slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Palandökene kar yağmayınca kayak pistleri suni karla kaplandı

Merkezdeki otel işletmeleri, henüz kar yağışının olmadığı bölgede, gece başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar pistlerekar yağdırıyor. Kayak sezonunun en erken Palandöken‘de açılacağını belirten otelciler, 7 Aralık’ta açılacak sezon için kayak severleri merkezeetti.

PALANDÖKEN’DE KAYAK TURİZMİ HEYECANI

Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken Dağı’nın dört bir tarafına kurulan oteller, yaptırdıkları göletler sayesinde özel pistlerinekar yağdırıyor. Türkiye‘de her yıl olduğu gibi bu yıl da kayak sezonuna en erken Palandöken’in ‘merhaba’ diyeceğini söyleyen otelciler, kayağı özleyenleri 7 Aralık’ta Erzurum’aetti.

SUNİ KARLA ÇÖZÜM

Sway Otel Genel Müdürü Ömer Akca, en uzunu 14 kilometre olmak üzere 40’a yakın pisti bulunan Palandöken’e hiç kar yağmasa bile yaklaşık 40 kilometrelik pistinkarla doldurulabileceğini söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Müftülükten sahte peygamberin cenazesiyle ilgili açıklama: Cenazede diyanet personeli bulunmadı

Türkiye’de en uzun kayak sezonunun Palandöken’de yaşandığını vurgulayan Ömer Akca, “Kasım sonu itibariyle Erzurum’da havalar soğudu. Kar yağışı gecikince bizler dekar makinelerini açtık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Palandöken Türkiye’nin kar ve kayak garantisi veren önemli bir kayak merkezi olacak. Bütün hazırlığımızı yaptık,kar yapımına başlandı. 3- 5 günkar yapıldıktan sonra 2- 3 gün süreyle karın damıtılması sağlanacak. Ardından Aralık ayının ilk haftasında sezonu açacağız. Suni karın en önemli faydası, doğal karla birleştiğikayak kalitesini ve mukavemetini artırıyor. Bu sebeple burada daha kaliteli kayak yapma imkanı sağlıyor. Kayak sezonu daha erken açılıp, Türkiye’nin diğer bölgelerindeki kayak merkezlerine göre daha geç kapanıyor. Bu da Palandöken Kayak Merkezi’ni diğerlerinden bir adım öne geçiriyor” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Rusyada bir adam, tartıştığı sevgilisini Jigolo deyince öldürdü

SICAKLIK SIFIRIN ALTINDA

Suni kar yapımı için önceliklekaynağı kar yapma stikleri ve en önemlisinin de kuru ve soğuk hava olduğunu belirten Akca, “Çok şükür kuru ve soğuk hava Palandöken’de var. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5’e düştüğünü gördüğümüztesisleri açarak kar yapımına başlıyoruz. Tüm hazırlıklar tamam. Bu yıl önceki yıllara göre Palandöken’de erken rezervasyonlar daha iyi gidiyor. Dolu dolu bir sezon geçireceğimizin sinyallerin şimdiden alıyoruz” dedi.

Kaynak: DHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri