Gündem

Yök Atlas

 

 

Yök Atlas, Yükseköğretim Kurumu tarafından öğrencilerin kullanımı için özel olarak oluşturulmuş bir tercih robotudur.

 

Üniversite adaylarının daha doğru ve bilinçli tercihler yapabilmesi için kullanılan Yök Atlas güvenilir ve seçkin bir kaynak olarak ifade edilir. Burada bütün üniversitelere ve ölümlerine ait taban puanlar yer alır ve bu bölümlerin kontenjan bilgilerine de yer verilir. Böylece öğrenciler kendi puanlarına ve sıralamalarına uygun olacak şekilde seçim yapabilirler. Geçmiş yıllara ait lisans ve ön lisans başarı sıralamaları, kontenjan durumları ve taban puanları da bu atlasta yer almaktadır.

 

YÖK Atlas Nasıl Kullanılır?

Basit bir kullanıma sahip olan YÖK atlası tercih sihirbazı, mezun başarı atlası, program atlası, net sihirbazı ve meslek atlası gibi kategorilere sahiptir. Bunlar arasından öğrenciler istedikleri bilgiye kolayca ulaşabilir. Aynı zamanda sağ üst köşede yer alan tercih listem ile oluşturulan örnek liste görülebilir ve düzenlenebilir.

Sıradaki Haberi Oku  Sosyal Medya Takipçi Paneli

 

Tercih listesi hazırlayabilmek için Yök Atlas tercih sihirbazı kısmı kullanılır. Bu sihirbaz lisans ve önlisans öğrencileri için farklılık gösterir. Lisans tercih sihirbazında son üç yıla ait taban başarı sırası, burs oranları, öğretim türüne göre arama yapma olanağı, üniversite türü ya da şehir seçme, puan türü değişmiş olan programların eski puan türüne ait taban başarı sıralarına ulaşılabilir.

 

Önlisans yök atlas ise aynı bilgileri içermekte olup puan türü yönünden lisanstan ayrılır. Buna göre önlisans tercihlerinde TYT kullanılırken lisans tercihlerinde sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanlarına göre sıralama yapılabilir.

 

Yök Atlas Ne Zaman Aktif Olur?

YÖK Atlas sürekli erişime açık olup buradan elde edilen verilerle tercihler her sene ÖSYM tarafından açıklanır. 2020 yılı için YKS tercihleri 6 Ağustos ile 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan tercih listelerinin ÖSYM aday işlemleri sayfasından sisteme yüklenmesi gerekir.

Sıradaki Haberi Oku  Piyasalara Dair En Güncel Gelişmeler