slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Dalında 15 lira olan bamya, kurutulduktan sonra 200 liraya satılıyor

Nisan ayında ekimine başlanan, haziran ayının ikinci haftasından itibaren hasat edilen sarı renkli ve küçük meyveli çiçek bamyası, genellikle ipe dizilip kurutulduktan sonra satışa sunuluyor. Taşova Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen, üretici açısından çok zahmetli bir ürün olan bamyanın kurutulmuşunun toptan kilogram fiyatının 120 lirayı bulduğunu söyledi. Kuru bamyanın marketlerdeki satış fiyatı ise 200 lirayı buluyor.

Dikmen, Taşova ilçesinde yılda ortalama 500 dekar alanda 250 ton bamya üretildiğini, bunun da Türkiye’nin bamya ihtiyacının yüzde 30’u olduğunuetti.

“MARKETLERDE FİYATI 200 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR”

Bamya üreticisi ve toptancısı Suat Şahin de bamyanın, hasadı başladıktan sonra 3,5 ay boyunca her gün toplanması gerektiğini belirterek, “Yaş olarak en15 liraya satarsın ancak kuruttuktan sonra pazarda toptan fiyatı 120 lira civarında. Biz ürünlerimizi marketlere ve lokantalara satıyoruz, marketlerde fiyatı 200 liraya kadar çıkıyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayraktan KYK borcu olan öğrencilere müjde: Çalışma yapıyoruz

“İŞ EMEĞİNE GÖRE BU PARALAR AZ BİLE”

Kış aylarında daha çok tüketilen kuru bamyanın genellikle Konya, Isparta, Kayseri ve Diyarbakır’a gönderildiğini, bu illerin sofralarını süslediğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

“Bamyanın fiyatının yüksek olmasının sebebi, zahmeti çok. Düğünün de olsa, cenazen de olsa o bamyayı toplayacaksın, günü geçtiğinde hiçbir işe yaramıyor. Sabah ezanından sonra tarlaya gider, öğlene kadar toplanır. Eve gelinir akşama kadar ipe dizilir, gece çiçeği dökülür, 10 gün kurutulmaya bırakılır ve 10 gün sonra pazara çıkarır malını. Çok zahmetli bir iş emeğine göre bu paralar bile az bence. Bir kişinin yıllık çıkaracağı bamya en25, 30 kilo, 5 kişilik bir aile en150 kilo bamya yapabilir.”

Sıradaki Haberi Oku  Öcalanın mektubunu okuyan Ali Kemal Özcan, üniversitedeki görevinden alındı

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri