slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İmar planlarının görüşüldüğü İBB Meclisinde Özür dile gerginliği tartışmalara neden oldu

Bayrampaşa Sağmacılar Cezaevi’nin yerine yapılan kentsel dönüşüm projesinin ve Silivri’de İBB’nin sosyalolarak hayata geçirdiği KİPTAŞ projesininplanları İBB Meclisi’ni gerdi. Önceki dönemde CHP’nin ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davalar sonucu planların iptal olması nedeniylegündeme gelen yeniplanları için AK Parti grubu “Geçmişte hata yaptık, özür diliyoruz deyin, davalarıçekin planları geçirelim” önerisinde bulununca tartışma çıktı. CHP grubu, “Sizplanlarını bu anlayışla mı yapıyorsunuz? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz” karşılığını verdi.

İBB Meclisi kasım ayı oturumlarınınbileşiminde tartışma yaratan kararların ilki Bayrampaşa’daki eski Sağmalcılar Cezaevi’nin yerindeki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili alındı. İBB, 2015 yılında Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesi’ndeki binaların, Sağmalcılar eskialanı üzerinde üretilecek yenistoku ile takas edilmesi için proje çalışmalarına başlamıştı. Bu amaçla hazırlananplanları Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırdığı için iptal edildi.

Sıradaki Haberi Oku  Dolar güne düşüşle başladı! İşte son durum

12 KAT 8 KATA İNDİRİLİP YENİ PLANLAR OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Eskialanında inşaatlar tamamlanarak iskan alma aşamasına geldi ve plansız kalaniçin hazırlanan yeni planlar da İBB Meclis gündemine geldi. Planlar, iptal gerekçelerininedilen planla devam ettiği belirtilerekdeğerlendirilmek üzere Planlama Müdürlüğü’ne oybirliği ile iade edildi. İkinci karar da Silivri’de yüzde 80’i tamamlanan İBB şirketi KİPTAŞ’ın sosyalprojesinin iptal edilenplanları ile ilgili alındı. Geçtiğimiz dönem CHP’lilerin açtığı dava sonucunda iptal edilenplanları yerine yapılan yeni planlarda 12 kat yükseklik 8 kata indirildi. Yeni planlar oybirliği ile kabul edildi.

DAVA AÇAN ODA BAŞKANI, İBB’DE DAİRE BAŞKANI OLDU

Kararların oylanması sırasında AKP ve CHP arasında “dava” gerginliği yaşandı. Bayrampaşa’daki planlara iptal davası açan Şehir Plancıları Odası’nın o dönemki başkanı Başkanı Tayfun Kahraman’ın yeni dönemde İBB’nin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı olması ortamı gerdi. AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu iade edilen Bayrampaşa’daki kentsel dönüşüm planları ile ilgili “Önceki dönemde ısrarla mahkemeye giden şahıs, İBB’nin yeni Kentsel İyileştirme Daire Başkanı. Şimdi mahkemeye taşıdığı planı getiriyor onaylamamızı istiyor. Biz AKP grubu olarak bu hukuki sorunları çözeceğiz, düzelteceğiz. Bayrampaşa halkı çok iyi bilsin ki bu plan düzenlendikten sonra İBB Başkanı gidecek orada kentsel dönüşüm töreni yapacak. İptal ettirdikleri planın törenini yapacak” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Emekli maaşına haciz gelenler dikkat! Başvuru yapan parasını alabilir

“ÖZÜR DİLEYİN, PLANI GEÇİRELİM”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun AK Partili Başkanı Yüksel Akyol da “CHP’liler; AK Parti grubu ve Bayrampaşa halkından açıkça hata yaptıklarını kabul edip özür dilesinler ve biz de komisyon kararını değiştirip planı kabul edelim. Daire başkanı hem davalı, hem davacı. Biz davayıçekmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

İMAR PLANLARINI BÖYLE Mİ YAPIYORSUNUZ?

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol’un “Bizden özür dileyin bu raporu geçirelim” sözlerine tepki göstererek “Bu nasıl cümle? Mağdur olan Bayrampaşa halkına da ‘CHP özür dilemedi biz de planları yapmadık’ dersiniz. İmar planları bu kriterlere göre mi yapılıyor? Komisyon Başkanı’nın zihin yapısı bu mu” diye sordu. Şehir Plancıları Odası’nın tartışma konusu yapılmasını da eleştiren Subaşı, “Daire başkanımız kendi başına dava açmadı, o dönem Şehir Plancıları Odası adına dava açıldı. Her iptal kararı sonrasında da planlardadeğişimler yapıldı. 10 bin metrekare ticarikamuya döndü. 2,5 emsal 2 emsale düşürüldü. Ama siz plansız yere konutlar yaptınız, sattınız.Şimdi oradaki insanları mağdur etmeden bu işi bir plana bağlamak lazım” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İki gün boyunca köpeğini aradı, kavuşunca gözyaşlarına boğuldu

Haber Videosu: İmar planlarının görüşüldüğü İBB Meclisi’nde “Özür dile” gerginliği tartışmalaraoldu

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri