slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Dipsiz Göl, Bakanlığı harekete geçirdi! Define aramak için ÇED uygunluğu kontrol edilecek

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda izinle define kazısı çalışmalarınaverilen 12 bin yıllık tarihe sahip Dipsiz Göl yok edilmişti. Kamuoyunda büyük tartışmalara yol açansonrası ise Dipsiz Göl’ü tekrardan kazanmak için toprak ekilmişti. Türkiye‘de gündem olansonrası Bakanlık harekete geçti. Artık define aramak isteyenler Bakanlıktanalıp arazinin ÇED uygunluğuedilecek.

YÖNETMELİĞE EKLEME YAPILDI

Gümüşhane’de bulunan 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de define aramak istenirken gölün kuruması ve görüntünün kirlenmesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık bugün Resmi Gazete’de Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne ekleme yaptı.

ÇED UYGUNLUĞUNA BAKILACAK

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nde, seçme-eleme kriterleri uygulanacak projeler listesine “Define arama projeleri” eklendi. Böylece define aramak istendiğinde Bakanlık üzerindenalınıp, definenin aranacağı yere ilişkin ÇED uygunluğu şartı gelecek.

Sıradaki Haberi Oku  Adanaya gelen dünyaca ünlü şefler şırdana hayran kaldı

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ (ÇED) NEDİR?

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecekveetkilerinin belirlenmesinde,yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreyevermeyecek ölçüde enindirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalar bütünüdür.

NE OLMUŞTU?

Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2140 metre yükseklikte olan, manzarasıylaçeken Taşköprü Yaylası’ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de ‘define’ söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu.

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nüngörüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi. Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün onayı ile 6 Kasım’dayetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasınavermedi.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlık Bakanlığına alınacak 17 bin 689 personelin alım tarihi belli oldu

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri