slot siteleri bahis siteleri hacklink

Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar? (2020)

Çin asgari ücret eyaletlere göre değişebilen bir değerdir. Her eyaletin ekonomik durumu, gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak bölgeler için ayrı asgari ücret standartları belirlenmiştir.

Çin asgari ücret değeri ülkemizde olduğu gibi tek bir merkezden belirlenmez.

Çin Para Birimi

Çin para birimi halkın parası anlamına gelen Renminbi’dir. RMY, Uluslararası piyasalarda CNY kısaltması ile yer alır. Çin parasının birim adı Yuan’dır.

Çin Asgari Ücret Uygulaması

Asgari ücret hükümetlerin işçilerin haklarını korumak, kazandıkları ücreti bir formüle oturtmak için düzenledikleri sistemlerdir. Asgari ücret, işçinin yasal çalışma saatleri boyunca harcadığı emeklerin karşılığında işverenin çalışana ödemekte zorunlu olduğu en düşük parasal değeri ifade eder.

Çin asgari ücret miktarı yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Çin’de eyaletler arasında kişi başına düşen gelir şehrin gelişmişlik düzeyi değişiklik göstermektedir. Farklı ekonomik gelişmişlik düzeyine göre her eyaletin asgari ücreti farklıdır. Her yıl değişen ekonomik değerlere göre eyaletlerin asgari ücretleri değişmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Kayseri Kocasinan'dan kütüphane atağı

Çin’de Asgari Ücret Belirlemesinde Kullanılan Kriterler

Çin asgari ücret değerlerini belirlerken eyaletlerini 4 grupta sınıflandırmıştır.

1, 2, 3 ve 4. seviye olarak tanımlanan sınıflandırmaya göz atacak olursak;

  • 1. seviye şehirler, eyaletlerin başkenti ve büyük şehirlerdir.
  • 2. seviye şehirler, il düzeyindeki yerleşim yerlerini ifade eder.
  • 3. seviye şehirler, ilçe düzeyindeki şehirleri ifade eder.
  • seviye şehirler, ekonomik gelişmişlik düzeyi en düşük yerleşim yerlerini kapsar.

Çin’de asgari ücret karşılaştırması yaparken dikkat etmemiz gereken diğer hususta eyaletler arası değişen ücretin kimisinde net ücret kimisinde ise primlerin dahil olduğu ücret olması durumudur. Brüt asgari ücret ve net asgari ücret birbirinden farklı olabilir. Örnek verecek olursak, Şanghay ve Pekin’de konut finansmanı fonu ve sigorta primleri asgari ücrete dahil değildir.

Sıradaki Haberi Oku  İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları, Dr. Sedat Üründül Anaokulu’na kalite ödülü

Çin Asgari Ücret 2020

Çin asgari ücret 2020 değerlerini incelemeden önce Çin ekonomisinden kısaca bahsetmekte yarar var. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de büyüme hızı son yıllarda oldukça yavaşlamıştır. Büyüme hızının yavaşlamasında en önemli etken ABD ile aralarında süre gelen ticaret savaşları ve gitgide azalan iç talepleridir. Ülkenin yaşadığı bu olumsuz ekonomik durum dolayısıyla asgari geçim ücretlerinde de gerileme yaşanmaktadır.

Çin asgari ücret 2020 değerleri az gelişmiş bölgelerde 145 dolardan başlayıp Şangay gibi gelişmiş şehirlerde 360 doları bulmaktadır.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.