2 ay önce
2 ay önce

Ceviz Yetiştiriciliğinde İdeal Toprak Değerleri 

Ceviz yetiştiriciliği, ülkemizde son dönemlerde popülarite kazanmış uğraş alanları arasındadır. Gerek devlet teşvikleri gerekse uygun iklim yapısı sayesinde, ülkemizde yetiştirilen ceviz miktarı her geçen sene artmaktadır. Ancak yapılan bazı yanlışlar, ceviz yetiştiriciliğinden alınan verimi azaltmaktadır. Toprak değerlerini dikkate almamak da bu yanlışlardan birisidir. Bu nedenle yazımızın ana konusu, ceviz yetiştiriciliğinde ideal toprak değerleridir. Toprakta bulunan unsurlara göre iyi bir ceviz tarımı için yapılması gerekenleri, bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

  1. İdeal Kireç Oranı

Ceviz yetiştiriciliğinde kireç oranına dikkat edilmelidir. Kil ve kum oranının çok oldupu topraklarda sızma seviyesi çok düşük olduğundan cevizin beslenmesi zordur. Kireçli toprak, kireç oranına göre kil ve humusla karıştırılarak ceviz üretimine uygun hale getirilir. Bu karışımdan önce ve sonra toprak analizi yaptırılarak kireç oranı belirlenmelidir. Toprağınızdaki kireç oranı %25’ in üzerinde ise bu durum ceviz için oldukça zararlıdır. Topraktaki kireç oranın fazla olması cevizden alınan verimi oldukça düşürür.

 

  1. İdeal Tuzluluk Oranı

Ceviz topraktaki ve sulama suyundaki tuzluluğa oldukça duyarlıdır. Klor iyonunu absorbe etmeyi daha kısıtlı gerçekleştiren bitki çeşitleri tuz stresine daha dayanıklıdır. Ceivz ise, bitki türleri arasında tuza direnç göstermede orta seviyelerde yer almaktadır. Topraktaki tuz oranı cevizden alınan verimi doğrudan etkiler. Tuz oranının yüksekliği cevizin gelişimi açısından olumsuz etki yaratmaktadır.

Sıradaki Haberi Oku  Diş Teli Fiyatları

 

Toprağın alt tabakalarında aşırı tuz ve sodyum bulunuyorsa bu tabaka suyun infiltrasyonunu kısıtlayabilir. 30, 120 ve 180 cm derinliklerden toplanan toprak örnekleri, kökte bulunan tuz miktarı konusunda önemli bilgiler vermektedir. Kök bölgesinde sulama ile toplanan tuz miktarı hakkında bilgi, genel olarak 80-90 derinlikte yapılan analizle belirlenmektedir.

 

Ceviz ekimi yapılacak toprakta tuzluluk oranının tespit edilmesi için toprak örneklerinin farklı derinlik ve mesafelerden alınması gerekmektedir. Bu derinlik ve mesafeler toprağın yapısını homojen olarak gösterecektir. Çünkü tuzlukla ilgili toprağa ilişkin değişik bilgileri, farklı toprak derinlikleri vermektedir. Toprak eğer çok tuzluysa toprak yıkama işlemi yapabilirsiniz. Bu durum topraktaki tuzluluk oranını azaltacaktır. Ancak yıkama işleminden sonra topraktaki diğer besinler de azalabilmektedir. Bu durumda gübre desteği gerekebilir. Sonuç olarak, topraktaki tuz oranını azlatmak için yıkama ve sonrasında gübreleme yapabilirsiniz.

 

  1. İdeal Organik Madde Oranı

Cevizin beslenmesi açısından organik maddeler oldukça önemlidir. Ceviz ağaçları, organik maddece zengin orta-ince taneli, killi ve kumlu topraklarda kuvvetli bir şekilde gelişmekte ve kökleri daha derine uzanmaktadır. Organik madde içeriği %3’ ten az ise toprağın canlılığını arttırmak için solucan gübresi gibi yöntemler kullanarak canlılığı arttırabilirsiniz. Bu sayede ceviz ağacının gelişimi hızlanacak ve beslenmesi kolaylaşacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Mezuniyet Törenlerini Yıldızı Yapacak Elbiseler

 

  1. Topraktaki Zararlıların Durumu

Toprakta ceviz için çeşitli zararlılar mevcuttur; sarı ağaç kurdu, elma içkurdu, ceviz yeşil kabuk sineği, yaprak bitleri, iki noktalı kırmızı örümcek, kabuklu bit ve koşnil gibi zararlılar bulunabilmektedir. Bu zararlılar ceviz hastalıklarını doğurabilmekte ve cevizin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Cevizin gereksinimlerini ve gelişimini engelleyen zararlılar, cevizin ölümüne bile yol açabilmektedir. Toprak analizi yaptırarak toprağınızda hangi zararlının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Toprağa yapılacak müdahale zararlıların ortadan kaybolmasına yarayacaktır. Her zararlı için farklı müdahale yöntemleri kullanılsa da, birçok müdahale yöntemini ortak olarak birçok zararlı ile mücadelede kullanabilirsiniz.

 

Toprak ceviz yetiştiriciliği için uygun olmayabilir ve siz bunu fark edememiş olabilirsiniz. Fakat önemli olan şudur ki yeni oluşturulacak bahçede toprak analizi yapılmalı ve toprak koşullarına uyum sağlayan tür yetiştirilmelidir. Zararlılarla mücadelede tahmin uyarı yöntemi, ilaç müdahalesi ve akarisit en sık kullanılan müdahale yöntemleridir. Zararlılardan kurtulmak için özellikle de ilaç kullanımı çok önemlidir. Fakat bu konularda bir uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Instagram’da Organik Beğeni Satın Al

 

  1. İdeal pH Seviyesi

Toprak kalitesini belirleyen bir diğer husus, topraktaki pH değeridir. Ceviz yetiştiriciliği için topraktaki uygun pH değeri 6-7 civarındadır. Eğer pH değeri nötr değilse, bu durum cevizdeki besin maddelerinin eksikliğine yol açar ve cevizin gelişimini yavaşlatır. Ceviz bahçenizin bulunduğu arazideki toprak özelliklerini bilmeli ve toprağın analizini yaptırmalısınız. Bununla birlikte, bahçenizde mutlaka pH ölçer bulundurmalısınız. pH ölçer gibi hassas ölçüm cihazları ile anlık olarak pH değerini ölçebilir ve önlem almakta gecikmezsiniz.

 

  1. İdeal Mineral Değerleri

 

Ceviz kalsiyum, potasyum, çinko, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi elementler içermektedir. Bu elementler, her canlı için olduğu gibi ceviz için de oldukça kıymetlidir. Fakat bu elementlerin azlığı ve çokluğu cevizin gelişimine zarar vermektedir. Bu nedenler gübre kullanımının zamanına ve miktarına dikkat edilmelidir. Doğru zamanda ve doğru dozda uygulanan gübre, topraktaki mineral değerini arttıracaktır. Bu sayede cevizin gelişimi hızlı olacak ve verim artacaktır.

 

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.