slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Appleın açığını bulan gençlere 200 bin dolar ödül teklif edildi

2018 yılında telefonlarına video kayıt alma özelliği getiren dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, Netflix’teki film ve dizilerin internet korsanları tarafından çalınmasını önlemek için Netflix ile gizlilik sözleşmesi imzaladı. İki şirket arasında imzalanan sözleşme gereği, Apple telefonlardan Netlix’tenve film izlerken telefonun video kayıt alma özelliğidışı kalıyor.

Sosyal medyadan tanışıp arkadaş olan Mersinli Çayan Temel (20) ile Bursalı Oğuz Akçay (17), Apple telefonun sistemsel açığını bularak Apple’ın Neftlix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.

ÖDÜLÜ AZ BULDULAR

İki teknoloji meraklısı genç, buldukları açık sayesinde Apple telefonlardan Netflix üzerindenve film izlerken 4K kaliteyle kayıt yapabiliyor. İki genç, program kullanmadan telefon ayarlarını değiştirerek Netflix’ten görüntü kaydı aldı. Apple, Temel ile Akçay’a açığı düzeltmelerine yardımcı olmaları halinde kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödületti. Ödülü az bulan Temel ve Akçay, daha yüksek ödüledilmediği sürece buldukları açığı Apple ile paylaşmayacaklarını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Ücretsiz Okey İndir ve Eğlenceyi Yaşa!

“NETFLİX’İN DEĞERİNİ DÜŞÜRÜR”

Buldukları açık hakkında bilgi veren Çayan Temel, “Normalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflix’e girip ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirebildik. Korsan film sitesi sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflix’in değer payını çok düşürür” dedi.

“FİLM SİTELERİ GÜNLÜK BİRKAÇ MİLYON DOLAR KAZANABİLİR”

İki büyük şirketle de ayrı ayrı görüştüklerini söyleyen Temel, “Yaklaşık 5 gün kadar görüşmelerimizi sağladık. Hem Apple, hem de Netflix’le görüştük. Detaylı bir şekilde anlattıkbukendilerivererek bize kişi başı 100 bin dolar, yani toplamda 200 bin dolarettiler. Geçmişte yaptığı düşük ödüllendirmeler sonrası biz bu teklifi açıkçası pekuygun görmedik. Çünkü film siteleri bunun sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilir. Dahabirsunulursa, bu açığı Apple ve Netflix’e verip hatayı kapattırmak istiyoruz. Onun dışında görüşme kayıtlarımız, maillerimiz, bu açığınolduğuna dair tüm kanıtlarımız mevcut” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Abdülmehdi ile protestoları görüştü

“İKİ ŞİRKETİ BİRBİRİNE DÜŞÜREBİLECEK BİR AÇIK”

Apple’ın daha önce de bir açığını bulan ve 100 lira gibi bir rakam ile ödüllendirilenöğrencisi Oğuz Akçay, “Biz bu açığı bulduktan sonra Apple ve Netflix’le yaklaşık 5 gün kadar bir iletişim süreci yaşadık. Bize yapılan birvardı. Bu teklifbize geçmişte verilen teklifler gibigelmeye başladı. Daha yüksek rakamlar bekliyoruz. Ortada bir gizlilik anlaşması söz konusu. İki şirketi birbirine düşürebilecek derecede bir açık bu. Bizimle iletişime geçip bu açığı kapatmak için her türlü açığı deneyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

“KÖTÜ AMAÇLA KULLANMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Ekrandan görüntü kaydı almak için telefon ayarlarının değiştirildiğini belirten Akçay, “Apple cihazımı nasıl aldıysam, o şekilde kullanmaya devam ettim. Herhangi bir üçüncüyazılım kullanmadanApple’ın kendi ekran videosu alma programıyla biz bu görüntüleri 4K ve HD görüntü alabiliyoruz. Apple cihazımdan bu görüntüleri, hiçbir program kullanmadan Apple’nin ekran görüntüsüyle alabiliyorum. Bunu farklı ve kötü yazılım kullanan insanlarabir şekilde sunabilirim. Biz bu açığı asla kötü amaçlı kullanmayı düşünmüyoruz. Geri dönüş bekliyoruz vebir dönüş bekliyoruz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Bahçeli, erken seçim iddialarıyla ilgili sessizliğini bozdu: Herkes hesabını 2023e göre yapsın

Hem Çayan Temel hem de Oğuz Akçay, daha önce de Apple’ın açıklarını bulmuş, küçük birödülüyle ödüllendirilmişlerdi.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri