slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

3 Avrupa ülkesinde meydana gelen depremlerin ardından Profesör Sözbilirden Türkiye için tsunami uyarısı

Arnavutluk, Bosna Hersek’in ardından bugün Yunanistan’da meydana gelen depremlerin yüksek şiddette olması bu depremlerin Türkiye‘yeedip etmeyeceğini merak konusu haline getirdi. Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, salı günü Arnavutluk’ta meydana gelen 6.4 büyüklüğündekiile bugün Girit Adası açıklarındaki 6.1 büyüklüğündeki depremlerin Ege ve Afrika levhası sınırında gerçekleştiğini belirterek, buradaki hareketliliğe dikkat çekti.

Prof. Dr. Sözbilir, Türkiye’yi batısından güneyine deniz altından sınırlayan bu büyük fayın Türkiye’ye yakın kollarının, denizde birüretmesi durumunda tsunami olacağını söyledi. Prof. Dr. Sözbilir, şöyle dedi:

“SON DÖNEMDE OLAN DEPREMLER BİRBİRLERİNİ TETİKLEMİŞ”

“Bu sınır boyunca Ege levhası Afrika levhasına yılda 5 santimetre yaklaşıyor. Levha kenarı niteliğindeki bu sınır Ege Hellenik yayı olarak biliniyor. Türkiye’yi batıdan ve güneyden sınırlayan levha kenarı niteliğindeki mega ölçekli bir dalma- batma zonu. 6.4 büyüklüğündeki Arnavutluk depremi bu zonun kuzeybatı ucundaki bindirme fayından kaynaklandı. 6.1 büyüklüğündeki Girit depremini ise bu zonun üzerinde gelişmiş olan yırtılma fayı üretti. Ekim ayında Muğla güneyinde olan 5.1 büyüklüğündeki depremde bu zona ait pliny.strabo fayı üzerinde gerçekleşti. Bu zon doğuya doğru Kıbrıs’tan geçerek, Ölüdeniz fayına bağlanıyor. Dolayısıylaiki aydır Hellenik dalma- batma zonu üzerinde gelişen bu depremler birbirlerini tetiklemiş olmalı. Bu fayın bize yakın kollarıüretirse, fay denizde olduğu için tsunami yaratır.”

Sıradaki Haberi Oku  Bayrak sevgisi Türkiyede gündem olan Nadire Nine: Atatürkün çocuklarıyız

Prof. Dr. Hasan Sözbilir

NE OLMUŞTU?

Son bir kaç günde Arnavutluk, Bosna Hersek ve Yunanistan’da peş peşe depremler meydanan gelmişti. Arnavutluk’ta meydanan gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 27kişi ölmüştü.Ege Denizi’nde bulunan Yunanistan’ın Girit Adası’nda ise 5,9 büyüklüğünde birmeydana gelmişti. Bu depremlerin ardında Bosna Hersek de 5.4’le sallanmıştı.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri