slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğanın talimatıyla metro hattı, Şehir Hastanesine kadar uzatılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehirde yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar ile şehrin sorunlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bursa’daki projelerle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakından ilgilendiğini belirten Başkan Aktaş, Şehrin turizm değeri olan hanlar bölgesini imara kapattık. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Emek metrosunun, Şehir Hastanesi‘ne kadar uzatacağız dedi.

Aktaş, Osmangazi ilçesinde bulunan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde, şehirde yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar ile şehrin sorunlarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Başkan Aktaş açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiğini belirterek, “Emek Şehir Hastanesi metrosunu Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Acemler Direksiyonel kavşak ihalesini yılbaşında yapıyoruz. Toplu taşımadaki optimizasyon, T2 hattının bitirilmesi ve entegrasyonu iletrafikte rahatlama sağlayacağız. 2 yılda trafik meselesini şehrin gündeminden kaldıracağız. Bana göre Bursa’da trafik problemi yok dedi. Hanlar Bölgesi’nde imarı durdurduklarınıeden Başkan Aktaş, Bursa’nın vitrini ortaya çıkarıyoruz. Bu uzun soluklu olacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 85 milyon liralık 39 projeye destek protokolü imzaladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni projelere destek olacak. Ulaştırma Bakanımız Bursa’ya gelecek. Bursa’ya gereken yatırımları çekebilmek için her türlü görüşmeyi planlıyoruz” dedi.

“HANLAR BÖLGESİ ŞEHRİN TURİZM DEĞERİ”

Bugün Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında Hanlar Bölgesi’nde bölgede imarın durdurulması kararını alacaklarını belirten Başkan Aktaş, “Bugün alacağımız meclis kararıyla, kamulaştırmasıyla alakalı konuştuğumuz iki üçkonu var. Buradaki çalışmanın uzun soluklu süreç olduğunu kimsenin unutmaması lazım. Rahmetli Hikmet Başkanın da Recep Altepe’nin de Erdem Saker ve Erdoğan Bilenser’in hayaliydi. Hanlar Bölgesi bu şehirinturizm ve ekonomik değeri. Bana göre vitrini ve yüzü. Bunun sağlıklı şekilde ortaya çıkarılması gerekiyor. Meydan oluşturulması, yolların ıslahı, cephe sağlıklaştırılmasına kadar bir rakam ortaya koydukdevamının geleceğinietmek istiyorum” dedi.

“SORUNLARIN TAMAMINI EN YAKIN SÜREDE ÇÖZMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Soğanlı, Yıldırım ve Beşyol olmak üzere 3 ayrı noktada kentsel dönüşümü planladıklarını söyleyen Aktaş, “2 bin daireden bahsedildi. Kentsel dönüşümle alakalı nihai hedefimizin bu olmadığını, Merinos altında 7 mahalle, Soğanlı’da kısmen çalışmalar var. Asıl hayalimizin buraları taşımaklaburada oluşacak yerlerin ikinci etap kentsel dönüşümde kullanılacağınıetmek istiyorum. Küçük bir noktada bir kentsel dönüşümden ziyade 5-6 mahalleyi içineetap etap farklı noktalara taşıyacağımız dönüşümü Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde konuşup istişare ettiğimizietmek istiyorum. Murat Kurum bakanımıza teşekkür ediyorum. Nilüfer’den bahsettik, 0,50 emsal iptali dolayısıyla sıkıntılardan bahsettik. Bu konunun onlara mahsus düzenlemeyle halledilmesi konusunda bakanlıkla çalışıyoruz. Kısa zamanda bana çok kızdılar, benim kişisel kararım gibiettiler. Ben hiçyapmadım. İyi niyetlikanununungörmediği uygulamaydı. Ekim 2017de mahkeme kararıyla iptal oldu. Var olan mağdurların mağduriyetinin giderilmesi, özel kişisel gayretim olduğunuetmek istiyorum. Kimsenin çayını içmedim, tanıdığım akrabam yok. Bursalıların belediyeye güvenerek mağdur olduklarıvardı. Biz kanuna rağmen iş yapmak durumunda değiliz. Özel hassasiyet gösterdik. Bakanımız da bununla alakalı talimatları verdi. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bizim şehir plancıları iletek konuşarak ilçe belediye başkanı arkadaşları çağırarak bu problemin hallolması için elimden gelen özel gayreti gösterdim. Birileri benimle alakalı Nilüfer’deki kentsel dönüşüm mağdurları sizin yüzünüzden mağdur oldu diyerek propaganda yaptılar. Hiç önemli değil şehri yönetiyoruz. Sayıca mağdur aile ortada. 200 civarında siteydi. 120 civarı halloldu. 80-90 siteöyle siteki 100, öyle site200 daire bulunuyor. Bu sorunun da kısa sürede hallolacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret zammı için ilk toplantı 2 Aralıkta yapılacak

YARIM KALAN PROJELERİN TAMAMLANMASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Ulaşımla alakalı kendisinden önce 300 kaybedilmiş dava olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Bugüne kadar 2 yılda birdava kaybettik. O da temyizde. Satılan BOİ arazizi, TRT arazisi hepsi sıkıntılı. 130 dönüm yerisatalım Sıcaksu’da. Bana şu alanı sanayiye çevir şu kadarvereyim dedi, Neden Yarın bozulacak. Yarın bozulacak işegireyim. Ben yatırımları hayata geçirmeye çalışıyorum. Her gittiğim yerde ne olacak Timsah’ın kafası ne olacak yaklaşımı vardı. Hala söylüyorum. İlgili firmayla alakalı geldiğimizden beri Yap kardeşim bu işi diyorduk. Alıp başkasına ihale etmem mümkün değildi. Sözleşmeyi bir iki gün öncegereği feshettik. Yeni müteahhit başladı. Yeni çalışmaları yerinde incelemek için stadyumda ziyaretimiz olacak. Bize ait olmayan bir araziyle alakalı, etrafında yaptığımız kamulaştırmalar oldu. Bir miktar yapacaklarımız var. Biz stadyumun ortayapara konulmuş, bitirilmesi. Arzu edilen. Senede bir iki maç olacak belkimilli maçın Bursa’da oynanması konusunda önümüzdeki yıllarda çok rahat olacağınıediyoruz. 1 buçuk, 2 yılda birileri şöyle düşündü. Para yok stadyumla alakalı bir iş yapmıyorlar. Müteahhit var. Ama şirket kayyumda bir şey yapmıyor. Bununla alakalı iş ve işlem yapmaya çalışıyoruz. 2 ay önce eski ihaleyi fesh ettik, yeni ihalesini yaptık. Aynı şekilde T2 hattının feshi bitmedi. Son 5-10 gün . Geldiğimden beri sağı solu yolu toparladık. Farklı önerileri teklifleri olan arkadaşlar var. Tartışıyoruz. Bunun bu saatte yapılmış çalışmadan sonra değişimi mümkün değil. Mevcut hatta entegre etmek istiyoruz. Adam 1 buçuk senedir çivi çakmıyor. Onu da süreci başlattık. Yasal süreler var. Bunları takip etmek zorundayız” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Şampiyonlar Liginde bu sezon en fazla kurtarış yapan kaleci Muslera oldu

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Ulaştırma Bakanı’nın önümüzdeki günlerde Bursa’ya geleceğini belirten Başkan Alinur Aktaş, “Ulaşımla alakalı eksiklerin ne olduğunu Cumhurbaşkanımızaediyorum. Emek Şehir Hastanesi, T2 hattı, Acemlerden Cumhurbaşkanımızın malumatı var. Emek metro hattının Şehir Hastanesi’ne bağlanmasıyla alakalı Cumhurbaşkanımız Ulaştırma Bakanımıza talimat verdi. Acilen bunun bitirilmesi için gereken iş işlemleri yapın dedi. Bakanlıklardan istediğimiz acil işlerin yüzde 60-65ini bu yatırım içeriyor. Emek Şehir Hastanesi hattımız bizim için çok önemli. Emek Şehir Hastanesine ulaştırılması hem hızlıhem de Şehir Hastanesi’ne ulaşmak bizim için değerli. Kilit konulardan birisi Acemler. Stadyumla ilgili bir viyadükü bağladık. İkinci viyadükü Mart ayında bağlayacağız. Önümüzdeki yıl Acemler direksiyonel kol uygulaması,yolların genişletilmesi konusunu da 2020 başında ilk çeyreğinde yapacağımız ihaleyle bu sorunu da ortadan kaldırmış olacağız. Aynı şekilde T2 hattının feshi bitmedi. Son 5-10 gün . Geldiğimden beri sağı solu yolu toparladık. Farklı önerileri teklifleri olan arkadaşlar var. Tartışıyoruz. Bunun bu saatte yapılmış çalışmadan sonra değişimi mümkün değil. Mevcut hatta entegre etmek istiyoruz. Adam 1 buçuk senedir çivi çakmıyor. Onu da süreci başlattık. Yasal süreler var. Bunları takip etmek zorundayız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Son Dakika: Katar ile swap anlaşması 5 milyar dolara yükseltildi

“HEDEF GÜNLÜK 450 BİN YOLCU”

Hafif raylı sistem sinyalizasyon çalışması tamamlandığında günlük 300 bin yolcunun 450 bine çıkacağını vurgulayan Başkan Aktaş, “EDS ile alakalı yakın zamanda yap işlet devret modeliyle gelir ortaklığı şeklinde modelimiz başlayacak. Ulaşım konusunda şikayet ettiğimiz konuların Bursa artık trafiği konuşmayacak hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Bu şehrin menfaatine olan her türlü konuyu değerlendiriyoruz. Fonları kullanıyoruz. Birleşik Krallıktan akıllı şehirle alakalı 3,2 milyon Poundluk destek var. Bunu çeşitlendirmeyle alakalı, altyapı eksiği olan ilçeler var. Önümüzdeki günlerdeimkanları şehrin menfaatine kullanacağımızıetmek istiyorum” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ TERMAL TESİS”

Sıcaksu’daki 130 dönümlük yeri yap işlet devret ya da gelir ortaklığı modeliyle özellikli bir proje olarak hazırladıklarını söyleyen Başkan Aktaş, “Buradaki arsayı satabiliriz. Ancak biz böyle istemiyoruz. Katma değeri yüksek şehre değer katan bir şey olmasını istiyoruz. Ben göreve geldiğimden beri borçlarımız stabil durumda. Şirketlerimiz verimli hale geldi. Finansmanımız iyi olduğu için ihalelere katılım yüksek oluyor ve iyi kırımlar alıyoruz. Dağyenice projesi için görüşmelerimiz var. Sıcaksu projesi tamamen termal turizme hizmet edecek. Sırfdiyenler var. Ben bunu yapsam sıcakkullanan evler olabilir. Şehrin termal yönüne değer katmaz. Bildiğinyaptılar derler. Biz içinde klinği, kür merkezi olan bir miktar termali öne çıkarak tesis olsun istiyorum. Ben orada kentsel dönüşümden bahsediyorum” diye konuştu.

“BORÇLAR İÇİN 1 METREKARE YER DAHİ SATTIRMADIM”

Belediyenin güncel borcunun stabil olarak seyrettiğini söyleyen Başkan Aktaş “Ben göreve geldiğimde Euro 4,29 idi. Borç olur. Belediyelerin borcu olur. Kısa vadeli sıkıntımız vardı. Şirketlerimiz rahatladı. Bazıları cidden sıkıntılıydı. 15 aydır 1 metrekare yer sattırmadım. Ona rağmen sürdürülebilirliği noktasında o güne göre daha iyi noktadayız. 2030 yılını aşan borç var. Önemli olan sürdürülebilir olması” dedi.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri