slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Kış lastiği uygulaması 1 Aralıkta başlıyor! 625 TL cezası var

Türkiye genelinde şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlıyor. Ulaşımda 43 ilin geçiş güzergahındaki belirlenen kritik noktalarda Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 1 Aralık Pazar günü ticari araçlarda kış lastiği denetimi yapacak.

Kırıkkale-Kayseri ve Ankara-Samsunyolundaki belirlenen trafik denetleme noktalarında yapılacak olan uygulamada kış lastiği bulundurmayan ticari araçlar sürücülerine 2918 Sayılı KTK`nın 65/a Maddesi gereğince 625 liracezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmadan ikinci seferde de uygulamaya takılan sürücünün aracı isegereğince trafikten men edilecek.

1 NiSAN 2020’DE SONA ERECEK

İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve Trafik Şube Müdürü Hacı Ömer Aktürk, 1 Aralık tarihinde başlayacak olan ticari araçlarda kış lastiği uygulamasının 1 Nisan 2020 tarihinde sona ereceğini söyledi.

“HUSUSİ ARAÇLARDA MECBURİ DEĞİLDİR, TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR”

1 Aralık 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında ülke genelinde sürücülerin ticari araçlarına kış lastiği takmak zorunda olduğunueden Aktürk, “İlimiz envanterine kayıtlı yaklaşık 80 bin araç bulunmaktadır. Yine kayıtlarımızda bunlardan 6 bin tanesinin ticari araç olduğunu biz bilmekteyiz. Ticari araçların belirtmiş olduğum 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kışlık lastik olması mecburidir. Ama diğeraraçlardadeğildir, tavsiye niteliğindedir” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya açıkladı: Putin, Erdoğanla Türkiye ziyaretinin tarihi konusunda anlaştı

“KAZALARIN ENGELLENMESİ ADINA DENETİM YAPACAĞIZ”

Aktürk, şöyle konuştu: “1 Aralık itibariye tüm ülkede olduğu gibi şehrimizde ve iller arası yollarımızda kontrollerimizi yapacağız. 43 ilin geçiş noktasında olan ilimizinyolları bu manada kontroller açısından büyük önem arz etmektedir. Bizim yollarımızda kritik denilen bölgelerimiz vardır. Kara noktalarımız vardır. Özellikle Kırıkkale-Ankarayolumuzdaki Irmak virajlar,Kalecik Kavşağı dediğimiz kavşağın civarı, Kırşehir yolu güzergahındaki Hasandede rampalarımız, Rafineri Kavşağımız,Çorum yolu istikametinde yağlı rampalarımız, Aytaç virajları dediğimiz virajlı bölgemiz. Bizimnoktalarımız olan özellikle de kışın sürücülerimizin dikkatsizliği ve tedbirsizliği neticesinde kazaların bolca yaşandığı noktalarımız. Biz bu noktalarda kışın özellikle kazaların engellenmesi adına özellikle ticari araçlardaki kış lastiklerinin denetimini yapacağız.”

“KIŞ LASTİĞİNİ TAKACAK YA DA TRAFİKTEN MEN EDİLECEK”

2019’un geçerli kurallarına göre 2918 sayılı Karayolları Trafik Kuralları 65/a maddesi gereğince 625 Türk Lirasıcezası uygulanacağını belirten Aktürk, “Uygulayacağımız cezalardan sonra da aracın normal şartlarda lastiğinin kışlık lastik olmadan yola devamına müsaade etmeyeceğimiz için vatandaşı da mağdur etmemek adına en yakın yerleşim yerine gidene kadar kendisine birbelgesi tanzim edip, vereceğiz. En yakın vermiş olduğumuz belgeden daha ileriye de giderse kayıtlarında daha önce de işlem yapıldı, kendisineverildiği görüldüğünden dolayı daha ilerisine gitmeyecek ya kışlık lastiğini takacak ya da trafikten men edilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Etyen Mahçupyan, Davutoğlunun kuracağı partinin kurucular kurulunda yer alacak

KARLI HAVALARDA ZİNCİR MECBURİYETİ BULUNUYOR

Sürücülere tavsiyelerde bulunan Aktürk, “Kışın olmasıylailk önce sürücülerimizin araçlarını ilgili servislerinde bakımlarını yaptırmalarını istiyoruz. Bu bakımların içerisinde; silgilerinin değişmesi, kalorifer bakımlarının, klima bakımlarının da yapılması dahil. Çünkü aracın camının buharlaşması buharın gitmemesi, silginin düzgün çalışmaması önünü net görememesi gibi sebeplerde kazaya etkendir. Bununlaaraçlarında mutlaka çeki halatı, yangın söndürücü, takoz ve benzeri avadanlıklarını bulundurmaları gerekmektedir. Bunlar olmadan yola çıkmamaları gerekmektedir. Özellikle ve özellikle kışın karlı havalarda zincir kullanmaları mecburiyeti meydana geleceğinden araçlarının lastiklerineolarak zincir bulundurmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Araca 4kar lastiği takılması gerektiğinin altını çizen oto lastik ustası Hüseyin Yeğin ise, “Tarih yaklaştığı için herkes taktırıyor kar lastiğini. 4kar lastiği takıldığıaraba kaymaz. Ama 2çekicilere takıldığıaraba önden çekiçli ise arkaları atar, arkadan çekiçli ise ön bir tara gider. Herkes 4kar lastiği taksın. Çünkü ailesi ile çocuklarını korumuş olurlar. Hem arabasını, hem eşini dostunu arabasına binen herkesi korur lastikler takıldığı zaman. Trafik kazalarında kar lastiği olmayınca hatalı olmuş oluyor. Suçlu duruma düşmüş oluyorlar” açıklamasında bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Instagram Takipçi Arttırmak Kolay mı? 

Haber Videosu: Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor! 625 TL cezası

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri