slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğandan YÖKe itiraz: Merkezi sınav yerine yetenek sınavı uygulanmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) 128 eğitim programından 14’ü için aldığı ‘özelsınavı yerine merkezi sınavla öğrenci alınması’ kararına itiraz etti. Erdoğan, kendisine sunulan raporagörüş bildirdi. Bahsi geçen 14 bölüm, eskisi gibi özelsınavı ile öğrenci alacak.

Üniversitelerdeki 128 programa öğrenciler özelsınavı ile alınıyordu. Bunlardan 14’üne ise bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özelsınavı ile öğrenci kabul ediliyordu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen ekim ayında, hem merkezi yerleştirme hem özelsınavı ile öğrenci alımı yapılan söz konusu 14 programa, 2020’den itibaren sadece merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacağını duyurdu.

BİNLERCE ÖĞRENCİ VE VELİSİ İTİRAZ ETTİ

Üniversitelere bildirilen karara özellikle güzel sanatlar liselerinde okuyan öğrenciler ve veliler itiraz etti. YÖK bu itirazların ardından ‘2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri’ dikkate alarak kararın uygulanmasını bir yıl erteledi. YÖK’ün kararını bir yıl ertelemesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu,yaptığı toplantıda konuya ilişkin görüş, öneri ve izlenimlerini raporlaştırdı.

Sıradaki Haberi Oku  İBBnin Boğazdaki arsasının satışına AK Partili meclis üyeleri izin vermedi

ERDOĞAN OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Kurul, YÖK’ün kararıyla ilgili değerlendirme raporunu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Edinilen bilgiye göre raporda, YÖK kararının uygulanması ile ilgiligörüş bildirildi. Raporda YÖK’ün merkezi yerleştirmeyle öğrenci almasına karar verdiği 14 program ayrıntıları ile yer aldı. Bu programlar arasında çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı bölümleri yer aldı. Raporda, karara karşı çıkmanın nedeni olarak da sanat ve spor ile ilgili bu programlarınile ilgili olduğu ve bu nedenle merkezi sınav yerinesınavı uygulanması gerektiği belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Polis, Jandarma ve Sahil Güvenlikten dev operasyon

YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALMAYA DEVAM EDECEK

YÖK kararına göre;eğitimi ve spor öğretmenliği, müzik öğretmenliği, resim-iş öğretmenliği başta olmak üzere resim, müzik, bale, piyano, heykel, keman, antrenörlük, baskı sanatları, cam, çalgı eğitimi, çalgı yapımı, opera, kompozisyon ve orkestra şefliği, performans, drama ve oyunculuk, fotoğraf, geleneksel Türk el sanatları, sahne sanatları, sahne tasarımı, seramik, sanat eserleri konservasyonu ve restorasyonu, şan, Türkoyunları, yaylı çalgıları kapsayan 114 program özelsınavı ile öğrenci almaya devam edecek.

Haber Videosu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan YÖK’e itiraz: Merkezi sınav yerinesınavı uygulanmalı

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri