slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İstifa sonrası ilk kez ekrana çıkan Ali Babacan, ekonomik krizin çıkmasını başkanlık sistemine bağladı

AK Parti’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarına başlayan eski bakan Ali Babacan, istifasının ardından ilkekrana çıktı. Birçok konuda açıklama yapan Babacan, başkanlık sistemini eleştirdi. Ekonomik krizin çıkmasını ise başkanlık sisteminden ötürü olduğunu vurguladı.

“NEDEN İSTİFA ETTİM?”

Habertürk kanalında gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinin AK Parti’den ayrılmasını istemediğini ancak Türkiye‘de yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için 2013 yılından 2019’a kadar uğraştıklarını, başarılı olamayınca da istifa ettiğini söyledi.

“ÜLKE KARANLIK BİR TÜNELE GİRDİ”

Babacan, başkanlık sistemiyle ilgili birçok argümanın karşılıksız kaldığını belirterek, “Yeni ekonomi programlarının bir karşılığı yok. Bunlara güven duymuyorum. Ülke karanlık bir tünele girdi. Büyük bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Ancak başkanlık sisteminin test süreci devam ediyor.” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Sağlık Bakanlığına alınacak 17 bin 689 personelin alım tarihi belli oldu

“ABDULLAH GÜL DIŞARIDAN DESTEK VERECEK”

Ali Babacan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partilerine dışarıdan destek vereceğini belirterek, “Ana akım bir siyasi çalışma olacak. Geniş kitlelere hitap edecek. İttifak ya da ortakderdimiz yok. Halkın en çok teveccüh ettiği siyasi parti olmak istiyoruz. Abdullah Gül aktif siyaseti bıraktı bize dışarıdan destek verecek, parti içerisinde yer almayacak. Bunu başta akitleştik. Halkımıza karşı açık, dürüst ve şeffaf olmalıyız. Halkın tecrübeli siyasi isimlere ihtiyacı var. Başka bir siyasi parti kurulurken içerisinde yerve 70 yaşını geçmiş birçok kişiyle irtibatımız var. Bin biliyorsan bir bilene danış. Eskiyi iyi bilen, toplumda karşılığı olan birçok isimle görüşüyoruz.” diye konuştu.

“PARTİNİN ADI HENÜZ BELLİ DEĞİL”

Ali Babacan partinin adının henüz belli olmadığını dile getirerek, “Bize yüzlerceönerisi geldi. Önce kadro ve fikirler ve ortakbelirlendikten sonra. 24 ayrı başlık belirledik. 3 amacımız var. Politikamız, günlük meselelerle ilgili duruşumuz ve projeler. Siyasete girdiğimiz günden beri iş ürettik. Ben çok konuşmam. Memleketin yakıcı sorunları var. Çözüm üretmek için buradayız.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı: Sel, su baskını, yıldırımlara karşı dikkatli olun

“Siyasetçiler halkaümidi veremiyor” diyen Babacan, “Korku siyaseti yapıyorlar. Oy toplamak için insanları bir şeylerle korkutmak zorundasınız. Bu korku siyaseti felaket bir şey. Türkiye, 2008-2009’daki krizden çıktık. Çünkü zamanında reformları yaptık, borçlarımızı azalttık, bankaları güçlendirdik. Türkiye’de korku siyaseti yapmak gereksiz. Biz siyasetimiziüzerine inşa ediyoruz. Türkiye’nin büyük bir büyüme potansiyeli var. Türkiye’yi ileri taşımak istiyoruz.” dedi.

“FETÖ SÜRECİNDE CİDDİ MAĞDURİYETLER VAR”

Evrensel hukuk ilkelerinden ayrılınmaması gerektiğini vurgulayan Babacan, “FETÖ sürecindemağduriyetler var. Ülkede huzursuzluk var. Şehirden şehre farklı uygulamalar oluyor. Kurallar belirlenmeli ve istisnasız uygulanmalı” ifadesinde bulundu.

Genç nüfusun başka ülkelere göçme niyetinin olduğuna da değinen Ali Babacan “Gençler korkmasın, bu ülke hepimizin. Geleceği onlarlainşa edeceğiz” şeklinde konuştu. Babacan, gençler içindışı tecrübesinin yararına değinerek “Ancak pergelin bir ayağı herTürkiye olmalı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Bir ayda dördüncü siyanür intiharı: CHP eski Gençlik Kolları Başkanı intihar etti

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri