Gündem

Amortisör Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir? 

Basit görünümü olmasına rağmen, amortisör, çok sayıda bireysel bileşeni özel özel makinelerle birleştirerek uzun ve yüksek teknik işlem yollarıyla üretilen son derece karmaşık bir üründür. Bu nedenle, bazılarının iddia edebileceği gibi, bir amortisörün onarılmasının muhtemel veya tavsiye edilemeyeceğinin farkında olmalısınız. Amortisörünüzü onarmaya çalışanlar, amortisör üreticilerinin sahip olduğu tüm ekipman ve bileşenlere sahip olmaktan çok uzaktır, bu nedenle bir amortisör üzerinde bir tamir atölyesinin yaptığı şey, orijinal amortisör üreticilerinin garanti ettiği gibi güvenli bir sürüşü garanti edemez.

Amortisör Görevi Nedir?

Amortisörler, kinetik enerjiyi, emici düzeneğinde bulunan hidrolik sıvıdan dağıtılabilecek ısı enerjisine dönüştürerek, zıplatma hareketinin büyüklüğünü yavaşlatmaya ve azaltmaya çalışır. Bu enerji dönüşümü, aracın gövdesinin aşırı sekmesini engeller, daha dengeli bir sürüş sağlar ve lastiklerin yolla temas halinde kalmasına yardımcı olur.

Sıradaki Haberi Oku  Babel Galatasaray'dan Ayrılıyor Mu?

Amortisörün içinde, hidrolik sıvısı ile doldurulmuş bir borunun içinde hareket eden bir piston bulunur. Piston tüpe doğru iterken, sıvıyı küçük deliklerden ve valflerden dışarı doğru zorlar, böylece harekete karşı direnç miktarını kontrol eder.

Amortisör Çeşitleri Özellikleri

Amortisörler için birçok farklı tasarım olmasına rağmen, genellikle üç farklı tipte gelirler ve otomobil için farklı amaçlara hizmet ederler. Amortisör oto yedek parçaları ve özellikleri şu şekildedir.

Geleneksel teleskopik tip – Bu en yaygın amortisör türüdür. Büyük ölçüde ucuz, geleneksel teleskopik amortisörler genellikle aşınma veya bozulma durumunda onarılıncaya kadar değiştirilir. Genellikle ekonomik, düşük kaliteli ve giriş seviyesi araçlarda bulunurlar.

Gergi kolu tipi – Bu tip amortisör, gergi kolu tipi süspansiyon sistemlerini desteklemek için kullanılır. Dikme tipi şoklar, konvansiyonel teleskopik yapıya göre daha güçlü üretilmiştir ve daha büyük yükleri ve daha güçlü etkileri karşılayabilir. Bunların her ikisi de onarılabilir birimlerde kapalı olarak gelir.

Sıradaki Haberi Oku  Boyun Fıtığı Nedir – Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Yaylı koltuk tipi – Yaylı koltuk şokları, teleskopik şokların sadeliğini payanda tiplerinin dayanıklılığı ile birleştirir. İkincisi gibi, yay oturaklı şoklar aynı anda hem süspansiyon ünitesi hem de sönümleme cihazı görevi görür. Bununla birlikte, teleskopik şoklar gibi, hasar gördüklerinde tamir edilemezler.

En Ucuz Amortisör Fiyatları E-otoparca.com’da.

Amortisör fiyatları otomobilin marka ve modeline göre değişkenlik gösterebilir. Otomobiliniz için bir amortisöre ihtiyaç duyuyorsanız e-otoparca.com adresine giriş yaparak uygun fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

https://www.e-otoparca.com/parca-kategori/tekerlek-suspansiyon/amortisor