1 sene önce
1 sene önce

Yaşlanmanın İnsan Yüzüne Etkileri

Başta kadınlar olmak üzere yaşamına devam eden birçok kişinin korkulu rüyaları arasında yer alan yaşlanma kavramı insan vücudunu sarıp sarmalayan deri, cilt yapısıyla yakından ilişkilidir. Yaşlanmanın insan yüzündeki etkisine bakılacak olursa birçok nedene bağlı olarak cildin doğal esneklik yapısını kaybetmesi ve yer çekiminin etkisi ile aşağı doğru sarkmaların ortaya çıkması şeklinde ifade edilebilir. Ciltte meydana gelen aşağı sarkmalar ile de cildin alt tabakası yer alan kasların da yapısı değişikliğe uğrayarak derin kırışıklıkların ortaya çıktığı gözlemlenir.

Değişen teknoloji sistemleri ve ilerleyen dünya rejimi ile bilim insanları uzun süredir yaşlanmaya neden olan faktörler nelerdir sorusunun cevabını araştırmaktadırlar. Güncel yapılan araştırmalar ile yaşlanmaya bazen doğal faktörlerin neden olabildiği gibi kimi zamanlarda çevresel faktörler ile bilinçsiz bakım yöntemlerinin de etkin olduğu tespit edilmiştir. Yaşlanmaya neden olan faktörlere bakılması halinde şöyle bir liste düzenlenecektir,

  1. Güneş Işınları: Özellikle yaz mevsiminde yüz derisinin yoğun bir şekilde maruz kaldığı güneş ışınları ve ultraviyole ışıklar ile cildin doğal yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. Hatta ilerleyen aşamalarda sadece cilt üst yüzeyini değil gen düzeyini de etkileyerek cilt kanserlerinin oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Bu sebeple başta yaz mevsimi olmak üzere diğer mevsimlerde de güneş ışınlarına çıplak cilt ile maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.
  2. İlerleyen Yaş: İnsan doğal yapısında ilerleyen yaş ile cilt yapısında deformeler olması en doğal aşamadır. Yaşlanma ile cildin yapısında bulunan elastin lifler azalarak cildin sahip olduğu esnekliği bozmaktadır.
  3. Yer Çekimi: Yaşlanma etkilerinin ortaya çıkmasına neden olan ve müdahale edilemeyen ikinci neden olarak yer çekimi sistemi belirlenebilir. Somut bir şekilde hissedilmese de yaşam devam ederken cildi sürekli aşağı doğru çeken bir güçtür yer çekimi. İlerleyen yaş ile ortaklaşa bir çalışma yaparak kişilerin esnekliğini yitirmiş cilt yapılarında derin sarkmalara ve kırışıklıklara neden olabilmektedir.
  4. Sigara ve Diğer Etkenler: Sigara yapısında içerdiği ağır toksinler ile yaşlanmayı son derece hızlandırmaktadır. Ayrıca kullanılan içeriği bilinmeyen makyaj malzemeleri, uzman önerisi alınmaksızın yapılan cilt müdahaleleri de yaşlanma etkilerini hızlandırabilmektedir.
Sıradaki Haberi Oku  İSTELKOM'dan kurumlar için yeni dijital dönüşüm hizmeti

Yaşlanmanın Yüzdeki Etkilerine Nasıl Müdahale Edilebilir?

Kişiler yaşlanma etkilerini hafifletmek amacıyla birçok yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de göz kapağı estetiği olarak bilinen blefaroplasti işlemidir. Blefarplasti, göz çevresinde yaşa ve diğer faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sarkmalara, kaz ayakları kırışıklıklarına, göz çevresi torbalanmalarına müdahale şeklinin estetik dünyasındaki adıdır. Göz kapağı cerrahi operasyonu oküloplasti biriminde yer alan uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yapılan cerrahi operasyon ile kişiye daha genç ve ferah bir bakış sağlamaktadır. İşlem gerçekleştirildikten sonra ek olarak kaş kaldırma operasyonlarıyla da son dokunuşlar gerçekleştirilir.

Blefarplasti operasyonunu gerçekleştirmek isteyen kişilerin iyi bir alan taraması ile      alanında uzman kişilerin önerilerini alarak güvenilir uzmanlarla yola çıkmaları en önemli adımlardan birisidir.

Sıradaki Haberi Oku  Bilgin'den 23 Nisan mesajı
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.