sayısında 3-6 kat artış beklemektedir. Gaz tarafında gelirlerde %70-140, operasyonel FAVÖK’te %50-115 ve hacim’de %8-18 artış beklenmektedir. Elektrik üretimi tarafında 2022 yılında gelirlerde %40-75  ve operasyonel FAVÖK’te de %50-85 artış öngörülmüştür.  Madencilikte gelirlerde %80-100  ve operasyonel FAVÖK’te de %90-125 artış, gayrimenkul tarafında  gelirlerde %50-80 ve operasyonel FAVÖK’te %100-145 artış beklenmektedir. Son olarak finans tarafında gelirlerde %15-30 artış öngörülürken, operasyonel FAVÖK’te ise %10-20 daralma öngörülmüştür.    
 
Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): SunExpress, Antalya ile Litvanya’nın başkenti Vilnius arasında direkt uçuşlara nisan ayında başlayacağını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  İzmir'de Teknopark için ilk görüşme

Diğer yandan Türk Hava Yolları, Kazakistan’da yaşanan olaylar nedeniyle tüm yolcu seferlerini 9 Ocak’a kadar iptal etti.

SEKTÖR HABERLERİ 

DHMİ: T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2021 yılı verilerini açıkladı. Buna göre, havalimanları yolcu trafiği 2021 yılında yıllık %57,3 artarak 128 milyon 387 bin 569 kişi oldu. İç hat yolcu sayısında %38,1, dış hat yolcu sayısında ise %87,2 oranında artış gerçekleşti. 2021 yılında hava yolu yük trafiği yıllık %34,9, ticari uçak sayısı ise %51 oranında artış gösterdi.

Otomotiv: Otomotiv endüstrisi, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 18 milyar 966 milyon 187 bin dolarlık satış gerçekleştirdi. Sektörün 2021’deki AB ülkelerine dış satımı, 2020’ye göre yüzde 11 arttı. İlk sıradaki Almanya’ya 4,1 milyar, ikinci sıradaki Fransa’ya 3,3 milyar dolarlık ihracat yapıldı. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi (TMSN): Şirket, ticari faaliyetleri ve yatırımlarında oluşabilecek finansman ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla Konya Fabrika Taşınmazının 420mn TL bedelle T. Halk Bankası A.Ş.’ne ipotek edilmesini kararlaştırmış ve ipotek işleminin tamamlandığını açıklamıştır.

Peker Gayrimenkul (PEKGY): Şirket, İngiltere’de bulunan 5.787 m2 arsanın imar şartı ile 4,3mn GBP’a satın alınması ile ilgili olarak ilişkili taraflarından Peker Skyline Ltd. ile gayrimenkul alım sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu arsa ile ilgili İngiltere’de kurulu Kingstons (Guildford) Limited değerleme şirketi tarafından hazırlanan raporda arsanın mevcut durum değeri 3,9 Milyon GBP, imarın onaylanmasından sonraki değeri ise 4,75 Milyon GBP olarak belirlenmiştir.
 
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 98 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 377 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,71 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,68-%1,75 bandında hareketin ardından %1,73 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 95 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 40 baz puana varan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır. VDS