slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İSKİden yüzde 80 zam iddialarına yanıt: Artış değil indirim yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İBB Meclisi’ne sunulan bütçe ile İstanbul’da 1 metreküpbirim fiyatının “konut 1” tarifesi için 4,80 lira olarak belirlendiğini belirterek, “Bu rakam İstanbul’da 2018 yılı Ağustos ayındakibirim fiyatı ile aynıdır.” açıklamasını yaptı.

İBB’den yapılan açıklamada, planlananfiyatı düzenlemesiyle ilgili İstanbul’da dağıtılan afiş ve broşürler ile bazı medya organlarında çıkan haber ve yorumlar üzerine açıklama yapma gereğinin doğduğu aktarıldı.

İstanbul’un nüfus bakımından Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük olduğuna ve hızla gelişmeye devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, İBB’nin bağlı kuruluşlarından İSKİ’nin suyu kesintisiz olarak şehrin her noktasına ulaştırdığı ve kullanılan tüm suları toplayarak arıttığı anlatıldı.

“ARTIŞ DEĞİL İNDİRİM YAPILDI”

Düzce’den Kırklareli’ne kadar geniş bir coğrafyadan İstanbul’atemin eden İSKİ’nin maliyetlerinde (enerji-dövizle alınan kimyasallar vb.) artış olduğu bildirilen açıklamada, “Buna karşınbirim fiyatlarında artış değil indirim yapılmıştır. 1 Ocak’da yüzde 13,5 ve 21 Mayıs’ta yüzde 46’ya varan bir indirim yapılmıştır. İstanbul’da şu1 metreküpfiyatı,1 tarifesinde 4.00 liradır ve bu rakam 2015 yılı Kasım ayı fiyatıyla aynı durumdadır. Aynı tarihte dolar kuru 2,80 lirayken, bugün dolar kuru 5,76 liradır (artış oranı yüzde 34,5). Enerjifiyatı ise 2015 yılı Kasım ayında 0,32 lirayken, bugün bu rakam 0,55 liradır. (artış oranı yüzde 71,9)” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  Jigolo yapma vaadiyle yüzlerce kişiyi dolandıranlar tutuklandı

Açıklamada, İstanbul’da tüm içme suyu ve çevre koruma işletme faaliyetleri devam ederken, şehrin geleceği içinve çevre koruma yatırımlarının sürdüğüne işaret edilerek, bu yatırımların yüzde 75’inin de 2016, 2017 ve 2018 yıllarında başlatılan yatırımlar olduğu belirtildi.

“GEÇTİĞİMİZ YILIN SU BİRİM FİYATLARINI DAHİ GEÇMEMEKTEDİR”

2020 yılı İSKİ bütçesi için denk bütçe yani gider-gelir eşitliğinin öngörüldüğü ve yenibirim fiyatlarının bu doğrultuda belirlendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan bütçe ile İstanbul’da 1 metreküpbirim fiyatı,1 tarifesi için 4,80 lira olarak belirlenmiştir ve bu rakam İstanbul’da 2018 yılı Ağustos ayındakibirim fiyatı ile aynıdır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda uygulaması iptal edilen,3 tarifesinin de yeniden yürürlüğe girmesi İSKİ tarafından öngörülmektedir. Böylece 1 ayda 21 metreküpten (ton) fazlatüketenlerinbirim fiyatları farklı olacaktır. Bu sayede çok tüketenden çok, az tüketenden az ücret alınacak ve bilinçlitüketimi (su tasarrufu) teşvik edilmiş olacaktır. Dünyanın en başarılıidarelerinden birisi ve hiçbir kar amacı olmayan birkurumu olan İSKİ, 2020 yılıbirim fiyatları görüleceği üzere geçtiğimiz yılınbirim fiyatlarını dahi geçmemektedir. İstanbul’da kapılara broşür dağıtarak ya da sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaparak İstanbullar tedirgin edilmektedir.”

Sıradaki Haberi Oku  AB Uyuşturucu Raporu: PKK, organize suçlara ve uyuşturucu kaçakçılığına karışıyor

NE OLMUŞTU?

İSKİ’nin Eski Yönetim Kurulu Üyesi Sıddık Erarslan yaptığı açıklamada, “İBB Meclisi’ne yarınİSKİ 2020 Analitik Bütçe Tasarısı Su Satış Tarifeleri Teklifleri’nde bahsedildiği gibi zam oranı yüzde 20 değil, gizlenerek yüzde 80’e varmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri