Vefk Nedir? Ne İşe Yarar?

Dini bakımdan etkili dua olarak tanımlanan vefk, kelime anlamı olarak ise ‘düzen, uyum’ anlamlarına gelmektedir. Ebced hesabına göre hazırlanır ve geometri, matematik ve evren gibi bilim dallarından sıkça yararlanılır. Bu nedenle uzman kişiler tarafından hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca vefkler kişilerin taleplerine göre onlara özel olarak hazırlanır. Bu nedenle pek çok vefk çalışmasının varlığından söz edilebilir.

Vefk Nasıl Hazırlanır?

Bir tablonun içinde yer alan kare veya dikdörtgen kutucuklara bazı kurallar doğrultusunda sayıların, harflerin, kelimelerin veya tümünün yazılması ile oluşturulur. Bu tabloda yer alacak rakamlar yaptıran kişinin adı, yıldız konumu, amacı gibi konulara uygun şekilde yazılır ve ebced hesabına göre hazırlanır. Çoğunlukla 3×3, 4×4 veya 5×5’lik karelerin kullanıldığı vefkte bulunan rakamların soldan sağa, aşağıdan yukarıya ve köşelerden köşelere toplamları eşit olacaktır. Bunun yanı sıra hazırlayacak kişinin havas ilminde tecrübeli ve Arapça dilinde uzman olması ile beraber bitkisel mürekkep kullanarak yazması gerekmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Koltuk Asansörleri

Hangi Amaçlarla Vefk Hazırlanır?

Vefk yaptıranların büyük bir kısmı bir amacı hedefleyenlerden ve kötülüklerden arınmak isteyenlerden oluşmaktadır. Bu nedenle büyü bozma isteği bulunanların sıklıkla vefk yaptırmaya başvurdukları görülmektedir. Ayrıca iki kişinin muhabbetini ve aşkını sağlama, eşler arası sevgiyi arttırma veya nefreti azaltma, kısmeti açma, hastalıktan kurtulma gibi amaçlar doğrultusunda da vefk yaptırmak isteyenler vardır. Bunun yanı sıra çocukların sebepsiz yere oluşan bazı korkularının önüne geçilmesi adına da bazı vefk çalışmaları olduğu bilinmektedir.

Vefk Dine Uygun Mudur?

Vefkin yapılma amacının tamamen iyi niyetler beslemesi durumunda dinen uygun görüleceği bilinir. Çünkü bu işlemlerde Allah rızası istenir ve Allah’tan medet umularak hazırlama süreci gerçekleşir. Ayrıca Kur’an’da da geçen kişilerin dince uygun koşullarda kendi çarelerinin arayabilmeleri bunu desteklemektedir. Fakat bu uygulamaların herhangi bir kötü niyete dayanması dinen günah sayılmasını sağlayacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Bonjur Parti Evi Doğum Günü Kutlaması

Kimler Vefk Hazırlayabilir?

Vefk hazırlamak bazı konularda uzman olmayı gerektirdiğinden dolayı, güvenilirliği ve uzmanlığı kanıtlanmış medyum hocalardan veya iyi niyetli manevi üstatlardan yardım alınması gerekmektedir.

Vefkin Etki Etme Süresi Ne Kadardır?

Vefkin hazırlanışı ile beraber hem hazırlayanın hem de hazırlatanın uymasının gerekli olduğu bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlara harfiyen uyulmasının yanı sıra Allah’ın rızasına inanılması ve şüpheye düşülmemesi ile beraber 15-21 gün içerisinde vefkin etkilerini göstermesi beklenir. Sonuçlara ise 21-41 gün içerisinde ulaşılması beklense de bazen bu süre 61-91 gün de olabilir.

Vefk hakkında ve daha birçok konu hakkında merak ettiklerinize web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.