slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Çocukların telefon ve tabletle oynaması onları zeki yapmıyor

Uzman Klinik Psikolog Aygül Kılıç, telefon ve tabletten yardım almadanbaşına oynadıkları oyunlar nedeniyle çocuklarını zeki sanan aileleri uyardı. Kılıç, “Bu bizim için zekanın göstergesi değil. Aksi yönde çocuğun gelişimine olumsuzedecek bir durum” dedi.

Son yıllarda tablet ve telefonlardaki oyunlara çocuklar adeta bağımlı olmuş durumda. Sokaklarda oynanan oyunlar teknolojinin sürekli gelişmesiyle unutulurken, bazı aileler çocuklarının tablet ve telefondabaşına oyun oynayıpgeçirdiklerinde çocuklarını zeki olduğunu düşünüyor. Bu düşünce ise uzmanlar tarafından kabul edilmemekte.

Uzman Klinik Psikolog Aygül Kılıç, konuyla ilgili İHA muhabirine yaptığı açıklamada, eskiden sokakta oynanan oyunların çok faydalı olduğunu belirterek, “Teknoloji hızla ilerliyor bizde bunlara yetişebilmek için ayak uydurmaya çalışıyoruz. Apartmanlar arttı ve çocuklar artık sokaklarda oynamıyor. Eskiden çocuklar kendi aralarında bir takım oyunlar geliştirirlerdi. Bu oyunlar da, çocuğun hem psikolojik hem de gelişimsel açıdan kendisini destekleyen oyunlar olurdu. Son zamanlarda bir takım bilgisayar oyunları, bir takım çizgi filmler çocukları oraya bağımlı hale getirdi” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Bolivya 11 yıl sonra ABDye büyükelçi atadı

“ÇOCUKLAR DİKKAT DAĞINIKLIĞI YAŞIYOR”

Tablet ve telefonubaşına kullanan çocuğun ailesi tarafından zekiedilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Kılıç, “Anne babalar çok övünüyorlar benim çocuğum çok zeki diye. Tableti, telefonu eline alıp bir yerlere giriyor, oyunlar oynuyor diye övünüyorlar. Bu bizim için zekanın göstergesi değil. Aksi yönde çocuğun gelişimine olumsuzedecek bir durum. Bir takım sıkıntıları zaten yaşıyoruz. Anne ve baba seslenmesine rağmen çocuklarvermiyor. Çocuklar dikkat dağınıklığı yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“BAKTIK ÖNÜNE GEÇEMİYORUZ…”

Çocuklarınve babalarından gördüğü hareketleri yaptığını anlatan Kılıç, şunları kaydetti: “Ailenin çoktelevizyonla ilgilenmesi varsa, çocukla ilgilenmiyorsa çocuk dave babasına siz bunları yapıyorsunuz diyerek kendisi de yapmak isteyecek. O yüzdenve baba kendi davranışına bakacak. Okul öncesi çocuklar için televizyon, tablet ve oyun toplamda yarım saat yeterli. Okul çağında ise bir saat. Zaten çocuğunyaşantısıbirde koşturarak gelip bilgisayara oturduğuders başarısında düşmeler, odaklanma sorunları yaşayacak. Baktık önüne geçemiyoruz tamamen ortadan kaldıracağız.”

Sıradaki Haberi Oku  Film İzlemenin Anlamı

Çocuklarınyerken çizgi film izlemesinin yanlış olduğunu aktaran Kılıç, beyninfazla eyleme odaklanamayacağı içinyerken televizyon izlemenin gelişimsel açıdan sıkıntılı olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri