slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İBBnin Boğazdaki arsasının satışına AK Partili meclis üyeleri izin vermedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Emlak Müdürlüğü’nün teklifi olarak 11 Kasım’da Belediye Meclis gündemine gelen ve komisyonlara havale edilen, Üsküdar Kandilli‘deki bitişik iki parselin satışı, AK Parti grubunun oylarıyla,çokluğuyla reddedildi. Toplam büyüklüğü 440 metrekare olan satışateklifle ilgili olarak hazırlanan komisyon raporunda, “Üsküdar İlçesi Kandilli Mahallesi 957 ada, 3 ve 4 parsel ile ilgili teklifeparseller sit koruma alanında kaldığından, satış için kurul kararı gerektiğinden, satış talebinin reddi, komisyonumuzcagörülmüştür” denildi.

CHP’LİLER, KOMİSYON RAPORUNA ŞERH KOYDU

İBB Meclis çoğunluğu AK Parti grubunda olduğu içingörülmeyen, satış teklifi ile ilgili olarak hazırlanan komisyon raporuna CHP’li üyeler şerh düştü. CHP’nin şerh yazısında ise şöyle denildi:

“Teklif dosyası Ümraniye ve Üsküdar’da bulunan3 taşınmazın satışı için Meclis’e sunulmuştur. Taşınmazların üçünün de satışında hukukibulunmamaktadır. Buna rağmen komisyonunuzun AK Partili üyeleri sadece Ümraniye’de bulunan taşınmazın satışını onaylamış, Üsküdar’daki arsaların satışına ret oyu vermiştir. Mülkiyeti Belediyemize ait Üsküdar’da arsa vasfında bulunan 957 ada 3 ve 4 parsellerin üzerinde hiçbir yapı bulunmamaktadır. Arsayıhali ile satın almak isteyenlerin bulunduğu da dosya kapsamından anlaşılmaktadır. Arsaların satışında yasal birbulunmadığı gibi, Belediyemizinmali durumu karşısında atıl durumda bulunan arsanın satılarak gelir elde edilmesiyararına da uygundur. Bu nedenlerle Üsküdar’da bulunan arsaların satışına ret kararı veren komisyon çoğunluk kararına CHP komisyon üyeleri olarak katılmıyoruz.”

Sıradaki Haberi Oku  Mavi Orkide Anlamı ve Sembolizmi

Satılmasınaverilmeyen Kandili’deki parseller 1960 yılında İBB mülkiyetine geçmişti.

CHP’LİLER VE AK PARTİLİLER TERS DÜŞTÜ

CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı, söz konusu parsellerin satışına AK Partili üyelerin, kurul kararı gerektiği gerekçesiyle karşı çıkmasını eleştirdi. Balyalı, “Eğer arsaların satışına yasal birvar ise zaten Belediye bu arsaları satamaz. Belediye elbette ki satış için gereken izinleri aldıktan sonra işlemleri başlatacaktır” dedi.

AK Partili Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar ise söz konusu arsaların satışının yasalara aykırı olduğunu, konuyu komisyon toplantısında CHP’li üyelere de anlattıklarını söyledi. Kaynar, “Koruma Kurulu’ndanalınacağını söylüyorsunuz. O zamanalındıktan sonra teklifi Meclis’e sunun. Bizyasal izni alınmamış bir satışaverelim” diye konuştu.

VİLLALAR BÖLGESİ

İBB’nin satışa çıkardığı ancak Belediye Meclisi’ndenalamadığı arsa, Kandilli’de villalar bölgesinde bulunuyor. Yakın bölgedeki villaların fiyatları gazete ilanlarına göre 8- 10 milyon TL civarında. Yakın bölgede bulunan arsaların metrekare fiyatları dagazete ilanlarına göre 16-18 bin TL aralığında. Bu verilere göre, söz konusu arsanın yaklaşık piyasa değerinin 7 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Çiftçi Dostu Bilgisayar Yazılımları

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri