slot siteleri bahis siteleri hacklink
3 sene önce
3 sene önce

Yargıtaydan emsal karar: Yıllık izin parasını almak için işten ayrılmak şart

Geçtiğimiz günlerde bir işçi-işveren arasındaki yıllıkanlaşmazlığına el koyan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yıllıkücretininedilebilmesi için iş akdinin herhangi bir sebeple işçi ya da işveren tarafından feshedilmesi gerektiğini hüküm altına aldı. Emsal kararlaiş sözleşmesinin herhangi bir sebeple sona ermesi halinde, işçiye kullandırılmayan yıllıksürelerine ait ücretlerinücret üzerinden ödeneceği hükme bağlanmış oldu.

“İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ ŞARTTIR”

Yargıtay kararında şöyle denildi:

“4857 sayılı İş Kanunu’nun 59. maddesinde, iş sözleşmesinin herhangi bir sebeple sona ermesi halinde, işçiye kullandırılmayan yıllıksürelerine ait ücretlerinücret üzerinden ödeneceği hükme bağlanmıştır. Yıllıkhakkının ücrete dönüşmesi için iş sözleşmesinin feshi şarttır. Bu noktada sözleşmenin sona erme şeklinin ve haklı olup olmadığının önemi bulunmamaktadır.

“İSPAT YÜKÜ, İŞVERENE AİTTİR”

Yıllık izinlerin kullandırıldığı noktasında ispat yükü, işverene aittir. İşveren yıllık izinlerin kullandırıldığını imzalıdefteri veya eşdeğer birile ispatlamalıdır. Bu konuda ispat yükü üzerinde olan işveren, işçiyeteklif edebilir.

Sıradaki Haberi Oku  AK Partinin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal: Yeni partiler, AK Partide büyük kopuşlara neden olacak

Bahsedavada davalı tarafça yıllıkdefteri veya eşdeğer birsunulmadığına dikkat çekilen kararda, bilirkişi raporunda; davacının 6 yılı aşkın çalışması nedeni ilekazanmış olduğu yıllıkücreti90 gün üzerinden hesaplanmış, işverence yapılan yıllıkücreti ödemesi hesaplanan alacaktan mahsup edilmiştir. Mahsup işlemi yerinde ise de, davacının 6 yılı aşkın çalışma dönemi boyunca hiç yıllıkkullanmadığının kabulü hayatın olağan akışına aykırıdır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca hakimin davayı aydınlatma ödevi kapsamında davacıya bu çalışma dönemi boyunca yıllıkkullanıp kullanmadığı hususu açıklattırılarak, davacının beyanı iletüm delillerdeğerlendirilmek suretiyle karar verilmesi gerekirken,inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.”

Kaynak: İHA

En Çok Okunanlar
Tüm hakları saklıdır.
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri