slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Öztrak TÜRMOBda basın mensuplarının sorularını yanıtladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Sayın Muharrem İnce partimizin bir üyesidir, bu parti kendisini Cumhurbaşkanı adayı yapmıştır, dolayısıyla İnce’nin CHP’ye gelmesi olağandır. Olağan olmayan gelmemesidir. Gelir de gider de her zaman.” dedi.

YAPILAN SON DÜZENLEMELER VERGİ ÖDEMEYİ ZORLAŞTIRDI

Öztrak, beraberindeki Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Lale Karabıyık ile Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Merkezi’nde Genel Başkan Emre Kartaloğlu ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Burada konuşan Öztrak, yeni göreve seçilen Kartaloğlu ve yönetim kurulu üyelerini kutladı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu manzaraya bakıldığında en çok dikkat çeken konulardan birisinin vergi artışı olduğunu belirten Öztrak, yapılan düzenlemelerle vergi mükelleflerinin üzerindeki yükün arttığını, bunun da vergi ödemeyi zorlaştırdığınıetti.

SIKINTILAR MALİ MÜŞAVİRLERİN SIRTINDA

Ekonomide rekabet gücünü etkileyen unsurlardan birinin de verginin doğru alınması olduğuna işaret eden Öztrak, “Vergidediyoruz. Günlük uygulamalarla vergi adaleti diye bir şey bırakmadık. Ekonomide yakaladığından vergi alıyorsun, onun dışında vergi toplamakta çokzorluklar var.” diye konuştu.

Öztrak, bunların sıkıntılarının beyannameleri hazırlayan, hesapları tutan mali müşavirlerin sırtında olduğunuederek, KDV uygulamalarında, yeşil pasaport konusunda bugrubunun sıkıntılar yaşadığına dikkati çekti.

“Pansuman tipi” vergi toplamanın tüm krizlerin faturasını toplumun en kırılgan kesiminin sırtına yüklediğini dile getiren Öztrak, büyük işletmelerin bankalara olan borçları ertelenirken, müteahhitlere yapılan ödemeler hızlandırılırken, yükün vatandaşa kaldığını söyledi.

‘BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ FİNANSMAN KONUSUNDA ÇABA GÖSTERİYOR’

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sıradaki Haberi Oku  Atatürke benzetilen Göksal Kaya tepki çeken fotoğraflarına açıklık getirdi

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleriyle ilgili ‘Kredi bulmak sizin işiniz, krediyi bulacaksan bul.’ gibi sözleri oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Öztrak, “Belediye başkanlarımızın yapmış oldukları projelerin finansmanını bulmaları konusunda çaba göstermeleri lazım. Zaten onlar da bu çabayı gösteriyorlarbu çabaların Ankara’dan kösteklenmemesi lazım.” dedi.

Belediyelerinbir borç yükü altında olduğuna dikkati çeken Öztrak, bu borcun döndürebilmesi için iç borçla ilgili imkanların sağlanması gerektiğine işaret etti.

‘KİMİN NE YAPTIĞI ANLAŞILIR’

İktidarın niyetinin “üzümdeğil, bağcıyı dövmek” olduğunu savunan Öztrak, şunları kaydetti:

“Dünkü konuşmaya dönüp baktığımızönce horonla girildi. ‘Horon tepeceksen bu işleri yapacaksın.’ dendi. Su meselesine girildi. Su meselesini hem Sayın Erdoğan hem de kendi döneminde Sayın Veysel Eroğlu ‘bu işi 2071’e kadar hallettik’ demişti. Şimdimeselesi ortaya çıkıyorsa demek ki bu ‘hallettik, şunu, bunu yaptık’ laflarının hepsi boşmuş. Hem ‘Türkiye’deki bu büyükşehirlerin 2071’e kadar hiçbir problemi olmayacak’ diyeceksiniz,planlarından, bir sürü projeden bahsedeceksiniz, bütün dünyaya dakongrelerinde gidip bunları anlatacaksınız, ondan sonra da çıkacaksınız ‘su meselesi geliyor’ diyeceksiniz. Bir yılın sonunda bu şehirler birmeselesiyle karşılaşıyorsa, birileri yapması gerekenleri yapmamış demektir. Ben, bizim belediye başkanlarımızın bu konuyla ilgili her türlü tedbiri aldıklarını ve alacaklarını biliyorum. Hiç merak etmesinler,kredileri de bulurlar,projeleri de ortaya çıkarırlar. Yeter ki köstek değil, destek olunsun.”

‘FATURAYI CHP’Lİ BAŞKANLARA YIKTIKLARINI SANIP HALKIN ÜZERİNE YIKIYORLAR’

Öztrak, belediye meclislerindeki çoğunluklara sığınılarak birtakım şeyler söylemenin, Ankara’nın borçlanma limitleriyle ilgili yetkilerine dayanılarak bir takım işlemler yapıp bu işlemlerin faturasını CHP’li büyükşehir belediye başkanlarına yıkıyorum zannedip, o şehirlerin halkının üzerine yıkmanın hiçbir olabilirliğinin bulunmadığını vurguladı.

Sıradaki Haberi Oku  Başkan ne yaptı eleştirilerine Ekrem İmamoğlu madde madde yanıt verdi

Bugün artık sonsaydam bir dünyada yaşanıldığını belirten Öztrak, “Bütün bu hesap kitap milletimizin önüne konur, kimin ne yaptığı anlaşılır.” diye konuştu.

‘HUKUK İÇERİSİNDE GEREKENİ YAPACAĞIZ’

“CHP’nin EskiYalova Milletvekili Muharrem İnce, bugün bir gazeteye yazdığı yazıda ‘Benim açımdankapanmıştır. Asıl komplo Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na kuruldu.’ ifadelerini kullandı. CHP açısından bukapandı mı? Bu konuyu ortaya atanlarla ilgili hukuki bir süreç başlatılacak mı?” sorusuna Öztrak, “Bu komplo CHP’ye ve CHP Genel Başkanına dönüktür. Bunda enbir tereddütümüz yok. Bunu 2 gün önce söyledik ve ‘Biz artık vatandaşımızın gerçek gündemine dönüyoruz.’ dedik.” yanıtını verdi.

‘OLAĞAN OLMAYAN İNCE’NİN GENEL MERKEZİMİZE GELMEMESİDİR’

Vatandaşın gerçek gündeminin işsizlik, yoksulluk, artan vergi yükü, ekonomideki durgunluk olduğunu, CHP’nin bunlarla ilgileneceğini dile getiren Öztrak, komplo ile ilgili “hukuk düzeni içinde gerekenleri yapacaklarını” kaydetti.

“İnce’nin CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu ile görüşebileceği iddiası var. Bu konuda ne demek istersiniz?” sorusu üzerine Öztrak, “Bu, bugünün gündemi değil. Sonuç itibariyle Sayın İnce partimizin bir üyesidir, bu parti kendisini Cumhurbaşkanı adayı yapmıştır, dolayısıyla İnce’nin CHP’ye gelmesi olağandır. Olağan olmayan gelmemesidir. Gelir de gider de her zaman.” dedi.

BAHÇELİ’YE YANIT

Öztrak, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir gazeteye verdiği demeçte ‘Kılıçdaroğlu’nun bir projeyle geldiğini ve bir projeyle gideceğini’etti. Bu konuyla ilgili değerlendirmeniz nedir?” sorusunu Öztrak şöyle yanıtladı:

Sıradaki Haberi Oku  3 Avrupa ülkesinde meydana gelen depremlerin ardından Profesör Sözbilirden Türkiye için tsunami uyarısı

“Sayın Kılıçdaroğlu herhangi bir projeyle gelmemiştir. CHP’ye kimse herhangi bir projeyi dayatamaz. CHP’ye kimse operasyon çekemez. CHP, vesayet altında bir parti değildir. CHP yönetimleri tamamen milletimizin, milletimizin içinde olan parti üyelerimizin, onların seçtiği delegelerimizin, o delegelerimizin seçtiği kurultayımız tarafından belirlenir. Dolayısıyla ‘sarayın bize format atmasıymış, biçimlendirmesiymiş’ bunların hiçbiri mümkün olmaz. Bize format atmak isteyenler dönüp baktıklarında karşılarında dimdik dikilmiş Kurtuluş Savaşı’nın başından beri ayakta olan Kuvayi Milliye ruhunu bulurlar.”

Kimsenin CHP üzerinden Türkiye’nin gündemini karartmasınavermeyeceklerinin altını çizen Öztrak, “Biz, milletin tenceresini, işsizliği, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını konuşmaya, odaların, sivilkuruluşlarının sorunlarını konuşmaya devam edeceğiz. Biz, milletin derdiyle dertlenen CHP’yiz.” diye konuştu.

‘KATKI SAĞLAMAKTAN ONUR DUYARIZ’

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu da ekonomi, maliye, finansla ilgili değerli bir ekiplerinin olduğunu, Türkiye için yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktanduyacaklarınıetti.

Devletinbir finansman ihtiyacı olduğunu kaydeden Kartaloğlu, dolaylı vergilerin yüzde 70’lere dayandığını, yeni getirilen Konaklama Vergisi ile şimdi de yoğun bir şekilde turizme yüklenildiğini söyledi.

Kartaloğlu, bir yıl içinde Dijital Hizmet Vergisi Beyannamesi, Konaklama Vergisi Beyannamesi, Turizm Katkı Payı Beyannamesi ve Geri Dönüşüm Katılım Payı Beyannamesinin geldiğini belirterek, bunun mali müşavirlereyük anlamına geldiğini dile getirdi.

Tüm sorunlara rağmen görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarının altını çizen Kartaloğlu, KDV indirimi, yeşil pasaport gibi uygulamaların mali müşavirler için de olmasını, “Mali Tatil Kanunu”nun düzenlenmesini istedi.

Kaynak: AA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri