slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Türkiye ile Libya arasında tarihi anlaşma! Rum ve Yunanların Doğu Akdeniz oyunu bozulacak

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da dün yaptıkları görüşme sırasında bir anlaşma imzalandı.

Söz konusu anlaşma, Akdeniz‘dedönemde Rum Yönetimi ve Yunanistan’ıntaraflı olarak petrol ve doğal gaz arama bölgeleri oluşturup bunlar için uluslararası şirketleredağıtmasının da hukuksuzluğunu ortaya koymayı amaçlıyor.

Libya ile yapılan anlaşma ile Türkiye‘den Marmaris-Kaş arasındaki hat ile, Libya’dan Derne-Tobruk hattı arasındaki hatta, karşılıklı olarak deniz sınırları çizilmiş oldu.

İHALELER AÇMAYA BAŞLAMIŞLARDI

Türkiye ile Libya’nın anlaşma ile çizdikleri hat, özellikle Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’deki tezlerini boşa çıkarmaya yönelik. Yunanistan, adaların da kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeye sahip oldukları tezini yayarak,dönemde Girit Adası’nın güneyindeki bölgede uluslararası şirketlere petrol ve doğal gaz arama ruhsatları için ihaleler açmaya başlamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Kalıcı Makyaj

Türkiye’nin buna karşı gösterdiği tepkiye rağmen, Yunanistan AB ve ABD’nin de desteğini alarak,taraflıdağıtma işine devam ediyordu.

Libya ve Türkiye arasında anlaşma ile çizilen hat, Girit’inyanından geçtiği için, aynı zamanda Yunanistan’ın Girit’in güneyinin ‘kendisine ait’ olduğu tezini de boşa çıkarmış oluyor.

Yunanistan ve Rum Kesimi, daha önce Akdeniz’e kıyısı olan Mısır, İsrail, Lübnan’la birlikte, Filistin yönetimini deettikleri bir uzlaşma ile, Türkiye’yi dışlayan bir ‘blok’ oluşturmuşlardı. Libya ile anlaşma, ABD ve AB destekli bu bloğunalanını da kısıtlayacak nitelikte.

ASKERİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI DA İMZALANDI

Dolmabahçe Sarayı’nda Sarraj ile Erdoğan’ın başkanlık ettiği heyetler arası görüşmelerin ardından ayrıca, Türkiye ve Libya arasında “Güvenlik ve Askeri İşbirliği” anlaşması da imzalandı. Libya’da halen süren iç savaşta, Türkiye’nin ve BM’nin tanıdığı Sarraj yönetimi dışında, bir de ülkenin yaklaşık yarısınıeden General Hafter güçleri savaşıyorlar.

Sıradaki Haberi Oku  Yapımı 2 yıldır duran Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattında çalışmalar yeniden başladı

Türkiye, Hafter tarafından Sarraj yönetimine askeri destek vermekle suçlanıyor, Hafter’in bu iddiaları da özellikle batı basınında geniş yer buluyordu. Varılan askeri işbirliği mutabakatı ile, Türkiye’nin Libya’ya yönelik askeri desteğinin yasal çerçevesi de çizilmiş oldu. (Sözcü)

Haber Videosu: Türkiye ile Libya arasında tarihi anlaşma! Rum ve Yunanların Doğu Akdeniz oyunu bozulacak

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri