slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Economist: NATO Zirvesinde birçok liderin aklında Türkiyedeki nükleer bombalar olacak

ABD’nin, NATO’nun nükleer paylaşım programı kapsamında Avrupa’daki 5 ülkede150 nükleer başlık konuşlandırmış olduğunu hatırlatan Economist, bunların çoğunun tahminen 60-70 başlık ile Türkiye ve İtalya’da kalanların da Belçika, Almanya ve Hollanda’da konuşlandığını aktardı.

Nükleer silahlarla ilgili kaygıların en çok Türkiye odaklı olduğunu kaydeden Economist’teki yazıda bunun perde arkası şöyle anlatıldı:

“ABD’Yİ EN ÇOK KAYGILANDIRAN TÜRKİYE’DEKİ BOMBALAR”

“Amerikalı yetkilileri en çok kaygılandıran, Türkiye’nin güneyinde, Suriye sınırınayoluyla birkaç saat mesafedeki İncirlik Hava Üssündekiler. 1960 darbesi ve 1975’de iki ülke arasında yaşanan diplomatik çatışmada Amerikalılar bombaları çekmeyi düşünmüşlerdi. 15 Temmuz’da yapılan başarısızgirişimi sırasında,darbecilerin elindeki F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yaparak İstanbul ve Ankara’yı tehdit etmelerineveren tankerler İncirlik’ten kalkmıştı. Erdoğan’ın buna yanıtı üssün elektriğini kesmek ve komutanını gözaltına almak oldu.”

Sıradaki Haberi Oku  Siirtte düzenlenen operasyonda teröristlerin kitapları ele geçirildi

BAŞLIKLAR ÇEKİLİRSE ‘TÜRKİYE KENDİ NÜKLEER PROGRAMINI BAŞLATIR’ KORKUSU

Economist’teki yazıda, Yunanistan ve Almanya’nın Ramstein Hava Üssü’ndeki nükleer başlıkların 2005 yılında çekildiği hatırlatıldı ve İncirlik Üssü’ndeki başlıkların da çekilmesinin de avantajları olabileceğini kaydedildi. Ancak dergiye göre bu beceriksizce yapılırsa diplomatik kriz daha da derinleşebilir, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin kendi nükleer programını başlatma yoluna gitmesine yol açabilir.

“KOALİSYON ORTAKLARI BASKI YAPIYOR”

Dergi, “Nükleer başlıkların paylaşım konusundaki itirazlar özellikle Almanya’da epeydir güçlü” diyor ve ekliyor:

“Başbakan Angela Merkel her ne kadar uygulamayı savunduysa da koalisyon ortakları 10 yıldır bu başlıklarınçekilmesi konusunda baskı yapıyor.”

Economist, “Madem bombalar politik olarak bu kadar sıkıntılı ve hassas, o zamanAvrupa’ya konuşlandırıldılar?” diye de soruyor.

Sıradaki Haberi Oku  Gazeteci Saygı Öztürkten çok konuşulacak iddia: Muharrem İnce CHPye çağrılacak

RUS SALDIRISI KORKUSU

Dergiye göre bunun pratikteki karşılığı örneğin Rusya’nın Estonya gibi küçük bir müttefik ülkeye saldırıp, Batı’nın karşı saldırısınaolmak için sınırlı bir nükleer vuruş yapması gibi bir durumda ortaya çıkabilir. Müttefikler bu durumda uzun menzilli stratejik nükleer füzeler yerine, Rusların saldırısıyla orantılı küçük nükleer başlıklarla karşılık verebilir.

Yazıdan diğer bazı satırlar şöyle:

“Nükleer paylaşım programının asıl anlamı askeri ve pratik değil siyasi düzeyde anlaşılabilir. Program esasen ABD ile Avrupa arasında bir sembolik bağ oluşturma amacıyla başlatıldı. Müttefikler Amerikan nükleer silahlarının sağladığı güvenlikten yararlanacak, silahların kullanımı konusunda daha çok söz sahibi olacakdiğer yandan bunun ahlaki sorumluluğunu ve misilleme riskini de paylaşacaklardı.

Sıradaki Haberi Oku  Asgari ücret zammı için ilk teklif Türk-İşten geldi: 2 bin 526 lira

“Buna karşılık bu ilişkinin bir faturası var. Amerikan taktik nükleer silahlarının 2017 ile 2046 arasındaki maliyeti yılda 1 milyar dolar.

“Eğer Türkiye’nin müttefiklerle ilişkileri kötüleşmeye devam ederse, Avrupalılar megatonlarca nükleer silahın İncirlik’te bulunmasından huzurdan ziyade tedirginlik duyabilir.”

Haber Videosu: Economist: NATO Zirvesi’nde birçok liderin aklında Türkiye’deki nükleer bombalar olacak

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri