slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Eskişehirde şebeke suyuna yüzde 60 zam yapılması kararı alındı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in mazeretli olmasından dolayı Başkanvekili Aydın Ünlüce başkanlığında toplanan mecliste, Eskişehir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünün 2020-2024 yıllarına ait stratejik planı, 2020-2024 yıllarına ait yatırım programı, 2020 yılı yatırım programı, 2020 yılı performans programı ve 2020 ve izleyen iki yılın bütçesi görüşüldü.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Kurulu Kasım ayı ikinci oturumda gündeme gelen şebeke suyuna yüzde 60’lık zam tartışmalaraoldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile AK Parti grubu arasında tartışmalar yaşandı. AK Parti adına konuşan Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, bütçenin geneline bakıldığında günü kurtarma çabasının görüldüğünü söyledi.

“TÜM ZAMANLARIN REKORU OLACAK”

ESKİ Genel Müdürlüğü gibi kar eden bir kurumun bu gün bütçe açığı verdiğinin anlaşıldığınıeden Çam, “Buda bütçenin geleceğe yönelik yatırım yerine şekli bir bütçe olmaktan ileri gidemeyeceğini göstermektedir. Kurum bu haliyle bütün ümidini kullanma suyuna yapılacak zamma bağlamış durumda. Bu gün metreküpü 2,75 TL olan suyun fiyatı 4,85 TL’ye yükseltilmek istenmektedir. Her halde yapılan bu zam oranı tüm zamanların rekoru olacaktır. Tabi tüketici suyu 4,85 TL’ye değil, buna yüzde 8 KDV ve 0,39 TL ÇTV eklenince yeni5,63 TL olacaktır. Şu anda yeniden değerleme oranı 16,97 TL iken kullanma suyuna yüzde 100’lere yaklaşan oranda zam yapılmaktadır. Buinsaf ölçüsüne uymamaktadır” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  İBBde işten çıkarılan işçiler, 100 bin imza topladı

“GEÇTİĞİMİZ 5 YILDA TOPLAM YÜZDE 20 ZAM YAPILDI”

CHP adına sözMustafa Önder ise 2014’ten 2019’a kadar geçen 5 yılda suya toplamda yüzde 20 zam yapıldığını söyledi. Önder, “Suya 5 yılda yüzde 20 zam yapılırken elektriğe yüzde 77, doğalgaza yüzde 80, akaryakıta yüzde 52, asgari ücrete yüzde 25 zam yapıldı. Bizim yaşam kaynağımız suya yüzde 20 zam yaptı. Komisyonda ESKİ sen makul ol zam yapma. Ama elektriğe yüzde 100 zam yapılırken makul olma. ESKİ sen yatırım yapzam yapma. 2014’ten 2019’a kadar olan maliyetler belli. Valla buncaiyi dayanmışlar” diye konuştu.

AK PARTİLİ ÜYE: CİDDİ ZAM YAPILDI

Daha sonra sözAK Partili Murat Özcan da, “Şebeke suyunaoranda zam yapıldı. Bizim makul kelimemize takılmışlar2’94’ten 4,40’a çıktı. Bu makul bir rakam değil. Maliyetlerle ilgili de değil. 5 yıldazam yapılmaması bizim engellememiz nedeniyledir. Çoğu mahallemizde kanalizasyon yok, yağmur suyu için rögar yok. 20 yıldır alt yapının üzerine bir şey koyamadık” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğandan bor müjdesi: Üretimine başlıyoruz

“YÜZDE 60 ZAMDAN DOLAYI ÜZGÜNÜZ”

Başkan Vekili Aydın Ünlüce ise yapılan yüzde 60 zamdan dolayı üzgün olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Yapılan zammı ülkede yaşananlardan ayrı tutmak imkansız. 2014-2019’da yapılması gereken normal artış yapılamamıştır. Şimdi hem yatırımlarını yapmak hem de Büyükşehir Belediyesinin yatırımını fonlamak için böyle bir artış söz konusu. Aslında CHP ve Başkan Yılmaz Büyükerşen’e dahazam talebi geldi. Ancak hem başkan hem CHP grubu aman aman böyle bir ortamda dahazam yapılmasını istemedik. Ama gerçekten çok üzgünüz. Yüzde 60 olması gerçekten üzdüTürkiye ekonomisinden bağımsız düşünmek imkansız. Güle oynaya yapılmış bir zam değil.”

ESKİ’nin gelir bütçesi 357 milyon 700 bin, gider bütçesi ise 370 milyon olarak oylandı. Bütçe tasarısıçokluğu ile kabul edildi.

Sıradaki Haberi Oku  İpek böceği destekleme ödemeleri bugün hesaplarda olacak

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri