slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Türkiye ile kriz yaşayan NATOdan beklenmedik işbirliği toplantısı: 16 ülkenin temsilcileri İzmirde buluştu

16 ülkenin NATO Kara Kuvvetleri komutanları İzmir‘de bir araya geldi. Toplantınınsahipliğini de NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapıyor.

Milli Gazete’den Gökçen Göksal’ın haberine göre, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG/PYD’ye yönelik gerçekleştirdiği askeri harekâtta NATO’dan istediği desteği bulamayan Türkiye‘nin, Brüksel‘in Baltık ve Polonya için hazırladığı savunma planından çekildiği yönündeki iddialar gündemdeki yerini korurken çok önemli bir gelişme yaşandı. NATO Kara Kuvvetleri komutanları İzmir’de bir araya geldi. Toplantınınsahipliğini NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaparken, toplantıya 16 ülke katıldı.

İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI

LANDCOM Komutanı Amerikalı General J.T.Thomson başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda çeşitli ülkelerden katılımcılar söz aldı. Özellikle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesinin üzerinde durulduğu toplantıda, işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. Katılımcılar, farklı ülkelerde yaşadıkları deneyimleri de paylaştılar.

Sıradaki Haberi Oku  Markanızı Temsil Eden Ürünler

DİKKAT ÇEKEN ÜLKE

‘Toplantıya Gürcistan, Finlandiya, Ürdün, Fas, Ukrayna, Moğolistan, İsviçre, Azerbaycan, İrlanda, Bosna Hersek, İsveç, Avustralya, Güney Kore, Japonya ve Yeni Zelanda Kara Kuvvetleri komutanları katıldı. Toplantının ençeken ülkesi Sırbistan oldu. Rusya’ya yakınlığı ve NATO karşıtlığıyla bilinen Sırbistan’ın NATO’ya ilişkin bir toplantıya katılması dikkate değer duruyor. Sırbistan halen NATO üyesi değil.

PARTNER DEVLETLER TANIMI

Toplantı “1. Partner Ülkeler Komutanları” sloganıyla 25-26 Kasım tarihlerinde ilkgerçekleştirildi. İlerleyen zamanlarda ikincisinin de gerçekleştirileceği muhtemel. Sırbistan’ın NATO üyesi olmamaklabu toplantıya katılması partner ülke tanımlamasınıediyor. “Birlikte çalışabilirlik” adı altında askeri anlamda işbirliğini artırmak için düzenlenen toplantıya katılımın her anlamda yüksek olduğu belirtiliyor.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Londra’da 3-4 Aralık’ta düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde temsilciler, bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Latviya ve Estonya’nın savunulması amacıyla hazırlanan askeri plana 29 üye ülkeden resmi destek almaya çalışıyor. Türkiye ise NATO’nun YPG’yi terör örgütü olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine dahasiyasi destek verilmesini talep ediyor.

Sıradaki Haberi Oku  Rahmi Turan, Muharrem İnceyi aradı: Talat Atilla beni oyuna getirdi

Türkiye’nin savunma planının bildire dönmemesi durumunda, diğer bildirinin de (Baltık ülkeleri ve Polonya planı) yayımlanmasına Türkiye’ninvermeyeceği iddia ediliyor. Tam da bu süreçte yapılan toplantı dikkat çekti.

Haber Videosu: Türkiye ile kriz yaşayan NATO’dan beklenmedik işbirliği toplantısı: 16 ülkenin temsilcileri İzmir’de buluştu

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri