slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Mansur Yavaş: Belediyenin eski dönemden 8,5 milyar lira borcu var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçtiğimiz günlerde açıklanan belediyenin 200 günlük raporu için muhalefetin alınganlık gösterdiğini söyledi. Belediyeninmali durumunu yakın zamanda halka açıklayacağınıeden Yavaş, “‘Madem 350 milyon bütçe fazlanız var, buradan yapın ne yapacaksanız’ denildi. Şunu unuttular; belediyenin 8,5 milyar borcunu. Şu anda eskiden kalan 400 milyon liralık SGK pirim borcu var. Bununla ilgili hacizler geliyor belediyeye. Böyle olunca acil projeleri hayata geçirmek için 700-750 milyon liralık kredi istemiştik. MHP tümüyle reddetti ‘hiç verilmesin’ diye. AK Parti grubu ‘400 milyon lira verilsin buile eski borçlar ödensin, eski müteahhitlere ödensin’ diyor. Ayrıca ‘işçi alacaklarının ikramiyeleri ödensin’ diyorlar. Krediler belli proje karşılığında isteniyor;ret oldu” dedi.

‘TASARRUFUN TÜMÜ BORÇLARDA KULLANILDI’

Başkan Yavaş, bütçe fazlasına ilişkin “Belediyedegördüğümüz birçok harcamayı yapmayarak gelirleri artırarak bütçe fazlası vermeyi başardık. Tabii ‘bütçe fazlası verdik’ deyince herkes zannediyor ki bütçeyi aldık bir yere koyduk. ‘O paraylaşunu yapmadın?’ soruları ile muhatap oluyoruz. Özellikle muhalefet bunu çok soruyor;olayı anlamamışlar. Belediyemizin 8,5 milyar lira borcu eskiden var. Bir de bu yıl ki ulaşımdan edilen zararlar üzerine konuyor, ödemek zorunda olduğumuzgelirleri var. Geçen yılın bütçe açığını hesap ettiğinizelde ettiğimiz tasarrufun tümü borçların ödenmesinde kullanılıyor. Bunu da yapmazsak belediyenin borcu iyice artacak ve yönetilemez durumabelediye” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Varank: Yerli otomobilin ön gösterim araçları Aralıkta tanıtılacak

‘ARAÇ SAYISINI DAHA DA AZA İNDİRECEĞİZ’

Başkan Yavaş, araç tasarrufu yaparak belediye şirketlerinde kullanılan araç sayısını daha daindireceğini belirterek, “Şirketlerdeki araçlara bakıyoruz. Herhangi bir ilçemizde ASKİ’nin veya Fen İşleri’nin bir yöneticisi o ilçede oturmuyor;araçla gidip geliyor. Bakıyoruz yardımcıları da araçla gidiyor. Bir de şoförleri var. Ben diyorum ki ‘sizin bulunduğunuz ilçede banka müdürünün makam arabasımı?’ Yok. ‘Peki her gün Ankara’dan mı gelip gidiyor?’ Hayır. Oraya gidip yerleşiyor. Osiz de ya ilçede oturun, oturmayacaksınız çalışmayın, başkası yapsın o işi, ilçede çalışan birilerini bulalım. 17 ilçede 34araç sadece ASKİ’nin. Bir de Fen İşleri’ndekini hesapladığımız68araç çıkıyor ortaya. Bunların hepsi bana göreharcamalar. Hepsini ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

“ELEKTRONİK İHALEYE GEÇİYORUZ”

Yavaş, alımlarla ilgili de yeni uygulamalara gidildiğini kaydederek, “Mesela internet üzerinden alımlara başlıyoruz. Bununla ilgili programı aldık, önümüzdeki hafta programlara başlıyoruz. Bir malı en kaliteli ennereden alacaksınız, bununla ilgili bir program satın aldık şimdi. Herhangi bir ihtiyacı yüzlerce firma üzerinden en ucuzu ve en kalitelisi hangisi ise onun üzerinden satın alacağız. Elektronik ihaleye geçiyoruz. Kimin neverdiğini belediyekimsenin göremeyeceği bir şekilde uygulamaya başlıyoruz. İhale ağırlıklı olacak. Kamu ihale kurumunun sayfasından dosyalar indirilerek açılacak. Bu şekilde hem dahakatılımı hem de şeffaflığı sağlayacağız” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Soylu açıkladı! 11 Fransa vatandaşı DEAŞlı terörist ülkelerine gönderilecek

“ANKARALI DAHA UCUZ MEYVE SEBZE YİYECEK”

Ankara’nın civarındaki köylerin boşaldığını kaydeden Yavaş, köylerde yaşayan vatandaşlarınparalarının 0,5 kuruşa indirildiğini söyledi. Yavaş “Oraları güneş enerjisi ile de donatacağızki siz köylerde ücretsiz yaşayın. Karşılığında Ankara halkı için bir şey yapın. Ürettiğinizi biz belediye olarak satın alacağız. Şu anda bunu gerçekleştiriyoruz. Gölbaşı’nda 2 bin 700 dönümlük bir alanda hem sebze hem meyve fidanları dikiliyor hem de lavanta bahçesi yapılıyor. Burada bir tarım akademisi kurmak suretiyle hem orada hem de civarında yaşayan köylülere sulu tarımı göstereceğiz. Aynı zamanda oradanöğrencilere de sebze, meyve nasıl yetiştirilir göstereceğiz, sözleşmeli üretimle üretilen ürünlerin satışınımarkette gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yaza Ankaralı daha ucuz sebze meyve yiyecek” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Cumhurbaşkanı Erdoğan, tezkeresine 10 gün kalan askere kalem hediye etti

“MÜTHİŞ BİR OTOBÜS SIKINTIMIZ VAR”

Başkan Yavaş, Çankaya-Mamak-Gölbaşıhattının acilen değişmesi gerektiğini vurgulayarak; Toplu taşımaya değinen Yavaş, “2013’ten beri hiç otobüs alınmamış. Nüfus artışı ve 200 otobüsün de ilçelere verilmesiyle müthiş bir otobüs sıkıntımız var. EGOmüdürlüğümüz bugün 60 milyon liralık bir kredi buldu. 300yeni otobüs alacağız. Bakalım belediye meclisinde buna ne diyecekler? Halbuki Sayın Cumhurbaşkanı’nın açık talimatı var. ‘Ankara’nın hayrına olan her şeyde yardımcı olacaksınız’. Peki Ankara’daki arıtma tesislerinin yapılması, gölbaşı hattının değişmesi, Polatlı’nın birönceprobleminin ortadan kaldırılması, 300yeni otobüs alınması Ankara’nın hayrına değil midir?” dedi.

“E- DEMOKRASİYE GEÇİYORUZ”

Yavaş, yakında yeni bir mobil uygulama açıklayacaklarını belirterek, “Bu yeni uygulamada herkes bir belediye başkanı olacak. E-demokrasiye geçiyoruz. Herkes yönetime katılacak. Talebini anında bildirecek ve talebi anında yerine getirilecek. İş yerlerinde, semtlerinde yaşadıkları sıkıntıları anında bize iletebilecekler. Uygulamanın ismi de ‘E-demokrasi’ olacak” dedi.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri