Gündem

Profesyonel CV Örnekleri

 

Profesyonel CV örnekleri son zamanlarda iş arayanların en çok arattığı kelimeler arasında yer alıyor. İş arama sürecinde başladınız ve sizden bir CV isteniyor. Hayalinizdeki iş ile aramanızdaki ilk engel hazırladığınız CV bilgilerinizdir. CV hazırlamak iş arama sürecinin başlangıcı ve en önemli noktalarından birisidir. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir CV size hayalinizdeki işi kazandırırken, standart ve basit bir CV hazırlamak yeteneklerinize uygun olsa bile hayalinizdeki işi sizden uzaklaştıran bir etken olmaktadır.

Öncelikle CV hazırlamanın neden ortaya çıktığını anlatmak ile konuya başlayalım. CV hazırlama gerekliliğinin neden ortaya çıktığını iki önemli faktör olan, internetin yaygınlaşması ve rekabetin çoğalması olarak özetleyebiliriz. Çalışan birey sayısının ve genç nüfusun sürekli artması ile iş arama sürecinden de rekabet artmıştır. Yüzlerce iş arayanın olduğu bir iş arama ortamında adayları belirli bir sistem içerisinde yetenek ve yetkinliklerine göre değerlendirmek kurumlar için zorunlu bir hal almıştır. Gelişen internet alt yapısı kurumlara bu imkanı sağlayarak birçok işe alım organizasyonun geliştirilmesine ortam sağlamıştır. Bugün iş başvurularında bulunduğumuz iş arama siteleri işte bu şartlar ile ortaya çıkmıştır. Adaylar artık belirli bir kural sisilesine göre kağıt üzerinde veya iş arama sitelerinde CV hazırlanma böylece zorunlu hale gelmiştir. Aday için biraz can sıkıcı olsa da kurumlar saniyeler içerisinde pozisyonlara uygun adayları ekranlarında görebildikleri için işe alım süreçler kolaylaşmış ve hızlanmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Başarılı Temizlik Hizmetleri

CV hazırlamanın iş arama sürecinin şartı ve başlangıcı olmasına rağmen birçok iş arayan bu konuda bilgi sahibi değildir. Özellikle yeni mezun iş arayanlar ve uzun yıllar iş hayatında bulunan ve iş değişikliği düşünen deneyimli aday profilleri bu alanda zorlanmaktadır. Bu bölümde CV Hazırlama sürecini tek tek ele alarak detaylı inceleyeceğiz.  Ancak öncesinde CV’nin genel amacının her bilgiyi yazmanın olmadığını belirtelim. CV bilgileri sizin hakkınızda kurum yetkililerinin bilgi alabileceği bir araçtır. Daha önce birçok kez CV adı altında hayat hikayesi gibi sayfalarca CV ler ile karşılaştığım için bu konuda siz değerli okuyucuları uyarıyorum. Unutmayınız ki CV sizin hakkınızda iş ile alakalı kısa bilgileri içeren bir araçtır. Bu bakış acısı ile CV’nizi hazırlamaz aklınıza gelen her bilgiyi aktarırsanız uzun bir CV elde etmiş olacaksınız.

Sıradaki Haberi Oku  Modern Ofis Döşemeleri

Profesyonel Bir CV Kaç Sayfa Olmalıdır?

Burada önemli bir soru ortaya çıkmaktadır. Profesyonel bir CV kaç sayfa olmalıdır? Bu sorunun cevabı yıllardır bilinmektedir. İnternet ortamında kısa bir araştırma yaparsanız birçok uzmanın CV’nin kaç sayfa olacağı konusunda uyarılarını bulabilirsiniz. Ancak bu konuda fikir beyan eden uzmanlarda eksiklik gördüğümüz konu, CV’nin kaç sayfa olacağını anlatmak yerine olması gereken sayfa sayısında bilgilerimizi nasıl aktarılacağı hakkında fikir beyan etmemeleridir. Profesyonel bir CV en fazla 2-3 sayfa olmalıdır. Bu bölümde ise yıllarca iş hayatında deneyim kazanmış iş arayanların sesini duyar gibiyim.

 

İş Deneyimim Çok Fazla Bu Yüzden CV Bilgilerim Çok Uzun

“Birçok kurumda deneyimim var hepsini yazsam 3 sayfa tutuyor.” Bu soru nasıl çözeceğinize kısaca değinelim. İş deneyimi fazla olan değerli okuyucularız, bundan on yıl önce çalıştığınız pozisyonun görev tanımı detaylı bir şekilde yazmanıza gerek yok. On yıl önce dünya ve kurumlar çok farklı bir yerdi emin olun. Teknolojik gelişmeler yeni meslekleri ortaya çıkardığı gibi pozisyonların görevlerini de yeniden şekillendirmiştir. Ayrıca önemli olan son iş deneyiminiz ve bir önceki iş deneyimizdeki görev tanımınızdır.

Sıradaki Haberi Oku  Pike Takımları

 

 

İş Değişikliği Düşünen Bir Aday Nasıl CV Hazırlamalıdır?

Peki, iş değişikliği düşünen, kariyerini farklı bir alanda yönetmek isteyen bir iş arayan nasıl hareket etmelidir? Bu profilde olan adayların iş deneyimlerinde geçmek istedikleri pozisyon ile örtüşen görev tanımlarını yazmalarını öneririz. Örneğin; insan kaynakları alanında çalışmak isteyen bir halkla ilişiler uzmanı düşünelim. Halkla ilişkiler uzmanının insan kaynakları ile örtüşen özelliklerinin başında, etkili iletişim, kendini ifade edebilme, ikna kabiliyeti gibi özellikler gelmektedir. Bu sebeple geçmek istediğini pozisyonun niteliklerini inceleyerek görev tanımlarınızı yenden oluşturmanızı öneririz. Ayrıca geçiş yapılmak istenen pozisyon ile alakalı kaliteli bir ön yazıda yazmanız gerekmektedir.

CV konusunda son bir öner ile yazımızı tamamlıyoruz. CV hazırlama sürecinde zorlanıyor veya profesyonel bir destek almak istiyorsanız Kreatif CV markasını incelemenizi tavsiye ederiz. Alanında uzman İK yetkilileri danışmanlığında iş arama sürecinize olumlu etkileri olacak hizmetleri bulunuyor.