slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Gonun ustası Lee Se-dol, yapay zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu

Güney Koreli Go ustası Lee Se-dol, profesyonel turnuvalardan emekli olduğunu açıkladı. Lee Se-dol, bu kararına gerekçe olarakzekanın yenilemeyecek olmasını gösterdi.

Go ustası üç yıl önce Google’ın AlphaGo adlızekasıyla birmaç yapmıştı. Lee, Google’ınzekasıyla yaptığı kıyasıya geçen beş maçtan yalnızca birini kazanabilmişti. Lee’nin galibiyeti, Google AlphaGo’nun aldığımağlubiyet olmuştu. Yine de Lee Se-dol deolarak mağlup olmuştu. O günden bu yana AlphaGo gelişmeye devam ediyor ve peş peşeoyuncuları mağlup ediyor.

Lee Se-dol, yaptığı açıklamada “Yapay zekanın Go oyunlarına girmesiyle birlikte, çılgınca efor sarf ederek zirveye çıksam da en üstte olmadığımıettim” derken, “Bir numara olsam bile orada yenilemeyecek bir varlık var” diye konuştu.

TAVLA GİBİ OYUNLARA DA YAPAY ZEKA GİRDİ

Lee ayrıca, 2016 yılındaki galibiyetinin de muhtemelen Google’ınzekasındaki bir hatadan kaynaklandığını, bu hatanın da doğrudan karşılanamayacak bir hamle yapmasının ardından geldiğini söyledi. Böylece AlphaGo beklenmedik bir pozisyonda kaldı ve açık verdi. Bu da Lee’yi galibiyete götürdü.

Sıradaki Haberi Oku  Abdullah Gül, Hulusi Akar ve İbrahim Kalınla ikinci görüşme iddialarını yalanladı

Tavla gibi klasik oyunlarazeka çoktan girmiş durumda. Dama oynayan pek çokzeka modülü bulunuyor. 1997 yılında IBM’in Deep Blue bilgisayarı, dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’u mağlup etmişti.

Go oyunuzeka geliştiriciler için oldukça önemli. Bu antik dönemden kalma oyunda oyuncularya darenkte taşları sırayla tahtaya diziyorlar. Oyun alanı ise 19×19 boyutunda, bu da haliyle neredeysefarklı ihtimal yaratıyor. Bu nedenle de makinelerin sistemesağlayıp mükemmel hale gelmesini oldukçabiroluyor.

Profesyonel oyunları bırakan Lee Se-dol, tam olarak kendisini oyunlardan emekli olmaya itenzekalar üzerinde çalışacak. Se-dol ayrıca Kore’nin şu anda ilk beşte bulunan bütün Go oyuncularını yenenzeka HanDol ile de bir maç yapacak.

Haber Videosu: Go’nun ustası Lee Se-dol,zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu

Sıradaki Haberi Oku  Bakanlık, Atlasglobalın yolcuları mağdur edip etmeyeceğini yakından takip edecek
En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri