slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

AK Partinin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal: Yeni partiler, AK Partide büyük kopuşlara neden olacak

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan‘ın yeni parti kurmasının AK Parti‘de büyük kopuşlaraolacağını savunan Fatma Bostan Ünsal, “Bu iki partinin sinerji yaratmasa bile toplamda yüzde 10alması bekleniyor. Bu da seçmenlerde büyük kopuşlaraolacaktır” dedi.

AK Parti’nin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal, AK Parti’deki istifalar ile Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı yeni partilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra AK Parti içerisindegörüş ayrılıklarının başladığınıeden Ünsal, 7 Haziran seçimlerinden sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Meclis’te olan partilerle koalisyon hükümeti kurmak istediğini söyledi. Koalisyon hükümeti kurmak isteyen Davutoğlu’naverilmediğini kaydeden Ünsal, “O dönemde hoşnutsuzluklar olmasına rağmen hep sustular. Seçimlerden önce Gezi Direnişi olayları sonrası Bülent Arınç’ın bireysel bir çıkışı oldu. Ama en önemli çıkışlar 7 Haziran seçimleri sonrasında oldu. Bu hoşnutsuzlar ve ses çıkarmalarda kamuoyundanve AK Parti içerisinde gerçekleşti” dedi.

AK PARTİ’DEKİ KOPUŞLARIN NEDENİ

AK Parti içerisindeki bu hoşnutsuzluklar çözülmediği için Davutoğlu ve Babacan’ın kamuoyuna yeni parti kuracaklarını deklare ettiğinieden Ünsal, bunun yeni bir şey olmadığını, 4 yıldır süren hoşnutsuzluklardan doğduğunu söyledi. Yeni kurulacak olan partilerin çözümsüzlükten doğduğunu aktaran Ünsal, “AK Parti’deolan sıkıntıları milletvekilleri kendi aralarında dillendiriyorlarsadece kendi aralarında. Özellikle OHAL’le başlayan hukuksuzluktan çok hoşnutsuz olduklarını biliyorum. Var olan sıkıntılar dillendirildiğinde bir zemindehaline getirilmeyince kopuşlaraoluyor. Son olarak istifa eden Mustafa Yeneroğlu’da bu nedenlerle istifa etti. Ama bu kopuşlar hiç sürpriz olmadı, zamanı gelip geçiyordu” diyeetti.

Sıradaki Haberi Oku  Appleın açığını bulan gençlere 200 bin dolar ödül teklif edildi

Fatma Bostan Ünsal

‘KOPUŞLAR MUHAKKAK OLACAKTIR’

AK Parti’deki kopuşların rakamlarlaedilmesinin spekülasyonlaraolabileceğinibu kopuşlarınbir boyutta olabileceğinin altını çizen Ünsal, bu kopuşlardan AK Parti içerisindeki eski milletvekillerin vemilletvekillerin de olabileceğini aktardı. Milletvekillerin bu konuda çok rasyonel düşündüğüne dikkat çeken Ünsal, “2017 yılındadeğişikliği ilemilletvekilleri istifa edince, istifa eden milletvekilleri yerine yedekgetirilmesi tasarısı yapılmaya çalışıldı. Milletvekilleri bu duruma itiraz etti. O nedenle milletvekilleri sonrealist insanlardır. AK Parti’nin gerçekten kazanamadıklarını anladıklarıkopuşlar muhakkak olacaktır. Zaten milletvekillerinin bu kadar susmamalarına veya eleştirilere rağmen AK Parti’de kalmalarının nedeni de realist olmalarından kaynaklanmaktadır. Yeneroğlu, istifa ederken birçok milletvekilinin de gidişattan memnun olmadığını açıklaması da bu nedenle çok önemli” ifadelerini kullandı.

Liderlerin ellerini güçlendiren bir siyasi parti kanununun olduğunubunun AK Parti’de olmadığını, diğer partilerde bir eleştiri mekanizmanın olduğuna dikkat çeken Ünsal, “AK Parti liderliğin ağır bastığı eleştiri mekanizmasının sağlanmadığı bir hale geldi. Zamanında bu mekanizmayı biz idealistler başarabilirdikmaalesef başaramadık. Eleştiri mekanizmasının yoksunluğu nihayetinde AK Partiyi vurdu. AK Parti kendi içerisinde en az 2 parti çıkaracak. Zamanında eleştiriler dikkate alınıphaline getirmiş olsaydı, AK Parti zayıflayan bir parti olmazdı. AK Parti kendi içerisindeki eleştirileri dikkate almaması kendini zayıflatan biroldu” diye belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  İmamoğlu karşıtları, su zammına ilişkin broşür hazırlayarak İstanbulda propaganda yaptı

AK Parti’deki kopuşların iki yeni parti kurulmasınaolduğuna değinen Ünsal, “Davutoğlu partinin 2’nci Genel Başkanı ve Başbakanlık görevini yapmış. Ali Babacan ise AK Parti hükümetinin en başarılı bakanlığını yapmış. Songüçlü kişilerin bu yeni oluşum girişimleri çok önemlidir. Kamuoyu araştırmalarında görüldüğü gibi söz konusu bu iki hareketinde belirli bir tabanı var. Kurulacak iki parti ileAK Parti’deki kopuşlar çokta sürpriz olmaz. Mevcut ve eski milletvekillerinin yeni olacak partilerde yer alması sürpriz olmayacaktır. Bu söylediklerimi de kamuoyu araştırmalara dayandırarak söylüyorum” ifadesinde bulundu.

‘ETRAFI HIZLICA BOŞALACAK’

AK Parti içerisindeki çelişkilerin ilkyerel seçimlerden sonraanlamda kamuoyu önünde tartışıldığına vurgu yapan Ünsal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Seçmen bu tartışmalara tanık oldu. Seçmenolan sıkıntılara rağmen alternatif parti göremediği için kopuşlar pek olmadı. Ama şimdi AK Parti’den ayrılan güçlü isimlerin yeni parti kurması özellikle sağ seçmene adres göstermiş oldu. BuAK Parti’nin giderek zayıflanmasınaolacaktır. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde yüzde 1’lik bir oranında ne kadar önemli olduğuna tanık olduk. Bu yüzden bu oranlar çok önemli olacaktır. Ve bu oranlar çok önemli sonuçlaraolacaktır. Barış sürecinin sonlandırılmasının sebebi de AK Parti’ninbaşına iktidarlığını kaybetmesiydi. Bu kaybetmenin milliyetçi oylarının barış sürecinden dolayı AK Parti’yevermediğine yorumlandı. Kurulacak bu iki parti sinerji yaratmazsa bile toplamda yüzde 10alması bekleniyor. Bu yüzde 10’lukbüyük sonuçlaraolacaktır. Çünkü bu yüzde 10’lukoranı çoğunluğu AK Parti kitlesinden gidecektir ve AK Parti’nin iktidar olamadığını gören milletvekilleri ve seçmenlerde büyük kopuşlaraolacaktır. İktidar partilerine bakıldığında hep böyle olmuştur; iktidarlığını kaybettiğini anlaşıldığıetrafı hızla boşalmaya başlar.”

Sıradaki Haberi Oku  Dünyanın en büyük seracılık fuarı Antalyada başladı

‘YENİ OLUŞUMLAR ÖZ ELEŞTİREL YAKLAŞMALI’

Yeni kurulacak partilerden kendisini bir teklifin gelmediğini de dile getiren Ünsal, “Yeni parti kuracak olan arkadaşlara başarılar dilerim. Benim bu tarz yerlerde olabilmem için biraz daha özeleştiri yapılması gerektiğini düşünüyorum. Buna hazırlar mı bilmiyorum. Bugün eğer şikayet ediyorsak ve bu şikayetler çerçevesinde yeni oluşumlara gidiyorsak özeleştirel yaklaşılması gerekiyor. Bu konuda ben AK Parti kurucusu olarak özeleştiri veriyorum. Davutoğlu gibi isimlerin daha çok özeleştiri yapmaları gerektiğini düşünüyorum. O yüzden benle yürümekolabilir. İnşallah Türkiye daha demokratik ve barışçıl bir yönetime kavuşur” şeklinde konuştu.

Haber Videosu: AK Parti’nin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal: Yeni partiler, AK Parti’de büyük kopuşlaraolacak

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri