7 ay önce
7 ay önce

Akın: “Vatandaşı desteksiz bırakmanız yetmedi, zamlarla bezdriyorsunuz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; doğalgazın yılbaşından bu yana konutlarda yüzde 1 oranında beşinci kez, elektrik fiyatlarını etkileyen santrallerin tarifesinin ise yüzde 12 oranında zamlandığına dikkat çekti. CHP’li Akın; “Hiçbir gelir desteği verilmeden evlerine kapanmak zorunda kalan vatandaşımızın fatura yükünü hafifletmek yerine doğalgaza yılbaşından bu yana beşinci kez zam yapıldı. Tam kapanma vatandaş için tam eziyete döndü. Santrallerin tarifesine yapılan yüzde 12 oranındaki zam ise elektrikte yeni zamların ipucunu verdi. Tam kapanmada boş yol ve köprülere tam garanti; cebi boş olan vatandaşımıza ise zamlar reva görüldü” değerlendirmesinde bulundu. 

BOTAŞ, doğalgazda konut ve sanayi tarifelerinde yüzde 1, elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde ise yüzde 12 zam yaptı. Buna göre, BOTAŞın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküpdoğal gaz için bin 315 lira 500 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise bin 471 lira 414 kuruş olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğal gaz için uygulanan fiyat yüzde 12 artışla bin 631 lira 667 kuruş oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Uluslararası sermaye piyasaları

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olan konutlardaki yüzde 1, elektrik santrallerinde ise yüzde 12 oranındaki zamlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. CHP’li Ahmet Akın; şunları dile getirdi:

Yılbaşından bu yana 5. kez zamlandı

Karadeniz’de bulunan doğalgaz müjdesinin faturalarına yansımasını bekleyen vatandaşımız artık her ay art arda yapılan zamlar nedeniyle indirim beklemeyi bıraktı. Vatandaş en azından her ay otomatiğe bağlanan zamların yapılmamasını istiyor. Vatandaşımız zaten her ay daha da kötüye giden ekonomi ve enflasyon nedeniyle gelir kaybına uğramaya devam ederken; bir de her ay yapılan zamların altında daha da eziliyor. 

Doğalgaza her ay, emekliye 3 yılda bir

Yılbaşından bu yana doğalgaza 1 Ocak’ta, 1 Şubat’ta, 1 Mart’ta, 1 Nisan’da ve son olarak 1 Mayıs’ta yüzde 1 oranında peş peşe zamlar yapıldı. 2018’den bu yana emeklilerimizin ikramiyelerine ise yalnızca 100 lira oranında artış yapıldı. Başka bir deyişle iktidar doğalgaz gibi temel bir ihtiyaca her ay zam yaparken; 2018 yılından bu yana partimizin önerisi kopyalanarak verilen emekli ikramiyesi ise 3 yılda ilk kez arttı. 

Sıradaki Haberi Oku  Arab Health Fuarı'nda Türk medikal sektörüne büyük ilgi

Tam kapanma vatandaşa destek yerine zam

Öte yandan tam kapanma döneminde hiçbir destek verilmeyen vatandaşlarımıza hiç olmazsa fatura yüklerinin hafifletilmesi beklenirken yeni zamlar yapılması tercih edildi. Ekonomik buhran nedeniyle geliri her gün azalan ve işsiz kalan vatandaşlarımız yerine iktidar, tam kapanma döneminde boş kalacak köprü ve yolların garantisini ödemeyecek. Doğalgaz zammı vatandaşın boş cebini daha da zorlayacak.

Zam elektrik faturalarına yansıyabilir

Elektrik üretimi yapan santrallerin tarifesine yapılan yüzde 12 oranındaki zam ise doğrudan elektrik fiyatlarını da etkileyecek. Doğalgazdan elektrik üreten santrallerin bu maliyet artışını kısa bir süre içerisinde elektrik faturalarına zam olarak yansıması ihtimali bulunuyor. İktidara çağrımız hiç olmazsa zaten yüksek olan elektrik faturalarına yeni zamlar yapılmaması. Vatandaş zaten tam kapanmada tam açlıkla boğuşurken; bir de tam gaz zamlarla daha da ezilmesin.”

Sıradaki Haberi Oku  ABD TÜFE verisi öncesinde küresel piyasalarda risk iştahı pozitife dönmüş durumda

Hibya Haber Ajansı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.