slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

İYİ Partili Ağıralioğlu: EYTnin ekonomik yük olduğu doğru ancak hak mağduriyeti var

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomimizi batırmak istiyorlar” dediği EYT‘lilerle ilgili olarak “EYT konusundamağduriyeti olduğunu düşünüyor veçözüm önerilerimizi her fırsatta dile getiriyoruz” dedi. Ağıralioğlu aynı zamanda EYT’lilerin ekonomik bir yük olduğu yönündeki eleştirilere de katıldıklarını dile getirdi.

İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu, partimerkezinde gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Parti olarak öğretmenlerin problemlerinin takipçisi olduklarını belirten Ağıralioğlu, “Biz İYİ Parti olarak ücretlisi, sözleşmelisi, atanamayanı ile bütün öğretmenlerimizin problemlerinin ve haklı taleplerinin daima takipçisiyiz. Bir milletin ayağa kalkmasının evvela eğitim sayesinde olacağını bilen şuurlayapıyoruz ve öğretmenlerimizin, eğitim camiamızın problemlerini memleketimizin en önemli meselesi olarak görüyoruz” diye konuştu.

İYİ PARTİ, EYT TAVRINI BELLİ ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili sözlerini hatırlatan Ağıralioğlu, “EYT konusunda birmağduriyeti olduğunu düşünüyor veçözüm önerilerimizi de her fırsatta dile getiriyoruz. Ekonomimiz için bir yük olduğu da doğrudurfedakarlığı siz yapmazsanız vatandaşınızdan bunu bekleyemezsiniz. AK Partibütün partilerin ‘Çözeceğiz’ diyerek söz verdikleri bu durumun Sayın Cumhurbaşkanı’nın geçtiğimiz haftaki beyanatlarıyla çıkmaza sürüklenmesini ise üzülerek izlemekteyiz. Halbuki devlette devamlılık esastır ve siyasetçiler bir söz vermişlerse arkasında durmak mecburiyetindedirler” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: 3 asker yıldırım düşmesi sonucu, 2 asker PKK saldırısı sonucu şehit oldu

EYT NEDİR?

Bir kişinin hangi koşullarda emekli olacağı, kanuna göre belirlenir. 2008’den önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç ayrıvesöz konusuydu.

Bu tarihten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirildi. Örneğin ilk30 Nisan 2008’de SSK’lı olan bir erkek 60 yaşında, 7 bin prim günüyle emekli olabilirken, bir gün sonra yani 1 Mayıs 2008’de SSK’lı olan bir erkek 7 bin 200 prim günüyle emekli olabilir hale geldi. Yani bir gün geç sigortalılık 200 günçalışmayı gerektirdi. 9 Eylül 1999’da da 4447 sayılı Kanun hayata geçerken, bu tarihten önce sigortalı olanlar için de kademeli bir yaş şartı devreye sokuldu.

9 Eylül 1999 ve sonrasında sigortalı olan erkekler için 60, kadınlar için 58 yaş şartı getirildi. Yani, bir gecede emekli olmak için belirli bir yaşı doldurmak zorunda kaldılar. Vetam da bu noktada başladı. 1999’da sisteme acil müdahale gerekiyordu ve neredeyse bir gecede şartlar değişti. Sonuçta ’emeklilikte yaşa takılanlar’ oluştu.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiyenin S-400 testine ABDden ilk yorum: Endişe verici

NE KADAR EYT’Lİ VAR?

EYT’lierin sayısı yaklaşık 6 milyon kişi civarında olupemekli olabileceklerin sayısı ise 1 milyon kişinin üzerinde. EYT’lilere emeklilik imkanı tanınmasının sosyal güvenlik sistemine maliyeti ise 10 yılda 700 milyar liranın üzerinde olacağı da tespitler arasında. Ancak emeklilikte yaşa takılanlara göre düzenleme yapılsa sadece 700 bin kişiemekli olabilecek.

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri