slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Ali Babacandan Uluslararası finans çevreleri sizi neden istiyor? sorusuna cevap: Bunlar boş iddialar

Yeni parti hazırlıklarını sürdüren Ali Babacan, Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ali Babacan, “Uluslararası finans çevreleri Ali Babacan’ı Türkiye‘nin başına geçmesini istiyor” iddialarına, “Yatırımcılarla, finans kurumlarıyla ilişkili olmaktan daha doğal bir şey yok. Bunlar boş iddialar” diyerek tepki gösterdi.

“BUNLAR BOŞ İDDİALAR”

Fatih Altaylı’nın “Ali Babacan biraz da Abdullah Gül’ün etkisiyle Batı finans çevrelerinin adamı diyorlar. Uluslararası finans çevreleri Ali Babacan’ın Türkiye’nin başına geçmesini istiyor diyorlar. Siz Uluslararası çevrelerin adamı mısınız? Uluslararası finans çevreleri siziistiyor?” sorusuna Ali Babacan şu şekilde yanıt verdi:

“2002-2007 arası hem Hazine’den hem de AB’denbakanıydım. Bu süreçte Uluslararası finans kuruluşlarıyla ya da Avrupalı kuruluşlarlaçalıştık. Obir Avrupa Birliği vizyonumuz vardı. Dışişleri Bakanlığı döneminde dünyanın her yeriyle ilişkili olmak durumundayım. 202Dışişleri Bakanı geldi ziyaret etti bizi. Daha sonra küresel kriz çıktı. EkonomidenBaşbakan yardımcısı oldum. Yatırımcılarla, finans kurumlarıyla ilişkili olmaktan daha doğal bir şey yok. Bunlar boş iddialar. Konu ekonomisiyse, ben Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu’nda büyüdüm. Buradakişu yerlilik ve millilik kılıfı altında Türkiye’yi içe kapatma, içe kapanmış ülkeyi dahayönetme ise biz bu anlayışta olmayız. Türkiye ancak dışa açık bir ülke olursa, yatırımcıların tercih yeri olursa böyle kalkınır. Dış ilişkilerde olan problemi farklı gerekçelerle anlatmak kabul edilecek işler değil. Konu millilik ve miliyetçilik ise bu ülkeye en çok kazandıran ne ise onun peşinde olmamız lazım.”

Sıradaki Haberi Oku  Bir ilçe kara teslim! Kısa sürede her yer bembeyaz oldu

“TÜRKİYE MAALESEF ÇOK YÜKSEK FAİZLE BORÇLANIYOR”

Daha sonra Fatih Altaylı, aynı çevrelerin “Ali Babacan Bakan iken dünyadabolluğu vardı. Türkiye’yegiriyordu deniyor. Ali Babacan bugün gelsepul bulamaz deniliyor.” dediğinietti. Babacan ise söz konusu iddialar üzerine, “Amerikan Merkez Bankası 2002’ye göre dünyaya 4 katpara vermiş. 2002’ye göre bugün Avrupa Merkez bankası piyasalara 6dahapara vermiştir. Eksine demek, 100 TL borçlanıyorsunuz yerine 98 TL ödüyorsunuz. Şu anda Türkiye’de yaşadığımız varlık içinde yokluk bir durum. Eksi faizle borçlanıldığı durumda Türkiye maalesef çok yüksek faizlerle borçlanıyor. Avusturya 100 yıl vadeli borçlandı yüzde 1.1’le. Likitidenin çok bol olduğu dönemdeyiz şu anda. Şu anda Türkiye’ye gelip giden çok yatırımcı var. Nerede fırsat olabilir diye arayış içindeler. Uzun vadeli yatırım için gelmiyor, çünkü hukuki güvenlik veperspektifi gerekiyor. Uzun vadeli yatırım gelmeyince işsizlik artıyor. Şu anda yüzde 27,4, istatistik tutulduğundan bu yana ilkbu rakamları gördük. Her alanda yeni bir Türkiye geleceği çalışıyoruz. Şu anda böyle bir çalışma başka bir yerde yok. Şu anda yaptığımız memleketin en büyük ihtiyacı.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Türk bayrağını öpüp alnına koyan yaşlı kadın duygulandırdı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri