slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Fabrikadaki işçiler, Erdoğanın tanıttığı halıyı 9 ay 24 saat çalışarak dokudu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye’deki yeni Hereke halısını “Yerli ve milli” diyerek gazetecilere tanıtmıştı. Dev halıyı dokuyan kadınlar, 9 ay boyunca 24 saat boyunca çalışarak 29 milyon 420 bin düğüm attı. Sosyal medyadaolan dev halının ise üretimi dikkat çekti.

KÜLLİYE’NİN YENİ HALISI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde güven mektubu sunumlarının yapıldığı salona serilen ve cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, “Arkadaşlar bu halı yeni. Hereke, 108 metrekare, yerli ve milli” sözleri ile tanıttığı 108 metrekarelik Hereke halısı, Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hacı Akif Mahallesi’nde bulunan Hereke Halı ve İpek Dokuma Fabrikası’nda dokundu.

9 AY DURMADAN ÇALIŞTILAR

33 kişilik personelin 9 ay boyunca 3 vardiya halinde 24 saat durmaksızın çalışarak, dokuduğu halı, 14 metre 57 santimetre boya ve 7 metre 47 santimetre genişliğe sahip. 108 metrekare alanı kaplayan halının en büyük özellikleri ise çift düğüm tekniği kullanılması, ince ve kalın çift atkı tekniği ile örülüyor olması ve kesiminin el makası ile yapılıyor olması. Tamamen el dokuması olan halı ile aynı fabrikada dokunan diğer halılar ise dünyanın birçok ülkesinde sergileniyor.

Sıradaki Haberi Oku  2 aydır kayıp olan Çinli kadının kaçırılıp öldürüldüğü belirlendi

HALI HAKKINDA BİLİNMEYENLER

1843 yılında Hereke Fabrika-i Hümayunu adı altında kurulan fabrika, bugün Hereke Halı ve İpek Dokuma Fabrikası olarak devam ediyor. Aradan geçen 176 yıl içinde fabrikada el işçiliği ile dokunan halılar, dünyanın ve Türkiye’nin birçok yerinde sergilenmeye devam ediliyor. Bu halılardan entanınanları ise 120 yıl önce dokunan ve dünyanın en büyük yekpare halıları arasında gösterilen 468 metrekarelik Yıldız Şale Köşkü’nün tören salonunda sergilenen halı ile 124 metrekarelik Osmanlı döneminde bayramlaşma törenlerinin yapıldığı Dolmabahçe Sarayı’ndaki Muayede Salonu’nun zemininde sergilenen halı olarak biliniyor.

“9 AY SÜRDÜ”

Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası’nda 10 yıldır çalışan Özlem Akbulut, “İpek halı ve yün halı olmak üzere Hereke’mizin halılarını dokuyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için dokuduğumuz halımızın eni 7 metre 47 santim olarak ölçüldü. Boy olarak 14 metre 57 santimlik bir halı. Toplam 108 metrekare ebadında bir halı oldu. Tamamı Hereke düğümü olarak işlenen halımıza toplamda 29 milyon 420 bin düğüm atıldı. 33 arkadaşımızla7 gün 24 saat şeklinde 3 vardiya olarak çalıştık ve 9 ayda halımızı bitirdik. Normal şartlarda 3 yıl sürebilecek büyüklükte bir halıydı. Biz vardiyalı çalışarak 9 ayda halımızı bitirdik. Şakayık desenli halımızı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığımıza teslim ettik. Şu anda orada kullanılmakta. Biz her şeyden önce gururluyuz. Güzel bir iş çıkarttık” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İBBde işten çıkarılan işçiler, 100 bin imza topladı

Hereke Halı ve İpek Dokuma Fabrikası Müdürü Avşar Yılmaz ise “Fabrikamız 1843 yılında Abdülmecit tarafından kurulan bir fabrika,asıl gelişimini Abdülhamit Han zamanında yaşamış. Anadolu’nun dört bir yanından getirilen desenler ile burada, bugünkü ismi ile bildiğimiz Hereke halıları dokunmaya başlıyor. Geliştirilmeye çalışılan, zenginleştirilmeye çalışılan bir Hereke üslububurada. Anadolu’nun dört bir tarafından getirilen desenler günümüze kadar gelmiş, yaşayan bir sanat dalı olarak burada devam ediyor” diye konuştu.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri